Ktoré poplatky na škole musíte platiť a ktoré nie

10.08.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Každé štúdium niečo stojí. Aj keď je oficiálne bezplatné. Na každej i menšej dedinskej škole musíte platiť väčšie či menšie poplatky. Prinášame prehľad, ktoré poplatky sú povinné.

Poplatky do ZRPŠ, triedne fondy alebo dobrovoľné dary. Rodičia musia neraz siahnuť hlboko do vrecka, pričom štúdium na štátnej základnej škole je klasifikované ako bezplatné. Sú však naozaj všetky poplatky, ktoré škola od rodičov pýta, skutočne bezplatné?

Poplatky do združenia rodičov vyberajú vo všetkých školách. V prípade základných škôl ide o sumy v desiatkách eur, na lepších stredných školách pokojne aj stovky eur.

Ktoré poplatky sú legálne

Vzdelávanie na neštátnych školách, príspevok na čiastočnú úhradu nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním, poplatok za školský klub alebo úhrada za školský výlet, exkurzie, plavecký či lyžiarsky výcvik, jazykové kurzy, školu v prírode a podobne. Ktoré z uvedených poplatkov sú povinné?

Zákon hovorí nasledovné: Vzdelávanie na základných a stredných školách je na základe ústavy a školského zákona bezplatné. Za úhradu sa môže poskytovať len v iných ako štátnych školách."

Rodičia teda nie sú povinní platiť takmer za nič. Ani za nákup výpočtovej techniky, ani za údržbu či podobné veci.

Takéto vyberanie peňazí od pracovníkov školy nie je právne podložené. Riaditelia škôl sa to často snažia kamuflovať rôznymi nadáciami a neinvestičnými fondmi, do ktorých rodičia a plnoletí žiaci darujú väčšie množstvo finančných prostriedkov.

Darovanie či dar z donútenia?

Pod nálepkou darovania sa školy často dožadujú rôznych poplatkov od rodičov. V minulosti sa dokonca objavili prípady, kedy si riaditeľ školy volal rodičov do kancelárie a dal im podpisovať darovaciu zmluvu - predtlačené papiere s prednastavenou výškou príspevku. Ak by však išlo o dar a dobrovoľné rozhodnutie rodičov, výšku by neurčovala škola, ale samotný rodič.

Príspevok do ZRPŠ

Školy najčastejšie vyberajú príspevky prostredníctvom združenia rodičov. Právne ide o občianske združenie, ktoré za členov tohto združenia automaticky určujte rodičov detí, ktoré na školu chodia. To je však z právneho hľadiska nezmysel, pretože nikoho nemožno nútiť, aby sa stal členom nejakého občianskeho združenia. Preto ani poplatok za ZRPŠ nie je poplatok, ktorý rodič musí platiť. Väčšinou však zaplatí pod tlakom učiteľského zboru.

 Bratislava  Ostatné mestá a obce
 Príspevok ZRPŠ (rade rodičov)  25 - 50 eur  7 - 15 eur
 Poplatok za ŠKD - družina  8 - 15 eur  využívajú deti len veľmi zriedka
 Triedny fond  5 - 10 eur / štvrťrok  0 eur
 Fond ŠKD  5 - 7 eur / polrok  0 eur
 Učebnice  10 - 25 eur  6 - 10 eur
 Obedy v školskej jedálni  21 - 32 eur / mesiac   19 - 22 eur / mesiac
 Poistné proti krádeži  0,8 - 2 eur  1,3 - 1,5 eur

Kde sa obrátiť v prípade námietky

Ako sa môžu rodičia žiakov brániť proti vymáhaniu peňazí? Rezort školstva radí, aby sa v prípade, že ich vedenie školy "vydiera", obrátili na zriaďovateľa školy. V krajnom prípade aj na orgány činné v trestnom konaní alebo Štátnu školskú inšpeckiu, ktorá môže daný príspevok a povinnosť jeho úhrady preveriť.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2.5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.