7 rád ako si vybrať povinnú poistku auta

06.11.2017 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Nízka cena nie je dobré kritérium - nesprávny výber vás môže pri prvej poistnej udalosti dobehnúť. Radí Juraj Ufrla, okresný vedúci OVB Allfinanz Slovensko.

Ako si vybrať správne povinné zmluvné poistenie pre svoje auto? Nuž, pokiaľ sa rozhodnete len na zakláde ceny, mohli by ste si vybrať nevhodne. Prinášame vám rady, ako sa zorientovať v širokej ponuke povinného zmluvného poistenia.

7 rád ako si vybrať povinné zmluvné poistenie

1. Poistka cez internet nemusí byť najlacnejšia

Porovnajte si ponuku z internetu s ponukou od sprostredkovateľa.

2. Zaujímajte sa o PZP včas - aspoň 2 mesiace pred koncom

Najmenej dva mesiace pred koncom svojej poistky by ste sa mali zaujímať o aktuálnu ponuku poisťovní. Pri zmene poisťovne musí poisťovňa výpoveď obdržať najneskôr 6 mesiacov pred koncom zmluvy.

Juraj Ufrla vysvetľuje: „ Najlepšie je odniesť výpoveď osobne v 2 exemplároch a jeden si nechať potvrdiť (pri pošte sa poisťovňa môže vyhovoriť, že výpoveď neprišla v lehote a vy neviete dokázať opak). „

3. Ukončiť zmluvu pre neplatenie nie je úplne vhodné

Ak výpoveď nestihnete, nie ste povinní zostať v pôvodnej poisťovni ďalší rok. Novú poistku skrátka nezaplatíte a poisťovňa vám zmluvu vypovie.

„Má to však dve úskalia: aj keď ste do momentu, kedy vám poisťovňa vypovie zmluvu pre neplatenie, teoreticky poistený, poisťovňa môže (pre neuhradené poistné) odmietnuť zaplatiť za škodu, ktorú ste autom spôsobili. Zmeniť poisťovňu môžete až potom, ako vám poisťovňa oznámi vypovedanie zmluvy (ak zmluvu uzavriete skôr, nebude platná – pôjde o tzv. súbeh zmlúv, ktorý nie je možný).“, varuje Juraj Ufrla.

4. Zamyslite sa nad rizikami, pred ktorými vás ma PZP ochrániť

Definujte si riziká, ktoré chcete ošetriť: Rozmyslite si ešte pred výberom, proti čomu sa chcete ochrániť aj podľa toho, či máte alebo nemáte havarijné poistenie.

Potom už môžete porovnávať ponuky poisťovní smelo podľa ceny

Ako vybrať vhodné PZP

5. Pripoistenie stretu zo zverou a proti živlom by nemalo chýbať

Obzvlášť ak nemáte zjednané havarijné poistenie, mali by ste pouvažovať nad pripoisteniami k PZP: 

 • Stret so zverou
  • Zraziť srnu alebo diviaka môže znamenať aj totálne poškodenie automobilu. Toto pripoistenie pritom stojí cca 15 eur ročne (pri poistnej sume 4 000 eur).
 • Prírodné živly
  • Pripoistenie proti povodni, zosuvu pôdy, víchrici a požiaru sa môže vyskytovať v základnom balíku povinného poistenia aj bez príplatku. Pokiaľ nie, cena tohto pripoistenia sa môže pohybovať okolo 10 eur pri poistnej sume 3 000 eur.
 • Poistenie proti zlému stavu vozovky
  • Toto pripoistenie vám ušetrí nervy aj čas. Náhradu za defekt spôsobený výtlkom totiž vymáhate od správcu komunikácie, a to môže niekedy trvať dlho. Stojí cca 10 eur ročne (poistná suma 1 000 eur).
 • Poistenie právnej ochrany
  • Pripoistenie vám zaručí advokáta a pokryje súdne a znalecké poplatky. Zíde sa vám najmä v zahraničí, kde dostanete tlmočníka aj advokáta.  Cena cca 48 eur ročne (poistná suma 35 000 eur).
 • Pripoistenie krádeže  auta
  • Ak máte staršie auto a nemáte havarijné poistenie, môžete si pripoistiť k PZP krádež. Stojí cca 30 eur ročne (poistná suma 4 000 eur).
 • Úrazové poistenie vodiča
  • "Veľmi užitočná poistka, ktorá vás odškodní za vaše zranenia pri autonehode. Pozor si treba dať na obsah: niekde kryje iba smrť a trvalé následky, v inej poisťovni aj ďalšie pripoistenia. Takéto poistenie stojí cca 15 eur ročne (poistená je smrť úrazom a trvalé následky úrazu s poistnou sumou 3000  eur a denné odškodné úrazu na 500 eur), jedna z poisťovní ho má dokonca v základnom balíku PZP.", vysvetľuje Juraj Ufrla.
 • Poškodenie čelného skla
  • Výklad NBS síce hovorí, že poisťovne by túto škodu mali preplácať aj vtedy, keď vinník nie je známy, avšak v praxi sa to nedeje. Poisťovne chcú svedka udalosti, pričom okolo by v tom čase nemali ísť žiadne iné autá, aby bol vinník jednoznačný. Prípadne sa môžete otočiť, naháňať auto, od ktorého kameň vyletel a presvedčiť vodiča o jeho vine. Pohodlnejšou alternatívou je pripoistenie čelného skla. Cena závisí od poistnej sumy, vzhľadom na časté škody však ide o pomerne drahé poistenie  (ročné poistné cca 48 eur pri poistnej sume 330 eur).

6. Preskúmajte podmienky Asistenčnej služby

Asistenčné služby zahŕňajú servis pri nečakanej poruche auta. Môže obsahovať opravu auta na mieste, výmenu pneumatiky, doplnenie benzínu, odťah do najbližieho servisu a ďalšie služby nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Niektoré asistenčné služby majú finančný strop a niektoré obsahujú len určité z vymenovaných služieb alebo sa vzťahujú len na územie Slovenska. Preto by ste porovnaniu asistenčej služby mali venovať pozornosť a zamerať sa na takú kombináciu, ktorá najviac vyhovuje vašim požiadavkám.

7. Preverte si referencie

Referencie  k povinnému zmluvnému poisteniu sa na internete hľadajú ťahšie, na rozdiel od havarijného poistenia. Ako uvádza Juraj Ufrla: "majiteľ PZP väčšinou nerieši rýchlosť plnenia, keďže sa týka niekoho iného. Referencie vám poskytne finančný sprostredkovateľ, ktorý pomáha klientom pri poistných udalostiach a presne vie, ktorá poisťovňa je problematická.na rozdiel od havarijného poistenia referencie k PZP nenájdete na webe (majiteľ PZP väčšinou nerieši rýchlosť plnenia, keďže sa týka niekoho iného). Referencie vám poskytne finančný sprostredkovateľ, ktorý pomáha klientom pri poistných udalostiach a presne vie, ktorá poisťovňa je problematická."

Cenu ovplyvňuje aj vek klienta

„Ak rovnaké auto vlastní mladý vodič bez detí z veľkého mesta a 40-ročný muž s deťmi a trvalým pobytom na vidieku, cena je diametrálne odlišná.  Napríklad pri Hyundai i20 (1248 cm3, 62 kW, rok výroby 2014) je rozdiel až 550 eur. Avšak aj mladý vodič sa môže poistiť za prijateľnú cenu. Ak osloví finančného sprostredkovateľa, vyberie mu poisťovňu s prijateľným poistným a spoľahlivým preplácaním škôd.“ Dodáva okresný vedúci OVB Allfinanz Slovensko, Juraj Ufrla.

Modelový príklad: Hyundai  i20, 1248 cm3, 62 kW, rok výroby 2014

 Muž, 22 rokov, bezdetný, trvalý pobyt BA, poistná udalosť pred 2 rokmi
 Min. cena 82,11 €
 Max.cena 620,90 €
 Muž, 45 rokov, dieťa 10 r., trvalý pobyt Ábelová, žiadna poistná udalosť
 Min. cena 66,60 €
 Max. cena 103,55 €
Zdroj foto: ShutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Poistenie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.