Obce a mestá budú môcť získať peniaze na bezplatné Wi-Fi zóny

13.11.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Jedným z finančných zdrojov bude osobitný program Európskej komisie Wifi pre EÚ.

Slovenské mestá a obce budú môcť získať finančný príspevok na zriadenie wifi zón s bezplatným pripojením na internet. K dispozícii by na to mali byť milióny eur. Informoval o tom v pondelok podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zavedenie vysokorýchlostného pripojenia k internetu sa má týkať aj vozňových súprav štátneho vlakového dopravcu.

Program sa volá WiFi4EU

Jedným z finančných zdrojov bude osobitný program Európskej komisie WiFi4EU (Wifi pre EÚ) určený pre všetky členské štáty EÚ. Podľa vicepremiéra však v rámci Slovenska z neho bude môcť získať podporu len zhruba 15 až 20 obcí, a to zhruba po 15.000 eur.

Slovensko prinesie aj vlastnú iniciatívu

Druhým zdrojom by mal byť program "Wifi pre teba" pripravovaný z národnej úrovne.

"Tam v prípade záujmu už hovorím o niekoľkých miliónoch eur, takže tam by sme mohli naozaj uvažovať o tom, že aj niekoľko sto malých obcí a miest by mohlo zaviesť wifi free zóny." Pellegrini to povedal v Košiciach počas diskusného podujatia so študentmi o budúcnosti EÚ.

Dotácia má pomôcť najmä malým obciam a mestám vybudovať na verejných miestach hotspoty k wifi sieti. Peniaze budú určené na technické vybavenie, ako sú wifi routre či antény.

Mohlo by vás zaujímať: 

Prístup na internet chcú najmä pre cestujúcich

"Je nesmierne dôležité, aby k digitálnym technológiám mal prístup každý bez ohľadu na to, v akej časti Slovenska sa narodí a z akého sociálneho prostredia pochádza. Chceme všetkým zabezpečiť potom rovnaké šance uplatniť sa na trhu práce, ktorý do budúcna bude extrémne ovplyvnený modernými technológiami," povedal podpredseda vlády.

Za dôležité považuje Pellegrini aj zlepšenie prístupu na internet pre cestujúcich v železničnej doprave.

"Preto budeme so Železničnou spoločnosťou Slovensko pripravovať projekt dovybavenia niekoľko stoviek vozňov tak, aby boli schopné poskytovať všetkým svojim cestujúcim vysokorýchlostný internet," konštatoval.

Začiatok realizácie projektov by mal byť v budúcom roku. "Ja si myslím, že prvé peniaze, či už do obcí a miest na voľné wifi miesta a takisto do železníc, by reálne mohli prísť už v priebehu roku 2018," povedal vicepremiér.

Misia? Bezplatný internet do roku 2020

Podporiť sa tak má vízia Bruselu, ktorý chce dostať do "každej európskej dediny a každého mesta bezplatný bezdrôtový prístup na internet do roku 2020". "Iniciatíva WiFi4EU bude realizovaná prostredníctvom jednoduchých a nebyrokratických postupov, akými sú online žiadosti, platby prostredníctvom poukážok a nezaťažujúce monitorovanie," uvádza vo svojom stanovisku Európska komisia.

"WiFi4EU umožní prístup k rýchlemu internetovému pripojeniu mnohým občanom, ktorí by inak možno nemali možnosť vyskúšať si vysokokvalitné pripojenie", povedal Emmanuel Mallia, maltský minister pre konkurencieschopnosť, digitálne a námorné hospodárstvo a hospodárstvo služieb. "Podporí sa ním využívanie digitálnych služieb a zmenší sa digitálna priepasť, a to aj na miestach s obmedzeným prístupom na internet."

O peniaze môže požiadať každá obec a bude platiť princíp, že "kto prvý príde, ten prvý melie". Obec bude hradiť len poplatky za samotné pripojenie a údržbu technického vybavenia.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.