Cesta autom do Talianska 2018: Dobré rady a tipy

09.07.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Na cestu do Talianska autom sa treba poriadne pripraviť. Sú to o niečo väčšie vzdialenosti, ako napríklad pri cestovaní do Chorvátska. Pozor na dopravné priestupky. Policajti tam radi vyrubujú vysoké pokuty.


Aj pri najideálnejších podmienkach musíte počítať s tým, že na ceste strávite viac ako 10 hodín. Taliansko ponúka až 6.500 kilometrov diaľníc. Odporúčaná trasa zo Slovenska vedie cez Rakúsko. Viedeň, Graz, potom po talianske hranice a napokon cez Udinese a Benátky - až na samotné pobrežie.

Dodržujte pravidlá

Každé auto musí mať počas jazdy vždy rozsvietené stretávacie svetlá. V aute by ste mali mať reflexnú vestu aj výstražný trojuholník. Počas jazdy nesmiete používať mobil s výnimkou telefonovania s handsfree zariadením.

Zvláštnym pravidlom cestnej premávky je, že používanie klaksónu by malo byť veľmi mierne. Toto pravidlo však sami Taliani veľmi radi a často porušujú. Často trúbia, jazdia v pruhoch podľa svojich pravidiel a smerovky veľmi nepoužívajú.

Pozor na nehody

Kuriozitou je, že ak havarujete na diaľnici, nesmiete zavolať súkromnú odťahovku, ale službu na to vyhradenú. Ak účastníci dopravnej nehody nespíšu tlačivo o nehode a nedohodnú sa na jej zavinení, je potrebné volať políciu (linka 113).

Cesta autom do Talianska 2018 – tipy a triky

Zdroj: shutterstock

Diaľničné poplatky v Taliansku 2018

Ak berieme do úvahy, že idete osobným vozidlom do 3,5 tony a chcete stráviť v Taliansku 1 až 10 dní

  • 10-dňová slovenská diaľničná známka stojí 10 eur
  • 10-dňová rakúska diaľničná známka stojí 9 eur
  • Mýto za prejazdy zvláštnych úsekov: poplatky za Tauernské tunely medzi Salzburgom a Villachom - tzv. A10 Tauern Katschberg (11 eur) a prejazd cez Brenner - tzv. A13 Brenner (9,50 eur). Ceny sú za 1 jednosmerný prejazd
  • Talianske mýto v závislosti od dĺžky trasy: najmenej 11 eur, najviac 71 eur za jednosmernú jazdu. Vypočítať si cenu možno na tomto odkaze. Výška diaľničného poplatku v tejto krajine je 5 až 7 eur za prejazd 100 kilometrov diaľníc.

Ak sa chcete poplatkom za tunely, dá sa to. V prípade diaľnice A10 Tauern je nutné odbočiť na Rennweg/Katschberg a platené tunely tak obísť. Trasa sa však o niečo predĺži, spomalí, no pôjdete cez krásne horské stredisko Katschberg.

Obdobne možno obísť aj Brenner. Z diaľnice treba zísť pri Innsbrucku, pokračovať po starej ceste do Talianska a tu nabehnúť na prvom nájazde na diaľnicu. Stratíte tým však viac ako hodinu času, cesta je dlhšia a po horších cestách v kopcovitom teréne.

Na stránke www.autostrade.it môžete získať online informáciu o výške poplatku za konkrétnu trasu. Do formulára musíte zadať miesto vjazdu a výjazdu na diaľnici. Názvy miest zadávajte tak ako sa píšu po taliansky.

V Taliansku sa pri dlhšom pobyte musíte registrovať

Občania členských krajín Schengenského priestoru majú po vstupe do krajiny povinnosť zaregistrovať sa v prípade, že ich pobyt presiahne 3 mesiace. Urobia tak na príslušnej kvestúre v provincii, v ktorej sa nachádzajú. Pre osoby mladšie ako 18 rokov potvrdenie podpisuje rodič alebo zákonný zástupca.

Zaujímavosti:

Podľa ministerstva zahraničných vecí spôsobujú slovenskí vodiči v Taliansku časté dopravné priestupky. Ide najmä o predbiehanie na zakázaných úsekoch, prekročenie rýchlosti a častokrát aj jazdu pod vplyvom alkoholu.

Povolená hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. Ak hladina alkoholu v krvi prevyšuje 1,5 promile, hrozí vám väzba od troch mesiacov do jedného roku a odobratie vodičského preukazu.

Ak prekročíte rýchlosť o 10 km/h talianski policajti vám môžu vyrubiť pokutu od 41 do 169 eur, ak idete rýchlejšie o 40 km/h, hrozí vám pokuta od 155 do 624 eur. Pri prekročení o 60 km/h a viac hrozí sankcia od 500 do 2 000 eur. Polícia vám však môže zobrať aj vodičský preukaz na určitú dobu.

Fajčenie môže vyjsť draho

V Taliansku platí zákon, ktorý zakazuje fajčenie vo všetkých verejných a súkromných uzavretých priestoroch, do ktorých je verejný prístup s výnimkou priestorov vybavených zariadeniami na recykláciu vzduchu.

Týka sa to aj barov, reštaurácií a diskoték, kde je možné fajčiť len vo vyhradených, múrom oddelených priestoroch. Ak vás pristihne policajt so zapálenou cigaretou, môžete dostať pokutu od 27,50 do 275 eur.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 22 krát 5 0.5h