Korporátne akcie. Príležitosť alebo risk?

09.08.2017 | Marek Mittaš, Finance.sk
Investovanie - spravodajstvo


Každý Slovák má dnes možnosť siahnuť na akcie najvýznamnejších firiem. Ziskovosť však nemusí byť zaručená.

Akciový guru z pohodlia domova

Pred pár rokmi bolo obchodovanie s akciami radené do segmentu mágie peňazí.

Dnes môže kupovať akcie najvýznamnejších firiem a profitovať z ich rastu a dividend každý bežný Slovák s pár stovkami eur na účte.

Akcie je možné nakúpiť v banke alebo prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi. Obrátiť sa na nich môžete online, cez infolinky alebo priamo v pobočke, získate majetkový účet a obchodujete. Nič zložité.

Akcie sú len pre investorov s pevnými nervami a dostatkom času 

Netreba však zabúdať, že akcie sú len pre investorov, ktorí majú pevné nervy aj dostatok času. Nielen preto, že najvyšší zisk je štatisticky pri dodržaní investičného horizontu minimálne 5 – 10 rokov, ale aj preto, že na ceste k úspechu je potrebné mnoho naštudovať.

Zarábajú akcie aj akciové fondy

Do akcií môžete investovať priamo, pričom existujú dva spôsoby:

  • Kúpiť konkrétne akcie jedinej spoločnosti,
  • alebo zvoliť akciový fond, v ktorom je združených niekoľko druhov akcií.

„Z hľadiska diverzifikácie a eliminácie rizika je vhodnejšou alternatívou investovanie do širšieho fondu. Môže byť zameraný na konkrétny región či sektor ekonomiky, ako napríklad automobilky. Kúpou podielového fondu nie je investor nútený analyzovať vhodné akcie, pretože o výber najlepších titulov sa aktívnymi zásahmi stará portfólio manažér,“ hovorí Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Navyše vstupná investícia do fondu, na rozdiel od kúpy akcií konkrétnej firmy býva podstatne nižšia.  

Čo sa týka priameho investovania na burze, tá bratislavská nie je príliš košatá, no aj tu sa dá pekne zarobiť.

Napríklad v uplynulom týždni narástli akcie VÚB banky medzitýždenne stúpli o vyše 12 %. Podrástol aj Slovnaft a spoločnosť  Tatry mountain resorts. Slovenský akciový index SAX oproti predchádzajúcemu týždňu stúpol o 8,54 bodu na 341,07 bodu. Celkový objem obchodov uzavretých na Burze cenných papierov v Bratislave v uplynulom týždni dosiahol 127,6 mil. eur.  

Ak sa pozrieme do sveta, Andrej Rajčány z Across Private Investment hovorí, že súčasný pohľad na akcie naznačuje, že za posledné roky sa zhodnocovali najmä tie americké. Najznámejšie akciové indexy dosiahli za posledných päť rokov rast od 50 do 90 %.

Ako investovať do akcií
Foto: Pixabay

Slovenskí boháči akciám nedôverujú

V našich zemepisných šírkach burzových mágov kalibru Warren Buffett zatiaľ nemáme. Potvrdzuje to aj prieskum UniCredit Bank, ktorý monitoroval dôveru slovenských klientov privátneho bankovníctva. K akciám pristupujú stále s obavami. Môžu za to spomienky na časy privatizácie, v ktorej mnohí ľudia o peniaze v akciách prišli a kríza dokázala ľuďom vymazať desiatky percent z investície.

Podľa štatistiky sa na prvom mieste u bonitných Slovákov stále držia investície do fondov, investuje do nich 70 % klientov. Oproti minulému roku navyše výrazne narástli investície do cenných papierov zo 17 na 35 %, akcie zaujali 35 % klientov a dlhopisy 22 %. A do akých akcií investujú, ak už kupujú?

„Ak vybrali konkrétne akcie, tak verili najmä známym titulom. Záujem je naďalej všeobecne o tituly ponúkajúce stabilnú dividendu,“ hovorí Roman Hajduk, riaditeľ privátneho bankovníctva UniCredit Bank pre slovenský trh.

Dobré meno nestačí

Na ocenenie zhodnotenia výnosnosti akcie však nestačí len predchádzajúca história, alebo dobré meno.

Príkladom je automobilka Tesla, ktorá zaznamenala výrazný rast akcií. A vyzerá to aj na skvelý startup, lenže má to háčik.

Dnes nikto nevie, či rast akcií generujú smelé očakávania, alebo reálne možnosti. Dá sa zarobiť na oboch typoch rastu, ale ten prvý môže zo dňa na deň spľasnúť ako bublina.  Fanúšikovia Tesly veria, že hodnota akcií je na základe dlhodobých očakávaní rastu spoločnosti primeraná.

„Investori argumentujú príležitosťami, ktoré pre spoločnosť vznikli po minuloročnej akvizícii stratového výrobcu solárnych panelov Solar City a nového závodu na batérie, od ktorej si sľubujú zníženie výrobných nákladov,“ hovorí Jakub Rosa. No realita je zatiaľ taká, že Tesla v uplynulom roku dosiahla zisk len v dvoch štvrťrokoch a za celý rok vykázala stratu 725 miliónov dolárov, čo predstavuje hospodárenie na úrovni -10,36 %. V tomto prípade je nákup Tesly viac risk ako možný zisk.

Pri kúpe akcií sa preto okrem plánov oplatí zvážiť aj ukazovateľ cena akcie verzus zisk (P/E). „Na americkom trhu sa tento parameter v súčasnosti pohybuje na úrovni 21, čo je blízko predkrízovej úrovne v roku 2007. Investor, ktorý má obavu zo závislosti od amerických akcií, môže investovať aj do akcií na iných trhoch – európskych (P/E 18), japonskom (P/E 17), či čoraz viac obľúbených rozvíjajúcich sa trhoch (P/E 14),“ hovorí Andrej Rajčány. 

Aj preto je potrebné do akcií investovať postupne, diverzifikovane a v primeranom investičnom horizonte. Vtedy je možné očakávať zisk. Výstrely na jednotlivé kone môžu byť adrenalínovejším zážitkom ako skákanie bungee jumpingu. 


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.