Na využitie starých pravidiel hypotéky pre mladých ostáva posledný mesiac

01.12.2017 | Miroslav Homola, Finance.sk
Hypotéky - spravodajstvo


Od januára 2018 sa štátny príspevok pre mladých mení na daňový bonus. Bude o niečo nevýhodnejší ako terajšia štátna prémia. Na výhodnejšiu hypotéku, na ktorú sa ešte budú vzťahovať staré pravidlá máte už len mesiac. 


Posledné termíny na hypotéku

Podmienky v jednotlivých bankách, pre využitie výhodnejšieho štátneho príspevku sa podľa zistení OVB Allfinanz Slovensko, najväčšej spoločnosti vo finančnom sprostredkovaní, líšia.

„Kým v niektorých bankách stačí stihnúť podpis úverovej zmluvy do 31. decembra, v niektorých je rozhodujúci aj dátum podania žiadosti. Napríklad v Tatra banke do 15. decembra a v Slovenskej sporiteľni do 3. decembra. Žiadosť pritom musí byť kompletná vrátane rezervačnej zmluvy na nehnuteľnosť alebo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Ak chcú mladí ľudia využiť výhodnejšie podmienky počas piatich rokov splácania, je najvyšší čas začať riešiť hypotéku,“ odporúča finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko, Marián Búlik.

Termíny niektorých bánk, ktoré musia splniť žiadatelia o hypotéku so štátnou bonifikáciou

  • ČSOB, UniCredit Bank: žiadosť o úver je nutné podať do 31.12.2017
  • OTP, VÚB: do 31.12.2017 musí byť podpísaná úverová zmluva
  • Tatra banka - do 15.12.2017 musí byť odoslaná žiadosť o úver vrátane kompletnej dokumentácie a následne do 31.12.2017 podpísaná úverová zmluva
  • Slovenská sporiteľňa - do 3.12.2017 musí byť podaná žiadosť a do 31.12.2017 podpísaná úverová zmluva

Hypotéka pre mladých 2018: aké sú nové pravidlá?

Zdroj: shutterstock

Úspora takmer 1 700 eur

Zákon umožňuje dočerpať hypotéku podľa pôvodných podmienok ŠPM. To znamená, že úver schválený v decembri 2017 bude prvých päť rokov zvýhodnený na úrokoch, na ktorý štát prispieva 2 % a banka 1%.

Pri dnešných nízkych úrokových sadzbách tak mladí ľudia splácajú prvých 5 rokov úver s prakticky nulovým úrokom.

„Podľa nášho prepočtu zaplatí mladých človek pri 50-tisícovom úvere na úrokoch za 5 rokov za nových podmienok navyše 1 694,32 eur. Ak mladí ľudia plánujú vlastné bývanie, je výhodné sa poponáhľať, stihnúť to ešte v decembri a využiť výhodnejšie podmienky“ odporúča Marián Búlik.

Daňový bonus

Pri úveroch schválených od 1.1.2018, si mladí ľudia môžu uplatniť daňový bonus  vo výške polovice zaplatených úrokov, najviac však 400 eur. Systém bude fungovať podobne ako bonus na dieťa, takže sa bude uplatňovať v daňovom priznaní. Podmienky na získanie bonusu sa meniť nebudú. Základné kritériá ostávajú rovnaké a to: Mladí jednotlivec alebo pár do 35 rokov, s priemerným  mesačným príjmom do 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca a môžu si ho uplatniť na úver do max. 50-tisíc eur.

Príjem sa nebude posudzovať za kvartál, ale za celý rok. Vypadne možnosť nárokovať odklad istiny alebo zníženie mesačných splátok až na polovicu, napríklad, pri narodení dieťaťa. Keďže daňový bonus sa nebude vzťahovať len na hypotéky, ale aj na ďalšie úvery na bývanie, pravdepodobne sa rozšíri počet bánk poskytujúcich úvery pre mladých.

Čo sa mení v podpore hypoték od 1.1.2018

  • ruší sa bonifikácia úrokovej sadzby, ktorá je dnes 2 + 1 percento (štát + banka)
  • zavádza sa daňový bonus vo výške polovice zaplatených úrokov, najviac 400 eur ročne
  • na ten si môžu dlžníci nárokovať v daňovom priznaní, resp. pri ročnom zúčtovaní dane
  • ak by bola daň menšia ako nárok na bonus na zaplatené úroky, dlžník dostane preplatok
  • zanikne možnosť odkladu splátok pri narodení dieťaťa (presúvanie dlžoby do budúcnosti považuje bankový dohľad za neobozretné aj pri iných úveroch)

„Ak mladí ľudia reálne potrebujú vlastné bývanie, majú dostatočné úspory na dofinancovanie aspoň desiatich percent ceny bytu a výška splátky nepresahuje tretinu ich príjmu, odporúčam im čerpať hypotéku so štátnou podporou podľa súčasných podmienok. Mladí ľudia by sa však nemali zadlžovať unáhlene a viac ako skutočne potrebujú. Netreba zabúdať, že hypotéka je dlh, ktorý treba splácať dlhé roky bez ohľadu na to, aký má človek momentálny príjem či výdavky. Navyše, do svojich budúcich výdavkov by si klienti mali započítať aj rizikové životné poistenie pre vážne životné situácie. Poistné sumy odporúčam nastaviť adekvátne výške úveru,“ odporúča Marián Búlik z OVB.

Zdroj: OVB Allfinanz SlovenskoPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Hypotéky - spravodajstvo