Poistenie na lyže: Aké je najvhodnejšie?

11.10.2017 | Marek Mittaš, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Lyžovačka klope na dvere a je dobré poznať, ako zmierniť prípadné následky nehôd na svahu.  

Na Slovensku zvýšenú ochranu nepotrebujete

Ak sa plánujete lyžovať na oficiálnych a upravených slovenských zjazdovkách , pričom sa venujete len rekreačnému športovému lyžovaniu, špeciálny typ poistenia na svah nepotrebujete. Tieto trate totiž patria oficiálne k bezpečným miestam a tak ani poisťovne bežných lyžiarov nevnímajú ako rizikových. To znamená, že absolútne postačí štandardné zdravotné poistenie.

Iné je to v prípade, ak vás lyže vedú do náročnejších terénov. Tu je vhodné uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré kryje aj zásah vrtuľníkom a zásah horskej služby. Nadšenci skialpinizmu si v tomto prípade musia priplatiť dokonca aj adrenalínový šport. Poistnú výbavu na slovenské zjazdovky si teda navolíte hlavne v závislosti od terénu.

Európsky preukaz zdravotného poistenia je obmedzený

V zahraničných strediskách, rovnako ako na Slovenku, v princípe nepotrebujete špeciálne horské poistenie. Základnú starostlivosť na oficiálnych zjazdovkách v rámci Európskej únie dostanete aj v prípade, ak disponujete Európskym preukazom zdravotného poistenia. No je tu niekoľko aspektov, prečo pri nákupe lyžovačky zvažovať aj poistenie zimných športov. 

V prvom rade si treba uvedomiť, že Európsky preukaz poistenia zďaleka nekryje celú potrebnú starostlivosť. Neplatí ani v súkromných zariadeniach, ktoré sa často nachádzajú práve v blízkosti lyžiarskych stredísk. Navyše treba počítať s tým, že preukaz hradí len nutnú starostlivosť a to za rovnakých finančných podmienok ako v domácej krajine.

Samotné doplatky sa môžu pohybovať v tisícoch. Najmä v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a Francúzsku, odkiaľ lyžiari každoročne hlásia najviac zranení. Riešením je v takomto prípade cestovné poistenie s poistením zimných športov. To kryje všetky výdavky v súvislosti so zranením.

Poistenie na lyže

Čo kryje a koľko stojí?

Už samotným presunom za hranice je vhodné chrániť sa štandardným cestovným poistením liečebných nákladov v zahraničí. Takéto poistenie stojí v závislosti od poistenia a služieb od 0,5 do 1,5 eura na deň.

Práve pri najlacnejších druhoch poistenia si treba overiť, čo všetko kryje. Zimné športy sú súčasťou cestovného poistenia v prípade, že ide o rekreačnú aktivitu a nie vrcholový či súťažný šport.

Na podobných princípoch je poistenie založené vo všetkých poisťovniach.  Opäť však platí, že zimné športy je potrebné vykonávať na vyznačených trasách a miestach na to určených.

Nezabudnite na druhých

K základnému poisteniu je možné dopoistiť si poistenie úrazu, batožiny, ale aj zodpovednosť za škodu inému. Pretože niekedy môže bolieť nielen vlastné zranenie, ale aj nechcené ublíženie na zdraví niekomu inému. Čo sa napríklad pri zrážke dvoch lyžiarov môže stať veľmi rýchlo.

V takomto prípade býva nepríjemným prekvapením pre lyžiara vymáhanie bolestného. Pripoistenie zodpovednosti za škodu k cestovnému poisteniu je akási istota finančnej pohody aj v prípade nezavinených úrazov. „V uplynulých rokoch sa rozmohol trend, že lyžiari chcú pomocou svojich právnikov vysúdiť tisíce eur od iných lyžiarov po zrážke, ktorú v skutočnosti ani nemuseli zaviniť. Aj v tomto prípade pomôže poistenie zodpovednosti za škodu,“  hovorí Peter Ripka z ČSOB poisťovne. Takéto pripoistenie teda môže ušetriť značnú sumu peňazí. 

Adrenalínové lyžovanie

Aj v zahraničí máte možnosť pri cestovnom poistení požiadať o balíček adrenalínových športov, ktorý zahŕňa aj úrazy mimo zjazdovky. Extrémne však nemusí byť len lyžovanie, ale v adrenalínových športoch majú poisťovne aj ďalšie aktivity.

Možno sem zaradiť rýchlokorčuľovanie, jazdu na boboch, športových saniach, skialpinizmus a skitouring. Pozor však na extrémy ako freeskiing, lezenie po ľadopádoch, lezenie v ľade, skialpinizmus mimo nato určených tratí, skiextrém, skikros, skoky a lety na lyžiach, snowbungeekayaking, snowbungeerafting, snowkiting a podobne.

Tieto aktivity obvykle v poistnom krytí cestovného ani adrenalínového poistenia nehľadajte, patria skôr do výluk. Sú príliš rizikové, aby ich poisťovňa bola ochotná preplácať. 

Alkohol anuluje poistenie

Každé poistenie vám prestáva platiť v momente, ak hrubým spôsobom riskujete, alebo porušíte bezpečnostné príkazy. Mnoho lyžiarov však zabúda, že potužovaním sa na svahu čajom s rumom, alebo vareným vínom poisteniu automaticky ruší platnosť.

Alkohol je typickým príkladom na zamietnutie poistného plnenia v prípade nehody.

Patrí medzi najčastejšie výluky v poistenom krytí. Rovnako ako úmyselné konanie, či aktivity pod vplyvom drog a omamných látok.

Alkohol na lyže nepatríPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.