Najčastejšie chyby pri kúpe ojazdeného auta

18.10.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Dobre si vybrať a výhodne kúpiť jazdenku, to je niekedy hotová veda. Ak aj máte problematiku dobre naštudovanú, kusisko šťastia príde vhod.


Súrne potrebujete auto a nemôžete si dovoliť nové ani na lízing? Autobazáry sú plné ojazdených áut, stačí prísť a vybrať si. Konečné rozhodnutie často ovplyvňuje lákavá cena, no treba mať na pamäti, že cena ojazdeného auta zodpovedá jeho stavu.

Na čo myslieť pred kúpou

Pri kupovaní každej použitej veci platí: nedajte na prvý dojem. Bezchybný lak možno oslní vašich susedov, skrytá porucha však vyprázdni vašu peňaženku. Preto je pred kúpou namieste dôkladná kontrola. Ak nemáte dostatok skúseností, vyhľadajte si rady na internete, ale najlepšie urobíte, keď si na prehliadku zavoláte automechanika. Dobrý predajca vám umožní posúdiť stav auta aj v nezávislom servise.

Najprv si ujasnite, na aký účel chcete auto používať najčastejšie. Na trhu nájdete širokú paletu osobných vozidiel s rôznou veľkosťou, výkonom, druhom motora či s výbavou. V meste väčšmi oceníte výhody malého benzínového auta - nízku spotrebu, nižšiu poistku, obratnosť v uliciach či jednoduché parkovanie, ale na dovolenku k moru sa doň sotva zbalíte.

Na druhej strane, početnejšia rodina, ktorá pravidelne cestuje na výlety, si skôr vyberie priestorné auto s naftovým motorom. Preto by sa na výbere vozidla mali podieľať všetci členovia budúcej posádky.

Kupovať na vlastnú päsť? Nerobte to

Autobazáre sú plné za svoju cenu nepredajných áut, ktoré čakajú len na vás. Za potenciálnym predajcom sa vyberte radšej v spoločnosti rozhľadenejšieho a pritom prajného známeho (najlepšie automechanika). Žiadna hanba aj znalci si občas berú sekundantov, lebo auto, to je aj vášeň, ktorá občas zatemňuje myseľ. Keď raz objavíte vysnívaný kus, hrozí, že neuvidíte alebo nebudete chcieť vidieť jeho nedostatky. Kolega so zdravým rozumom vás na ne aspoň upozorní.

Súvisiace články: 

Ako riešiť dovoz zo zahraničia

Dovoz jazdenky zo zahraničia je ešte komplikovanejšia záležitosť. Treba sa orientovať v cudzom prostredí, môžete naraziť na jazykovú bariéru, mali by ste zvládať relevantnú legislatívu, hrozí, že sa stanete obeťou podvodu, treba rátať s množstvom kilometrov strávených za volantom a nepredvídateľnými výdavkami.

Navyše autá, ktoré ste si vytypovali, nemusia byť v takom stave, ako sa z inzerátu zdali. S vedomím, že ste do cesty investovali čas a hlavne pohonné hmoty, pritom sa nechcete vrátiť domov s prázdnymi rukami, ocitnete sa pod tlakom. To je ideálna situácia, pre "šikovného" predajcu. Doma zistíte, že ste kúpili zle a draho. Pritom nie je problém, najať si profesionálov s dobrými referenciami, ktorí dávajú aj záruku za poskytnuté služby.

Skúšobná jazda je základ

Keď auto kupujete od neznámeho majiteľa, sa môže stať, že vás nepustí za volant, kým sa nedohodnete. Že vás povozí, to nestačí. Technikou jazdy môže niektoré technické nedostatky auta "zakamuflovať". Ideálne je, požičať si auto na skúšku, zaviesť ho do značkového servisu. Tam vám za rozumnú cenu zistia jeho aktuálny technický stav a upozornia, ktoré súčiastky bude potrebné v dohľadnom čase opraviť alebo vymeniť. Zistia vám aj servisnú históriu auta.

Kúpno-predajná zmluva nie je len formalita

Kúpno-predajnú zmluvu pripraví autobazár. Vedia ako na to, sú v problematike doma. Potom stačí podpísať a hotovo. Omyl. Radšej si ju pozorne prečítajte a skontrolujte. Aby sa nestalo, že keď príde na lámanie chleba, budete reklamovaťzávadu, o ktorej síce nebola reč, ale v zmluve ju máte čiernu na bielom aj s dovetkom, že ste o nej boli informovaný a s vašim podpisom.

Auto čo ide na dračku

Ak má jazdenka veľa zápisov v technickom preukaze od predchádzajúcich majiteľov, to ešte neznamená, že sa za ním idú zákazníci ako po údenom. Pravdepodobnejšie je, že niečo s ním nie je v poriadku, preto sa ho zatiaľ každý nový majiteľ rýchlo zbavil. Vám sa to už nemusí podariť.

10 tipov pri testovacej jazde od odborníka

  1. Overte si, či je dostatok oleja v motore a skontrolujte chladiacu kvapalinu, či na povrchu nepláva mastnota.
  2. Venujte pozornosť vzhľadu motora, hlavne tomu, či je suchý a čistý.
  3. Skúšobnú jazdu začnite so studeným motorom.
  4. Pri štartovaní počúvajte, či motor nevydáva čudné zvuky, pískanie alebo vibrácie.
  5. Všimnite si, v akom poradí zhasínajú kontrolky. Pozor! Kontrolka airbagov musí vždy zhasnúť samostatne.
  6. Sledujte ručičku teplomera, nemala by prekročiť 90 stupňov Celzia.
  7. Vyskúšajte záber spojky. Pri automatickej prevodovke musí byť rozbiehanie bezproblémové a plynulé.
  8. Počas jazdy sledujte, či vozidlo neťahá do jednej strany.
  9. Vyskúšajte účinnosť bŕzd. Brzdenie musí byť rovnomerné a volant sa nesmie triasť.
  10. Počúvajte, či sa na nerovnom povrchu neozýva od podvozku klepavý zvuk.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 2 krát 5 0.5h