Bitcoin je menou budúcnosti, jeho hodnota závratne rastie

Roland Regely | rubrika: Článok | 5. 12. 2017
Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu desať tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka to pritom bolo len tisíc dolárov.
Bitcoin je menou budúcnosti, jeho hodnota závratne rastie

Zdroj: Shutterstock

Medzi najznámejšie kryptomeny na svete patrí jednoznačne Bitcoin a v tomto roku zaznamenáva enormné zisky. Aj keď nedávno hodnota Bitcoinu klesla, od začiatku roka 2017 je Bitcoin v niekoľkonásobnom zisku, aktuálne už viac ako 500%  percent. Podľa odborníkov začína pripomínať klasickú bublinu, ktorých bolo v minulosti už niekoľko.

Proti e-peniazom aj ECB

Potom, čo Čína a Južná Kórea zakázala vydávať nové virtuálne meny na konci leta, ani Európa nezaostáva a snaží sa vytvoriť opatrenia v rámci veľkého ošiaľu kryptomien. Do boja proti elektronickým peniazom sa rozhodla vstúpiť aj Európska centrálna banka (ECB).

Pobodná situácia sa dala každú chvíľu očakávať, keďže virtuálne meny sú podľa viacerých odborníkov vhodným cieľom špekulantov a potrebujú oficiálne regulácie a pravidlá. V Európe totiž kryptomeny nemali doposiaľ vytvorené žiadne obmedzenia. Financovanie cez kryptomeny tak môžu využívať aj podvodníci alebo teroristi a po nedávnych teroristických útokoch sa vlády po celom svete rozhodli začať bojovať nekalým praktikám v oblasti kryptomien.

Regulácia príde, problém je anonymita

"Diskutujeme v Európskej centrálnej banke o zavedení konkrétnych právnych obmedzení v oblasti kryptomien, pretože humbuk okolo nich je nebezpečný," uviedol pre rakúsky Trend jeden z najvyšších bankárov ECB a guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny. Britský Úrad pre kontrolu nad finančnými trhmi už stihol varovať verejnosť pred nákupom nových elektronických peňazí. "Investori môžu prísť o všetko," vysvetľoval v správe spomínaný úrad.Tri týždne na to bankár Nowotny oznámil pripravovanú reguláciu v rámci kryptomien.

Problém podľa odborníkom spôsobuje fakt, že často nemusí byť jasné, kto vlastne za kryptomenami stojí. Transakcie kryptomien je možné zrealizovať aj mimo eurozónu pomocou daňových rajov a tam by európsky regulátor nemal dosah a kompetencie. Efekty regulácie by boli v porovnaní s inými finančnými svetmi radovo nižšie. Jedna z možností je obmedzenie výmeny virtuálnych mien za oficiálne národné pravidlo. "Takýto zásah by bol ale príliš silný," hovorí partner finančnej spoločnosti Red Eggs, Jan Lamser.

V súčasnosti sa viacero štátov po celom svete snaží búrlivo presadiť obmedzenia trhu virtuálnej meny. Azíjské ekonomiky prešetrujú rôzne prípady regulátorov kryptomien vo Švajčiarsku a upozornenie na extrémnu rizikovosť investícií do elektronických platidiel vydal aj americký úrad pre dohľad nad kapitálovými trhmi.

Rozprávkové bohatstvo pre 18-ročného mladíka

Bit­co­in však zme­nil život mno­hým ľudom a hlav­ne tým, ktorí boli na po­čiat­ku pri jeho zrode, keď bol tak­mer za­dar­mo. Ale tí sa väč­ši­nou ve­rej­ne ne­po­chvá­lia až na pár vý­ni­miek. Medzi ne patrí aj Erik Fin­man, ktorý in­ves­to­val do roz­ras­ta­jú­cej sa meny mnoho rokov do­za­du. Kon­krét­ne v roku 2011, keď sa dal jeden kus kúpiť len za 10 eur obe­to­val 831 eur, ktoré do­stal ako dar od starej mamy. Dnes má vo svo­jom port­fó­liu pek­ných 403 bit­co­inov, ktoré majú v pre­poč­te hod­no­tu viac ako 1,4 mi­li­ó­na eur.

Bitcoin naďalej porastie, aj keď je ako na hojdačke

"V horizonte niekoľkých mesiacov by sa podľa mojej predpovede mohol Bitcoin dostať na približne 4000 dolárov," predpovedal začiatkom roka Daniel Masters, riaditeľ spoločnosti Global Advisors Bitcoin Investment Fund (GABI*) pre televíziu CNBC. To ešte netušil, že koncom roka bude Bitcoin atakovať niekoľkonásobok tejto hodnoty.

Virtuálna mena však za posledné dni nezažíva len rast. Jej hodnota kolíše. Pred niekoľkými dňami prelomila nový rekord. Jeden Bitcoin stál 11 800 amerických dolárov. Pripomíname však, že minulý týždeň hodnota meny klesla o približne dvetisíc dolárov.

*Pozn. redakcie: GABI je investičný fond, ktorý je kótovaný na Medzinárodnej burze cenných papierov na Normandských ostrovoch.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

26. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

Ceruzky, peňaženky, kabelky, kozmetika, kneličky, ale aj autá a lietadlo Eva air. Hello Kitty prináša svetu japonskú tradíciu Kawaii už 50 rokov na každom predmete, na aký si človek... celý článok

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

25. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

Sú to peniaze, ktoré aj tak väčšinou končia v USA, vyhlásil premiér. V najbližších rokoch čaká Slovensko „mobilizácia“ finančných prostriedkov. Naznačuje nielen využitie vkladov, ale... celý článok

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok