Dôchodcovia môžu vďaka niektorým zľavám a benefitom výrazne ušetriť

21.09.2018 | Redakcia, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Ak si chce dôchodca prilepšiť, môže využiť niektoré z benefitov, ktoré mu ponúkajú samosprávy, inštitúcie a štát. Stačí vedieť, kde a ako si ich uplatniť.


Vyžiť zo slovenského dôchodku sa môže zdať ako nereálna úloha. Jeho priemerná výška je momentálne 442,74 eur. Desaťtisíce dôchodcov však reálne musí vyžiť z omnoho nižšej sumy, ako je priemer a to je dôvod, prečo takmer 170-tisíc dôchodcov popri dôchodku pracuje. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, ako môže dôchodca ušetriť a ktoré benefity by si nemal nechať ujsť.

 

Dane

Daň z nehnuteľnosti, daň za psa a poplatok za komunálny odpad. To všetko sú položky, ktoré môžu pre dôchodcu vyjsť lacnejšie. O ich výške ale aj o podmienkach, za akých ich možno získať sa možno dozvedieť zo všeobecne záväzných nariadení jednotlivých miest a obcí. Tie sú zverejnené na webových stránkach, vývesnej tabuli pred úradom, prípadne sa môžete informovať aj osobne na príslušnom úrade. Treba o ne písomne požiadať.

Koncesionárske poplatky

Penzisti, ktorí v domácnosti nežijú so zarábajúcim človekom, majú nárok na polovičnú zľavu z koncesionárskych poplatkov. Musia však predložiť potrebné doklady. Ak je jeden z dôchodcov aj zdravotne postihnutou osobou, koncesionárske poplatky neplatí vôbec. Musí však tiež predložiť potrebné doklady.

Účet v banke

Každý občan, ktorého príjem nie je vyšší ako 400 eur, má nárok na bezplatný účet. Od banky netreba očakávať, že sama od seba zmení klientovi balík služieb, ktorý bude pre neho cenovo výhodnejší. Klient o to musí požiadať sám. Senior účet je zvyčajne výhodnejšie ako bežné balíky služieb.

8 vecí, na ktoré majú dôchodcovia zľavy a môžu ušetriť

Zdroj: shutterstock

Príspevok na dovolenku

Štát už niekoľko rokov dôchodcom prispieva päťdesiatimi eurami na dovolenky. O pridelenie pobytu s dotáciou môže požiadať občan s trvalým pobytom na Slovensku, pričom musí ísť o poberateľa starobného, predčasného alebo výsluhového dôchodku. To zdokladuje čestným vyhlásením o tom, že je poberateľom daného dôchodku a nepracuje.

Vianočný príspevok

Vianočný príspevok je solidárna dávka pre dôchodcov, ktorú im poskytuje štát už od roku 2006. Jeho výška sa odvíja od každoročnej priemernej mzdy a sumy životného minima. Vypláca sa vždy v decembri a jeho výška závisí aj od samotnej výšky dôchodku. Okrem vianočného príspevku dostanú dôchodcovia aj jednorazový príplatok, ak ich dôchodok neprevyšuje 2-násobok sumy životného minima.

Doplatky za lieky

Penzistov sa týka aj ochranný limit 25 eur na doplatky za lieky za štvrťrok. Ťažko zdravotne postihnutí a invalidi majú ochranný limit vo výške 30 eur za tých istých podmienok. Limit sa nevzťahuje na tých, ktorí majú zdaniteľný príjem okrem príjmu z dohôd a dôchodok vyšší ako 412 eur.

Pracujúci dôchodca dostane vyšší dôchodok

Dôchodcovia, ktorí popri penzii aj pracujú, dostanú o niečo vyšší dôchodok. Priemerná suma zvýšenia starobného dôchodku dôchodcov, ktorí pracovali počas celého roka 2016, je 4,21 eura mesačne.

Dotovaná strava v jedálňach

Všetky krajské, ale aj mnohé okresné a menšie mestá či obce podporujú seniorov aspoň tým, že im poskytujú výhodnejšie stravovanie. Hlavne tým, pre ktorých je dochádzanie do jedálne vzhľadom na vzdialenosť problematické, prípadne sú celkom imobilní, je už veľmi rozšírená aj dotovaná služba donášky do domu.

Výhodnejšie cestovanie vlakom a autobusom

Vlakom môžu bezplatne cestovať všetci, ktorí majú 62 a viac rokov a tiež mladší, ktorí poberajú akýkoľvek dôchodok od Sociálnej poisťovne. Na prepravu zadarmo možno využiť vozne druhej triedy v diaľkových či regionálnych vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK).

Ak si senior, ktorý nepoberá dôchodok a nemá teda nárok na bezplatnú prepravu zakúpi kartu SENIOR RAILPLUS za 9,90 eura, môže ušetriť až 40 percent z ceny cestovného. Dopravca LEO EXPRESS poskytuje cestujúcim nad 60 rokov zľavu 25 percent z ceny cestovného. Vek je však potrebné vo vlaku dokladovať.

Autobusoví dopravcovia ponúkajú na prímestských linkách zľavy pre dôchodcov nad 70 rokov. Tí platia približne 20 až 30 centov za každých aj začatých 25 či 50 kilometrov. Na diaľkových linkách majú zľavu zvyčajne nad 70 rokov, a to od 30 do 50 percent. Na medzinárodných linkách majú zľavu nad 60 rokov asi 10 percent. Niektorí dopravcovia ponúkajú zľavy až do 40 percent pre dôchodcov od 70 rokov.


Viete, aké dávky môžete čerpať zo Sociálneho poistenia? Vyskúšajte si náš krátky kvíz.

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 51 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.