Otec na materskej – prečo sa to oplatí a návod, ako ju vybaviť

12.10.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Viete, prečo sa otcom oplatí ísť na materskú a za akých podmienok na ňu môže nastúpiť? Pripravili sme pre vás stručný prehľad, ako postupovať.

Mužov na materskej pribúda aj na Slovensku, za dva roky ich počet vzrástol takmer päťnásobne. Kým v septembri 2014 materské poberalo 292 mužov, v nasledujúcich rokoch ich už boli tisíce.

Čoraz viac otcov nastupuje na materskú po tom, čo si ju vyčerpá matka. Nerobia to preto, aby špekulovali, ale aby pomohli rodine ako-tak finančne prežiť v tomto období.

Kto môže ísť na materskú

Materské je poistná dávka, ktorú Sociálna poisťovňa poskytuje v podsate ženám - matkám, no zákon počíta aj s možnosťou, že by na materskú dovolenku išiel aj otec dieťaťa. Podmienkou je, aby prevzal dieťa do svojej starostlivosti. Otec môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr po uplynutí 6 týždňov od pôrodu a najneskôr v čase, keď má dieťa dva a pol roka. Musí, samozrejme, spĺňať podmienky nároku. Tie sú rovnaké ako pri matke.

Kedy má otec nárok na materské

 

  • má aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch
  • prevzal dieťa do starostlivosti
  • ak je zamestnaný, nepoberá príjem zo zamestnania
  • živnostník má zaplatené poistné včas a v správnej sume
  • matka nepoberá materské ani rodičovský príspevok

Splnenie podmienky nemocenského poistenia sa u otca zisťuje ku dňu prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Na materskú môže odísť, pokiaľ dieťa nedosiahne 3 roky.

Oplatí sa byť SZČO alebo živnostník

Popri materskej dovolenke otec nemôže mať príjem zo zamestnania, na základe ktorého nastúpil na materskú dovolenku. Ide o zamestnanie, z ktorého sa mu počíta výška materského. Ak je však otec živnostník alebo SZČO, môže byť na materskej dovolenke a súčasne ďalej podnikať. Nárok mu nezanikne. Výhoda je, že ako SZČO nie je povinný platiť žiadne poistné do Sociálnej poisťovne v období, keď poberá materské.

Nie je možné, aby poberali dávku materské súčasne otec aj matka, a to ani vtedy, ak by išlo o dve deti v rozdielnom veku.

Obidvaja rodičia budú dostávať materské vo výške 75 percent zo svojho príjmu, keďže od 1. mája sa zvýšilo percento náhrady. Jeho výšku vypočíta Sociálna poisťovňa. Denný vymeriavací základ na určenie jeho výšky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých otec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

 

 

Od čoho závisí výška dávky

 

  • materské tvoria 70 % priemernej hrubej mzdy mamičky v rozhodujúcom období
  • rozhodujúce obdobie závisí od dĺžky jej posledného nemocenského poistenia, zväčša ide o minulý rok
  • vychádza sa iba z príjmu do 1,5-násobku priemernej mzdy v hospodárstve v predminulom roku

Ako vybaviť materské pre otca

Typický príklad je, že pred narodením dieťaťa obidvaja rodičia pracovali a boli poistení 270 dní, a teda najskôr si vyčerpá materskú matka (34 týždňov) a potom si ju začne čerpať otec (28 týždňov).

Žena do poisťovne zanesie potvrdenie, že nedostáva rodičovský príspevok. Okrem toho treba Sociálnej poisťovni predložiť dohodu, v ktorej sa rodičia dohodli na dni, od ktorého prebral starostlivosť o dieťa otec. Zákon nevyžaduje písomnú formu dohody a stačí aj neformálna dohoda matky a otca. Otec môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.