EÚ spustí tisíce bezplatných Wi-Fi hotspotov. Budú aj na Slovensku

22.06.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Európska komisia predstavila nový program WiFi4EU, ktorého účelom by malo byť predstavenie verejných Wi-Fi hotspotov po celej Európskej únii. Do roku 2020 by ich malo byť 6 000 až 8 000.

Európska únia sa rozhodla vyčleniť do dvoch rokov celkovo 120 miliónov eur na bezplatné Wi-Fi pripojenie pre viac než 8-tisíc dedín. Iniciatíva Európskej komisie WiFi4EU: Bezplatné Wi-Fi pre obyvateľov EÚ chce investíciou podporovať aj malé obce na Slovensku, knižnice, zdravotnícke zariadenia či verejné parky, ktoré nemajú prístup k internetu.

Misia? Bezplatný internet do roku 2020

Podporiť sa tak má vízia Bruselu, ktorý chce dostať do "každej európskej dediny a každého mesta bezplatný bezdrôtový prístup na internet do roku 2020". "Iniciatíva WiFi4EU bude realizovaná prostredníctvom jednoduchých a nebyrokratických postupov, akými sú online žiadosti, platby prostredníctvom poukážok a nezaťažujúce monitorovanie," uvádza vo svojom stanovisku Európska komisia.

"WiFi4EU umožní prístup k rýchlemu internetovému pripojeniu mnohým občanom, ktorí by inak možno nemali možnosť vyskúšať si vysokokvalitné pripojenie", povedal Emmanuel Mallia, maltský minister pre konkurencieschopnosť, digitálne a námorné hospodárstvo a hospodárstvo služieb. "Podporí sa ním využívanie digitálnych služieb a zmenší sa digitálna priepasť, a to aj na miestach s obmedzeným prístupom na internet."

O peniaze môže požiadať každá obec a bude platiť princíp, že "kto prvý príde, ten prvý melie". Obec bude hradiť len poplatky za samotné pripojenie a údržbu technického vybavenia.

Kde všade bude dostupný bezplatný internet

Jean-Claude Juncker, predseda európskej komisie uviedol, že cieľom je vybaviť každú európsku obec a mesto bezplatným WiFi pripojením v centrách, resp. v miestach verejného života. Ide o parky, námestia alebo väčšie športoviská.

Za prevádzku pripojenia bude zodpovedný samotný verejný subjekt po dobu najmenej troch rokov.

Zmení sa aj legislatíva

Legislatívna stránka iniciatívy WiFi4EU ešte nie je dotiahnutá do konca. Komisia ale už teraz deklaruje, že podanie žiadosti o dotáciu a následný administratívny proces bude jednoduchý a nezaťaží napríklad miestne úrady, ktoré o dotáciu môžu požiadať.

Komisia si napríklad predstavuje formu akýchsi finančných poukážok, ktoré budú konkrétne určené na nákup moderného hardvéru a potrebných komponentov pre vybudovanie prístupového miesta.

WiFi nebude môcť byť umiestnená kdekoľvek, kde si žiadateľ o príspevok zmyslí. Sieť nesmie konkurovať už existujúcej súkromnej alebo verejnej WiFi sieti.

Funguje to už napríklad aj v Amerike

Podobné programy fungujú aj v iných častiach západných krajín. V New Yorku prednedávnom predstavili program LinkNYC, ktorý premenil staré telefónne búdky na Wi-Fi hotspoty. Dokopy by ich malo byť až 7 500 a pripojenie k internetu v jednom z najväčších miest sveta by tak nemalo byť žiadnym problémom.

Program LinkUK chce zasa zaviesť hotspoty vo Veľkej Británii, kde by ich malo byť až 17 500.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.