Ako získať peniaze, keď odberatel neplatí faktúry

Roland Regely | rubrika: Článok | 27. 11. 2017
Podnikanie so sebou prináša viaceré riziká. Jedno z najvážnejších je to, že za svoju prácu nedostanete zaplatené. Čo sa dá robiť v takom prípade?
Ako získať peniaze, keď odberatel neplatí faktúry

Zdroj: Shutterstock

V podnikiateľskej praxi sa môže stať, že odberateľ mešká so zaplatením faktúry. Sú aj prípady, že dlžník jednoducho neuzná svoj záväzok za dodaný tovar či službu a popiera pohľadávku vedenú voči nemu vyplývajúcu zo zaslanej faktúry.

Dajte si pozor už pri objednávke

Preto treba veľmi dbať na kontrolu riadneho vyplnenia a podpísania objednávky zákazníkom pri objednávaní tovaru (v prípade telefonického objednávania sa doporučuje zaslať objednávku na podpis odberateľovi aj poštou), podpisovanie príslušných dokumentov pri preberaní tovaru odberateľom (dodací list) a prípadne aj vystavenej faktúry za tovar. Bez týchto dokladov je totižto veľmi ťažké odberateľovi dokázať, že si daný tovar objednal za dohodnutých podmienok a náležite aj v lehote dodania prevzal. Pri neúplných a nepodpísaných príslušných dokladoch môžu nastať komplikácie.

Kedy je dlžník v omeškaní záväzku?

Podľa zákona je dlžník v omeškaní vtedy, keď nesplní riadne a včas svoj záväzok a to až do doby poskytnutia riadneho plnenia alebo do doby, keď záväzok zanikne iným spôsobom. Dlžník však nie je v omeškaní, pokiaľ nemôže plniť svoj záväzok v dôsledku omeškania veriteľa.

Pokiaľ zákon neustanovuje pre jednotlivé druhy zmlúv niečo iné, môže veriteľ pri omeškaní dlžníka trvať na riadnom plnení záväzku. Veriteľ je oprávnený pri omeškaní dlžníka požadovať od neho náhradu škody. Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti,je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve.

Možno žiadať úroky z omeškania?

Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania Občianskeho zákonníka (veriteľ má právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania). Výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje od roku 2009 nariadenie vlády. Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky (ďalej len ECB) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba ECB a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba ECB platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie - táto základná úroková sadzba ECB sa použije počas celého tohto polroka. Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, najmenej však 0,83 eur za každý i začatý mesiac z omeškania.

Čo robiť, keď odberateľ neplatí faktúry

Ak odberateľ z určitých dôvodov nechce uhradiť faktúru treba klientovi zastaviť všetky dodávky tovaru, aby nevznikali ďalšie pohľadávky a odporúča sa pristúpiť na:

Mimosúdne vymáhanie pohľadávky

Spočíva na zaslaní upomienky dlžníkovi na zaplatenie dlhu. Niekedy sa doporučuje aj vyzvanie k úhrade telefonickou, či osobnou formou (osobná návšteva dlžníka), prípadne dohodnutie splátkového kalendára. Po prípadnom neuhradení dlhu ani po upomienke sa osvedčilo zasielanie doporučene do vlastných rúk tzv. pokusu o zmier, kde sa dlžník vyzve k uhradeniu do určitej lehoty s upozornením, že v prípade neuhradenia daného dlhu, sa bude čiastka vymáhať súdom, čím vzniknú dlžníkovi ďalšie náklady.

Ak zlyhá aj táto forma vymáhania pohľadávky a odberateľ napriek upomienkam a pokusu o zmier (či už osobným, telefonickým alebo písomným) spochybňuje uhradenie dlhu, tak sa doporučuje riešiť túto náležitosť súdnou cestou.

Vymáhanie súdne

Súd rozhodne o obchodnom spore a zaviaže dlžníka, aby dlh zaplatil aj so všetkými dôsledkami, ktoré z toho pre neho vyplývajú. Pri súdnom vymáhaní treba požiadať v zmysle Občianskeho súdneho poriadku o vydanie platobného rozkazu s odôvodnením požiadavky. Je potrebné súdu doložiť všetky relevantné doklady k danému prípadu (objednávky, dodacie listy, faktúry, upomienky).

Platobný rozkaz sa vydáva do 10 dní a po nadobudnutí právoplatnosti je exekučným titulom. Pokiaľ dlžník proti platobnému rozkazu podá do 15 dní odpor alebo sa súdu dlžníkovi nepodarí platobný rozkaz doručiť, súd nariadi vo veci pojednávanie.Po vykonaní dokazovania na pojednávaní vynesie súd rozsudok. Súdne vymáhanie pohľadávok sa končí zabezpečením právoplatného platobného rozkazu alebo právoplatného rozsudku.

V prípade, ak aj napriek vydaniu právoplatného rozhodnutia súdu nedôjde k úhrade pohľadávky zo strany dlžníka nasleduje exekučné vymáhanie.

Exekučné vymáhanie pohľadávok, ktoré je realizované prostredníctvom Exekútorského úradu a riadi sa Exekučným poriadkom. Právoplatný a vykonateľný rozsudok, prípadne platobný rozkaz sa považuje za exekučný titul a na ich základe je možné domáhať sa zaplatenia dlžnej sumy cestou exekúcie. Exekútor vykoná na základe exekučného titulu exekúciu a to nasledovne:

  • zrážky zo mzdy a z iných príjmov,
  • prikázaním pohľadávky,
  • predajom hnuteľných vecí,
  • predajom cenných papierov,
  • predajom nehnuteľností,
  • predajom podniku

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok