Fajčenie bude opäť o niečo drahšie

15.11.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Zdražovanie cigariet sa stalo takmer každoročnou záležitosťou. Inak tomu pravdepodobne nebude ani v nasledujúcich rokoch. O koľko si ešte priplatíte za tento zlozvyk?


V balení pribudla cigareta

Zmeny v cenách tabakových výrobkov sú aplikované takmer každý rok. Aj keď sú vždy vopred známe, fajčiarov to neodrádza. S týmto škodlivým zlozvykom neprestávajú a radšej šetria na iných položkách bežnej potreby. Výraznejšia zmena prišla v roku 2016, kedy Európska komisia vydala smernicu všetkým členským krajinám a určila počet cigariet v jednej škatuľke na 20 kusov. Logicky to prinieslo aj vyššiu cenu jedného balenia, ktoré zdraželo približne o 20 centov. Tento nárast ceny nebol v réžií štátu, ten len reagoval a prispôsobil sa vydanému nariadeniu. Euroúradníci mali v úmysle zosúladiť pravidlá v únii a zabezpečiť voľný pohyb výrobkov, ktorých sa nové pravidlá týkajú.

 

Odstrašujúce obrázky

Ďalšou novinkou, ktorá sa objavila boli odstrašujúce obrázky na škatuľkách. Tento krok tiež pochádza z dielne Európskej komisie, ktorý prikazuje výrobcom, aby sa na cigaretových obaloch zobrazovali varovné obrázky. Spolu s nimi sa objavili aj väčšie varovné nápisy a dokopy zaberajú až 65 % obalu. Cieľom je odradiť spotrebiteľov od tohto zlozvyku tým, že im ukážu následky fajčenia aj vizuálnou formou. Novinka je zameraná hlavne na mladých ľudí, ktorí s fajčením ešte len začínajú. V niektorých krajinách sa odstrašujúce obaly objavili už dávnejšie.

Novela zákona

Tým sa však zmeny neskončili a schválená bola aj novela zákona o spotrebnej dani z tabaku, ktorá nadobudla platnosť vo februári 2017. Cieľom je stabilizovať daňové príjmy a ochrániť zdravie spotrebiteľov. Ceny sa v prvej vlne zdvihli v priemere o 10 centov na škatuľku. Ľudia v snahe ušetriť vtedy hromadne vykupovali zásoby cigariet so starou cenou aj po celých kartónoch. V niektorých obchodoch a trafikách predali všetky zásoby.

Fajčenie bude opäť o niečo drahšie

Zdroj: shutterstock

Zdražovanie v roku 2019

Druhá vlna dvíhania cien príde vo februári 2019. Spotrebná daň sa zvýši o ďalších 10 centov na jednu škatuľku. Vláda novelu rozdelila s odstupom dvoch rokov práve preto, aby výrazné zdražovanie v jednom roku nevyprovokovalo ľudí k cezhraničnej nákupnej turistike. V okolitých štátoch sú totiž cigarety o niečo lacnejšie.

Navyše, v máji vstúpi do platnosti aj nariadenie Európskej komisie o jedinečných identifikačných a ochranných prvkoch pre pohyb cigariet v Európskej únii . Z nariadenia však zatiaľ nie je jasné, či bude mať táto zmena dopad aj na samotnú cenu cigariet.

Vláda počíta s tým, že v rokoch 2019 až 2020 si štátna kasa polepší o 68 miliónov eur ročne. Takéto vysoké príjmy na dani sú spôsobené tým, že na Slovensku až 80 % ceny z jednej škatuľky tvorí spotrebná daň. Všetky štáty Európskej únie sa snažia bojovať proti fajčeniu práve zvýšením dane z tabaku.

U nás je priemerná cena na jednu škatuľku zhruba 3,50 eur. V susedných štátoch sú drahšie cigarety len v Rakúsku, kde je priemerná cena 4,36 eur. V Maďarsku a Poľsku je to 3,27 eur. Na Ukrajine dokonca len 0,85 centov na jedno balenie. V Čechách sú ceny po prepočítaní z eura tiež o niečo nižšie.

V zahraničí je fajčenie drahšie

Na Slovensku fajčí zhruba 1,5 milióna ľudí. Bežný spotrebiteľ u nás vyfajčí v priemere 12,5 kusov cigariet na deň, čo nás dostáva do európskeho priemeru. Najväčší počet fajčiarov je v južných krajinách Európy. Naopak v severných štátoch počet spotrebiteľov za posledné roky klesol. Svetová zdravotnícka organizácia WHO tvrdí, že tabakové výrobky každoročne usmrtia 6 miliónov ľudí. Aj keď sa choroby spôsobené fajčením nekončia vždy smrťou, na ich liečenie sú použité nemalé finančné prostriedky.

Ceny tabakových výrobkov u nás a vo svete sú diametrálne odlišné. Niektoré štáty zobrali boj proti fajčeniu poriadne z ostra a priemerná cena za drahšiu značkovú škatuľku tomu aj nasvedčuje.

Priemerné ceny za značkové balenie cigariet vo svete

Austrália 17,61 €
Spojené kráľovstvo 10,30 €
Írsko 10,50 €
Ukrajina 0,85 €
Egypt 1,49 €
Slovensko 3,50 €
Česko 3,40 €
Francúzsko 7 €
Nemecko 6 €
Rusko 1,58 €

Zdroj: Zákon 296/2016, WHO, eur-lex.europa.euPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 22 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo