Ako postupovať pri dopravnej nehode a čomu sa radšej vyhnúť

08.12.2017 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Vždy najprv poskytnite všetkým účastníkom nehody pomoc a zabezpečte miesto nehody. Zvážte, či je nutné volať políciu.


Čas nevrátite, už sa skrátka stalo. Ak sa vám nič vážne nestalo, uistite sa o stave všetkých cestujúcich vo vozidle. Vypnite motor, zapnite varovné svetlá a pokiaľ je to možné, zaistite vozidlo proti samovoľnému pohybu. Pokiaľ ide o nehodu viac vozidiel, zistite stav cestujúcich v ostatných autách a ak je to potrebné, poskytnite im aspon základnú prvú pomoc. Ponúknite sa, že zavoláte záchranku.

 

Ak nie je potrebné poskytovať prvú pomoc, snažte sa zabezpečiť miesto nehody. Nespoliehajte na to, že vás všetci ostatní uvidia. Označte s dostatočným predstihom miesto nehody výstražným trojuholníkom a čo najskôr si oblečte reflexnú vestu. Pri zníženej viditeľnosti sa pohybujte okolo áut s maximálnou opatrnosťou. Hlavne na diaľnici sa snažte všetkých dostať za zvodidlá mimo cesty.

Kedy volať k nehode políciu?

Privolať políciu musíte vždy, ak došlo k zraneniu alebo usmrteniu osôb, vznikla škoda presahujúca aspoň 3-tisíc eur, prípadne došlo k poškodeniu zariadenia komunikácie, škode na majetku tretích osôb či sa účastníci nehody nedohodli na vinníkovi nehody. Volať políciu je nutné aj v okamihu, keď nie ste schopní sami zabezpečiť miesto nehody.

Ak nie je nutné volať políciu a s ostatnými ste sa dohodli na tom, kto je vinníkom nehody, spíšte záznam o nehode. K tomu slúži univerzálny Európsky záznam o dopravnej nehode, ktorý vám dala vaša poisťovňa, poprípade si ho môžete stiahnuť na webe.

Postupujte podľa vyznačeného návodu a bodov, zakreslite polohu áut a získajte údaje od ostatných účastníkov nehody. Ako účastník nehody musíte poskytnúť údaje druhej strane.

Spravte fotodokumentáciu nehody

Urobte tiež fotky nehody, čo môže pomôcť pri riešení škody s poisťovňou. Na fotografiách by mala byť zreteľná poloha všetkých zúčastnených vozidiel a pohľad na celú situáciu. Hlavne na účely svojej poisťovne vytvorte čo najviac záberov poškodenia zúčastnených vozidiel. Nemusíte fotiť každý detail, ale aspoň aby ​​bolo poznať, v akom rozsahu bolo vozidlo poškodené. Zapíšte si, v akom stave auto je, čo sa poškodilo a čo po nehode nefunguje.

Spolu s tým si zapisujte dôležité údaje. Mená účastníkov nehôd, prípadných svedkov, čas a miesto nehody, počasie v čase nehody a podobne. Všetko by sa mohlo neskôr hodiť, ak sa bude nehoda riešiť napríklad s políciou, v správnom konaní, prípadne na súde.

Mohlo by vás zaujímať:

 

 

Privolajte k nehode asistenčnú službu. Ale svoju!

Pokiaľ nie je vozidlo pojazdné, prípadne s ním ďalšiu jazdu zakáže polícia, privolajte asistenčnú službu svojej poisťovne, alebo pokojne len kamaráta, ktorý je schopný zariadiť odťah vozidla. Ak sa na to necítite, radšej nepokračujte v jazde. Pre rad ľudí je nehoda šokujúci a stresujúci okamih a aj keď by mohlo byť auto pojazdné, je dôležité dobre zvážiť, či je rozumné a bezpečné pokračovať v jazde.

Pozor na rôznych pochybných "lovcov nehôd", ktorí prídu bez vyzvania a budú sa snažiť vnútiť účastníkom nehody svoje služby. Ak potrebujete asistenciu, vždy kontaktujte výhradne svoju poisťovňu alebo spoľahlivého známeho, ktorému môžete veriť.

Čo pri nehode rozhodne nerobiť

Zachovajte hlavne pokoj a nebuďte agresívny. Aj keď vám niekto rozbil auto a prekazil plány, už to nevrátite a fyzickou konfrontáciou a urážkami ničomu napomôžete. Naopak si tým značne skomplikujete hladké vyšetrenia nehody. Nikdy tiež neviete, kto vás natáča na video alebo fotí. Fyzický útok na domnelého vinníka nehody by sa mohol ľahko obrátiť proti vám.

Odporúčame tiež nikdy a za žiadnych okolností nevypovedať polícii priamo na mieste. Povedzte, že ste v šoku a vypovedať nechcete. Policajti môžu skúšať rôzne triky, ako vás na podanie vysvetlenia prehovoriť po dobrom či po zlom, ale majte na pamäti, že nie ste povinní ho poskytnúť a polícia ho na vyšetrenie nehody na mieste nepotrebuje. I keď budete sami presvedčení, že nie ste vinníkom, nikdy neviete, čo polícia použije proti vám. Môže sa to zdať ako banalita, ale stačí povedať niečo v zmysle: "No ja som ho videl, ako na tom bicykli ide z vedľajšej a nebrzdí, ale myslel som, že nakoniec zastaví."

Do úzkych vás môže dostať aj zdanlivo nevinné vyhlásenie, že ste sa necítili zdravotne dobre, mali hlavu plnú osobných či pracovných problémov a podobne. Naozaj je lepšie na mieste nevypovedať, najmä pokiaľ ide o vážnu nehodu so zranením alebo dokonca úmrtím iných osôb. V takom prípade odporúčame podať vysvetlenie až s časovým odstupom a najlepšie za prítomnosti právnika.

Ďalšie tipy

Ak ste nehodu nezavinili, overte si na webe poisťovateľov, či je vozidlo vinníka nehody zákonne poistené. V prípade nehody s vozidlom registrovaným v zahraničí si opíšte číslo zelenej karty. Akonáhle máte akékoľvek pochybnosti, vždy radšej volajte políciu.

Môže sa tiež stať, že účastník nehody bude chcieť z miesta odísť. Zapíšte si registračnú značku vozidla a snažte sa zapamätať model. Ak niekto od nehody uteká, ihneď volajte políciu.

Ak ste vinníkom nehody, postupujte v súčinnosti s ostatnými a pomáhajte, vyplňte protokol o nehode. Po spísaní záznamu o nehode potom kontaktujte svoju poisťovňu, u ktorej máte dojednané poistenie. Ona by potom mala väčšinu vecí už zariadiť za vás.


Kvíz: Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5