Kedy sú jesenné prázdniny a dušičky 2018

08.10.2018 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Študentov čaká 5 dní voľna. S prázdninami prichádza aj Sviatok všetkých svätých.

Po takmer dvoch mesiacoch učenia sa školáci dočkajú ďalších voľných dní: streda 31.10., štvrtok 1.11. a piatok 2.11.

Súčasťou týchto prázdninových dní je aj Sviatok všetkých svätých, tzv. "dušičky".  Študenti si tak môžu vychutnať spolu s víkendom 5 voľných dní.

Pozrite si kompletný kalendár prázdnin v školskom roku 2018/2019.

Začiatok vyučovania po prázdninách tak pripadne na pondelok 5. novembra.

Tip: Kedy je Halloween a ako vznikol?

Kedy sú jesenné prázdniny a dušičky 2018

Zdroj: shutterstock

Dušičky a zatvorené obchody

Sviatok všetkých svätých využívajú Slováci už podľa tradície k návšteve cintorínov.  Ak ste však boli zvyknutí zastaviť sa cestou z alebo na cintorín na nákup, tento rok to už nepôjde. Obchody budú na Slovensku zatvorené.

Vo štvrtok 1. novembra tak nakúpite len v malých obchodíkoch, kde bude predávať samotný majiteľ obchodu, na čerpacích staniciach alebo v pohotovostných lekárňach. V piatok 2. novembra, kedy si pripomíname Pamiatku zosnulých, však už budú obchody opäť otvorené. Pamiatka zosnulých patrí medzi tzv. pamätné dni, pričom v roku 2018 je to normálny pracovný deň.

Sviatok všetkých svätých, 1. november, ale nie je voľný deň u všetkých našich susedov. Tento deň sa normálne pracuje v Českej republike.

Tradícia dušičky vs. Halloween

 

Sviatok všetkých svätých (1. november) a Pamiatka zosnulých (2. november), boli dni v minulosti, ku ktorým sa viazali mnohé zvyky a tradície. Dnes skôr navštívime hroby, zapálime sviečku, položíme kvetiny a zaspomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.

V minulosti sa na Sviatok všetkých svätých  pieklo pečivo v tvare kríža a v druhý deň zase koláč v tvare štvorca, naplnený sladkými plnkami. Tento koláč sa potom cestou z kostola rozdával chudobným. Aj naši predkovia verili, že po tieto dni resp. noci vychádzajú zosnulí zo sveta mŕtvych.

Poliaci, Rakúšania či ďalšie okolité krajiny navštevujú hroby podobne ako my. V západnej kultúre je noc pred 1. novembrom označovaná ako Halloween. Ľudia si zdobia svoje príbytky rôznymi  strašidelnými ozdobami, sviečkami či vyrezávanými tekvicami. Tie mali podľa keltskej tradície odohnať duchov z podsvetia.

Na Halloween deti v týchto krajinách koledujú v rôznych strašidelných kostýmoch od domu k domu a získavajú sladkosti či nejaké drobné. U nás sa tzv. halloweenska koleda nepraktikuje, avšak z roka na rok pribúda halloweenskych diskoték a rôznych párty-večierkov.

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.