Kedy máte nárok na platené voľno

11.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Návšteva lekára či pohreb sa odohrávajú často v bežný pracovný deň. Hoci sa to zamestnávateľovi nemusí vždy páčiť, máte právo na platené voľno.

Mnohí z nás si zvyknú šetriť svoje dovolenkové dni na neočakávané udalosti, čo je správne, veď nikdy nevieme, kedy deň či dva voľna budeme potrebovať. Keď sa ale chystáte na svadbu alebo v prípade úmrtia niekoho z rodiny, dovolenku si brať nemusíte. Nárok na platené voľno však máte len v prípade, že to zamestnávateľovi relevantne preukážete.

 

Svadba alebo pohreb, treba si priniesť doklad

V prípade úmrtia, napríklad potvrdením pohrebného ústavu alebo jeho prevádzkovateľa, v prípade svadby sobášnym listom.

 

V prípade svadby sa zo zákona poskytuje pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča.

Podmienkou poskytnutia pracovného voľna v oboch prípadoch je, že sa svadba koná v deň, keď mal zamestnanec pracovať. To zvyčajne znamená pracovný týždeň.

Kedy máte nárok na platené voľno

Zdroj: shutterstock

Nárok na platené voľno podľa vzťahu k osobe

V prípade úmrtia rodinného príslušníka sa nárok na voľno líši podľa príbuzenského vzťahu zamestnanca k zosnulému. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa. V prípade, že sa zúčastňujete na pohrebe týchto osôb, máte nárok na ďalší deň pracovného voľna.

Na jeden deň voľná má zamestnanec nárok na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca. Ten príbuzný, ktorý obstaráva pohreb týchto osôb, má nárok na ďalší deň.

Na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, má pracovník nárok na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka, prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti.

Mohlo by vás zaujímať aj: 

 

Ako vybaviť voľno kvôli lekárovi

 

  • vyšetrenie u lekára musíte nahlásiť zamestnávateľovi
  • na tzv. priepustke vypíšete svoje údaje
  • lekár alebo zdravotnícke zariadenie vám na nej vyznačí dátum a dĺžku vyšetrenia
  • zamestnávateľovi treba priepustku doručiť bez zbytočného odkladu, najlepšie hneď po vyšetrení, respektíve na druhý deň

 

Lekárske vyšetrenie alebo ošetrenie

Platené voľno:

 

  • najviac 7 dní za rok
  • preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom

 

Neplatené voľno:

 

  • nad rámec 7 dní

 

Narodenie dieťaťa

Platené voľno:

 

  • ak potrebujete previezť matku dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť

 

Sprevádzanie u lekára

Platené voľno:

 

  • najviac 7 dní za rok na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia
  • najviac 10 dní na sprevádzanie zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy

 

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 9 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.