Kedy sú jesenné prázdniny a dušičky v roku 2021?

05.10.2021 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Študenti sa môžu tešiť na ďalšie voľné dni. Kedy sú jesenné prázdniny a Sviatok všetkých svätých v tomto roku?


Jesenné prázdniny 2021:

  • Štvrtok - 28.10.2021
  • Piatok -  29.10.2021
  • Sobota - 30.10.2021
  • Nedeľa - 31.10.2021
  • Pondelok - 1.11.2021 (sviatok)

Jesenné prázdniny trvajú dva dni. Začínajú však pred Sviatkom všetkých svätých, čo je sviatok, ktorý využívajú Slováci k návšteve cintorínov a spomienke na svojich blízkych zomretých. Kedže však sviatok vychádza na pondelok 1.novembra 2021, znamená to aj predĺžený víkend najmenej na tri dni. Začiatok vyučovania po prázdninách tak pripadne na utorok 2. novembra 2021.

Tip: Kedy je Halloween a ako vznikol?

Kedy sú jesenné prázdniny a dušičky 2021? (+dátum)

Zdroj: shutterstock

Dušičky a zatvorené obchody

Sviatok všetkých svätých využívajú Slováci už podľa tradície k návšteve cintorínov.  Ak ste však boli zvyknutí zastaviť sa cestou z alebo na cintorín na nákup, tento rok to nepôjde len v pondelok 1. novembra. Obchody budú na Slovensku zatvorené.

V pondelok 1. novembra tak nakúpite len v malých obchodíkoch, kde bude predávať samotný majiteľ obchodu, na čerpacích staniciach alebo v pohotovostných lekárňach. Na druhý deň, kedy si pripomíname Pamiatku zosnulých, však už budú obchody opäť otvorené. Pamiatka zosnulých patrí medzi tzv. pamätné dni, pričom v roku 2021 je to v utorok.

Sviatok všetkých svätých, 1. november, nie je sviatočný deň u všetkých našich susedov. Tento deň sa normálne pracuje v Českej republike.

Tradícia dušičky vs. Halloween

 

Sviatok všetkých svätých (1. november) a Pamiatka zosnulých (2. november), boli dni v minulosti, ku ktorým sa viazali mnohé zvyky a tradície. Dnes skôr navštívime hroby, zapálime sviečku, položíme kvetiny a zaspomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.

V minulosti sa na Sviatok všetkých svätých  pieklo pečivo v tvare kríža a v druhý deň zase koláč v tvare štvorca, naplnený sladkými plnkami. Tento koláč sa potom cestou z kostola rozdával chudobným. Aj naši predkovia verili, že po tieto dni resp. noci vychádzajú zosnulí zo sveta mŕtvych.

Poliaci, Rakúšania či ďalšie okolité krajiny navštevujú hroby podobne ako my. V západnej kultúre je noc pred 1. novembrom označovaná ako Halloween. Ľudia si zdobia svoje príbytky rôznymi strašidelnými ozdobami, sviečkami či vyrezávanými tekvicami. Tie mali podľa keltskej tradície odohnať duchov z podsvetia.

Na Halloween deti v týchto krajinách koledujú v rôznych strašidelných kostýmoch od domu k domu a získavajú sladkosti či nejaké drobné. U nás sa tzv. halloweenska koleda nepraktikuje, avšak z roka na rok pribúda halloweenskych diskoték a rôznych párty-večierkov.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 20 krát 5 0.5