Autorská resp. licenčná zmluva: čo všetko by mala obsahovať

Finance.sk | rubrika: Článok | 8. 11. 2017
Licenčná autorská zmluva je v riešení zdaňovania - a hlavne "zodvodňovania" príjmov fyzických osôb - hitom. Z pasívnych autorských príjmov sa totiž neplatia odvody a preto slúži často ako nápaditý spôsob optimalizácie nákladov.
Autorská resp. licenčná zmluva: čo všetko by mala obsahovať

Zdroj: Shutterstock

Autorský zákon stanovuje náležitosti licenčnej zmluvy na použitie diela. V prípadoch, ak niektoré ustanovenia udelená licencia neobsahuje v zmysle zákona, platia viaceré zákonné domienky.

Prečo sa oplatí prejsť na autorskú resp. licenčnú zmluvu

Autorská resp. licenčná zmluva je založená na vzťahu autora k určitému subjektu, pričom podstatou je vytvoriť konkrétne dielo (napr. softvér, kurz, článok, fotografia) a poskytnúť spomenutému subjektu právo na používanie takéhoto diela a to na ďalší predaj či iné biznis účely. Napr. programátor vytvorí aplikáciu, ktorú poskytne spoločnosti, s ktorou má uzavretú licenčnú zmluvu - tá prostredníctvom aplikácie oslovuje svojich klientov s nejakým produktom. Za takéto právo prináleží autorovi odmena - buď jednorázová, alebo paušálna.

Ako uvádza blog Ludskourecou.sk, táto odmena ide vyplácateľovi do daňových nákladov. Autorovi zas do zdaniteľných príjmov - veľkou výhodou však je, že pasívne príjmy autorov (čiže príjmy za použitie diela) nepodliehajú odvodom ani zdravotným ani sociálnym a v daňovom priznaní si autor navyše môže uplatniť paušálne (a dokonca aj reálne, ak ich má) výdavky.

Tento model sa okrem takéhoto nezávislého vzťahu "autor vs. iná firma" používa aj vo vzťahu"spoločník vs. jeho eseročka", prípadne "zamestnanec vs jeho zamestnávateľ". Vyplácanie podielov na zisku z eseročky totiž podlieha odvodom a rovnako aj vyplácanie bežnej mesačnej mzdy - licenčná zmluva ich dokáže ušetriť. Na druhej strane, ak ide o závislý vzťah medzi spoločníkom a jeho eseročkou, vstupuje do hry nešťastné transferové oceňovanie - t.j. licenčná odmena musí mať dokázateľne trhovú cenu a "dokázateľne" znamená rozsiahlu dokumentáciu, ktorá mne osobne robí vrásky.

Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi súhlas na použitie diela - tzv. licenciu.

 

Licenčná zmluva obsahuje v zmysle autorského zákona najmä:

 

  1. spôsob použitia diela,
  2. rozsah licencie,
  3. čas, na ktorý autor licenciu udeľuje, alebo spôsob jeho určenia,
  4. odmenu alebo spôsob jej určenia, ak sa autor s nadobúdateľom nedohodol na bezodplatnom poskytnutí licencie.

 

Čo musí obsahovať licenčná zmluva

Náležitosti licenčnej zmluvy upravuje autorský zákon. Zákon rozlišuje medzi licenčnou zmluvou na použitie diela, licenčnou zmluvou na vydanie diela a verejnou licenciou. V článku sa venujeme licenčnej zmluve na použitie diela.

Písomná forma licencie sa na základe zákona vyžaduje len v prípade, ak autor udeľuje tretej osobe (nadobúdateľovi) výhradnú licenciu. Písomná forma je povinná aj v prípade udelenia kolektívnej licenčnej zmluvy, hromadnej licenčnej zmluvy, rozšírenej hromadnej licenčnej zmluvy, či multiteritoriálnej licenčnej zmluvy na on-line použitie hudobných diel. V ostatných prípadoch síce nie je písomná forma povinná, ale jej vyhotovenie sa odporúča. Ako sa hovorí, "littera scripta manet" - napísané slovo platí.

Licenčná zmluva musí spĺňať náležitosti upravené v autorskom zákone. V prípade, ak niektoré obsahové náležitosti zmluva neobsahuje, uplatňujú sa zákonné domnienky, v zmysle autorského zákona.

 

 

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok