Black Friday alebo ako (ne)naletieť na zľavy

25.11.2021 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Black Friday, teda Čierny piatok sa už stáva každoročnou realitou aj na Slovensku. Počas tohto dňa je možné výhodne nakúpiť, no treba byť obozretný a nenaletieť na zľavy u nepoctivých obchodníkov.


Čo je Black Friday?

Čierny piatok sa považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky. V tento deň majú zákazníci možnosť nakúpiť vybrané tovary lacnejšie. Obvykle sa koná posledný piatok v novembri. Je to piatok po Dni vďakyvzdania v Spojených štátoch. Tento rok pripadá Black Friday na 26. november 2021, čo je piatok pred prvou adventnou nedeľou. Predtým než vyrazíte nakupovať, mali by ste si svoj nákup dobre premyslieť.

 

Rozhodnite sa, čo chcete kúpiť

Aby ste nenakúpili zbytočnosti mali by ste mať jasnú predstavu o tom, čo chcete, respektíve potrebujete nakúpiť. Tiež platí, že niektoré výrazné zľavy sa môžu vzťahovať na tovar, ktorý je použitý alebo slúžil ako predvádzací model. Týka sa to predovšetkým elektroniky. Seriózny obchodník u takéhoto tovaru uvedie informáciu, že sa jedná o predvádzací model tovaru. 

Pozor na slovíčko "od" a "až"

Mnohí obchodníci sa snažia nalákať zákazníkov reklamami s kúzelným slovíčkom "až" alebo "od". Zľavy až 90 %, odevy od 1,99 eur a podobne. Keď však zablúdite medzi regáli či na webové stránky obchodu zistíte, že sa spomínané zľavy týkajú len niektorých výrobkov. Zľavy nemusia platiť pre každého. Niektoré ceny tovarov platia len pre držiteľa členskej karty, iné zľavy sú podmienené nákupom viacerých kusov tovaru. Práve preto je dôležité sledovať aj podmienky, kedy na zľavnený tovar máte nárok.

Kedy je Black Friday v roku 2021 (čierny piatok 2021)

Zdroj: Shutterstock

Porovnávajte ceny s konkurenciou

To, že obchodník ponúka tovar so zľavou ešte neznamená, že je lacnejší ako v inom obchode. Niektorí obchodníci tovary pred akciami účelovo zdražujú, aby potom mohli oslňovať vysokými zľavami, prípadne inzerujú zľavy z doporučenej ceny výrobcu, za ktorú výrobok nikdy nepredávali (napríklad knihy).

Využívajte internetové porovnávanie, vďaka ktorému môžete získať rýchly prehľad, kde a za koľko sa dá tovar kúpiť. Neorientujte sa však len podľa ceny tovaru. Niektoré obchody síce ponúknu vyššiu cenu tovaru, ale dovoz máte zdarma a tak vás nákup môže v konečnom výsledku stáť menej ako pri nákupe tovaru za najnižšiu cenu.

Nenakupujte pod stresom

Vyhýbajte sa situáciám, kedy by ste o nákupe mali rozhodnúť v strese či pod nátlakom.  V takej situácii je lepšie z obchodu odísť alebo si vyžiadať čas na poradenie sa s partnerom a v pokoji si nákup premyslieť alebo prepočítať. Každý solídny predajca vám ten čas dopraje. 

Nakupujte na splátky rozumne

Určite sa nevyplatí nakupovať na splátky drobnosti alebo veci s krátkou životnosťou. Budete tak splácať úver ešte dlho potom, ako pominie radosť z nakúpeného tovaru alebo jeho životnosť. Skôr sa vyplatí kupovať spotrebiče alebo nábytok s dlhšou životnosťou ako je doba, ktorú budete splácať. Sledujte akcie, kedy obchodník ponúka nákup bez navýšenia, vtedy neplatíte nič navyše. Takýto nákup si však určite premyslite a rozhodne nič nepodpisujte pod nátlakom.


Ako sa orientujete vo svete financií? Vyskúšajte si náš jednoduchý vedomostný kvíz.

Čo znamená skratka RPMN?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 9 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo