Stavebné sporenie v roku 2018

29.11.2017 | Marek Mittaš, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Stavebné sporenie patrí ku konzervatívnym formám zhodnotenia peňazí. Oplatí sa však len niekomu.


Zlaté obdobie je už minulosťou

Stavebné sporenie, tak ako aj ďalšie tradičné bankové produkty, išlo s úročením vkladov poriadne nízko. Na Slovensku pôsobia tri stavebné sporiteľne. Prvá stavebná sporiteľňa, Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa. Konkurenčný boj však nehľadajte.

Pri uzatvorení stavebného sporenia totiž musíte všade splniť rovnaké podmienky. Tie určuje Zákon č. 310/1992 Zb. Zákon Slovenskej národnej rady o stavebnom sporení a tak isto všade získate aj rovnakú štátnu prémiu. Niektoré spoločnosti však poskytujú úľavy na poplatkoch, či bonusové výhody, preto sa vždy oplatí overiť aktuálnosť ponuky.

Stavebné sporenie

Samotný vklad sa na stavebnom sporení úročí aktuálne v priemere 1%, čo skutočne nie je veľa, no pri mizivých percentách na niektorých termínovaných vkladoch, je to stále lepší výsledok. Aj vzhľadom na to, že štát poskytne k sporeniu štátnu prémiu 5%, ktorá bude znamenať 66,39 eur,  no na jej získanie v roku 2018 bude potrebné vložiť dosť vysokú sumu, minimálne 1327,80 eur.

Zhodnotenie vkladu sa tak dostane kombináciou úročenia a štátnej prémie na 6% ročne. Vyplatenie štátnej prémie je garantované a zabezpečené v kapitole Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v plánovanom objeme 24 miliónov eur. Fakt, že stavebné sporenie má svoje zlaté obdobie za sebou hovorí aj percentuálny pokles štátnej prémie a naopak, stále sa zvyšujúca potrebná nasporená čiastka na jej plné získanie.

Tabuľka: Pokles štátnej prémie a rast minimálneho vkladu od roku 1996 do roku 2018

 

Rok  Výška štátnej prémie  Maximálna výška štátnej prémie v €  Minimálny vklad pre zisk štátnej prémie v €
 1996  40 %  199,16  497,9
 2000  30 %  199,16  663,87
 2005  14,5 %  82,89  572,28
 2010  12,5 %  66,39  531,12
 2018  5 %  66,39  1327,8

Výhodné investovanie pred koncom roka

Štátna prémia za rok 2018 je rovnaká ako v roku 2017, na jej získanie je potrebné vložiť tak isto 1327,8 eur. Ak uvažujete nad stavebným sporením, do konca roka máte ešte možnosť získať štátnu prémiu aj za tento rok. Stačí, ak si založíte stavebné sporenie a uložíte sumu 1327,8 eur. Uloženie financií práve pred koncom roka tak považuje mnoho klientov, za výhodné. No iba v tom prípade, ak chcú v stavebnom sporení pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

„Záver kalendárneho roka mnohí využívajú na uskutočnenie vkladov a získanie výhod stavebného sporenia,“ povedal Marcel Lőrinc, riaditeľ Úseku stratégie a vývoja produktov spoločnosti Wüstenrot. V praxi to znamená, že na sklonku roka váš vklad urobí za mesiac celkom slušné zhodnotenie.

Komu sa stavebné sporenie v roku 2018 oplatí?

Veľkou výhodou stavebného sporenia, ktorú oceňujú najkonzervatívnejší klienti, je garancia Fondu na ochranu vkladov. Teda rovnaká, ako je pri termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Oplatí sa aj tým, ktorí plánujú ročne uložiť presne 1 327,80. Nad tuto hranicu je suma totiž už úročená len bežným úrokom bez štátnej prémie. Pod túto sumu zasa nie je možné siahnuť na plnú prémiu, takže výnos bude nižší. Netreba samozrejme zabudnúť aj na viazanosť finančných prostriedkov na 6 rokov. Tá tiež nemusí vyhovovať každému.

K nasporeným finančným prostriedkom sa síce dostanete už po dvoch rokoch, no bez dokladovania stavebných prác môžete siahnuť len na vklady a úroky. Až po šiestich rokoch sporenia získate bez dokladovania celú nasporenú sumu vrátane získanej štátnej prémie. V treťom až šiestom roku trvania zmluvy o stavebnom sporení je na získanej štátnej prémie  nutné preukázať účelovosť.

Úver má stále svoje výhody

Výhodou stavebného sporenia v minulosti však bolo aj poskytnutie stavebného úveru, ktorý mal výhodné úročenie. Dnes sa však úver na stavebnom sporení pohybuje priemerne od 2,5 do 5%, čo je síce výhodnejšie ako bežný spotrebný úver, no v prípade niektorých hypotekárnych ponúk ťahá za kratší koniec.

Napriek tomu mu ostáva niekoľko výhod, medzi ktoré patrí hlavne fixná úroková miera počas celej doby splácania, či automatické pridelenie úveru po sporení, čo môže byť hlavne v budúcnosti pri prísnejšom metri na prideľovanie hypoték kľúčové. Ak preto plánujete nielen sporiť, ale si do šesť rokov aj požičať, je stavebné sporenie stále vhodný produkt.

„Vzhľadom na opatrenia finančného trhu, prísnejšie pravidlá poskytovania úverov a väčší dôraz na vlastné zdroje klienta, stúpa význam stavebného sporenia,“ dodáva Marcel Lőrinc.

Zdroj foto: pixabayPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 7 krát 5 0.5h