Aké príjmy sú od dane oslobodené

09.01.2018 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Ak ste v roku 2017 dosiahli príjmy aspoň vo výške 1 901,67 eur, podávate daňové priznanie k dani z príjmov. Sú však príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú vôbec.

O príjmoch, ktoré sa nezdaňujú sa dočítate v našom článku: Daňové priznanie 2018: Príjmy, ktoré sa nezdaňujú.

Ktoré príjmy sú od dane oslobodené?

O oslobodených príjmoch sa dočítate v § 9 zákona o dani z príjmov. Niektoré príjmy sú od dane oslobodené úplne a niektoré len čiastočne.

1.  Kedy je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti

Ak ste majiteľom nehnuteľnosti dlhšie ako 5 rokov a predáte ju, nemusíte tento príjem uvádzať v daňovom priznaní vôbec. Taktiež, ak ste zdedili nehnuteľnosť v priamom rade a spolu s predchádzajúcim poručníkom ste vlastnili nehnuteľnosť dlhšie ako 5 rokov,  nemusíte príjem z predaja takejto nehnuteľnosti uvádzať v daňovom priznaní.

2. Kedy je oslobodený príjem z prenájmu

Príjem z prenájmu nehnuteľnosti či iných príležitostných činností je od dane z príjmov oslobodený do výšky 500 eur. Ak ste však v roku 2017 zarobili na prenájme viac ako 500 eur, uvádzate v daňovom priznaní až sumu nad 500 eur.

Napr. Pani Nováková prenajíma byt za 200 eur mesačne. Za rok 2017 tak zarobila 1200 eur.  Od zárobku si odpočíta oslobodenie 500 eur a v daňovom priznaní uvedie 700 eur.

Aké príjmy sú od dane oslobodené

3. Dávky a príspevky

Medzi príjmy oslobodené od dane patria aj dávky, príspevky a rôzne podpory:

  • z verejného aj individuálneho zdravotného poistenia
  • zo sociálneho poistenia
  • nemocenského a úrazového zabezpečenia
  • plnenie zo starobného dôchodkového sporenia (t.j. dôchodok z 2. piliera)
  • dávky a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze,
  • sociálne služby, peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,
  • štátne dávky a štátne sociálne dávky
  • daňový bonus
  • štipendiá na štúdium
  • ďalšie sociálne dávky a plnenia rovnakého druhu z členských štátov EÚ a štátov, ktoré sú zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore,

4. Kedy je oslobodená náhrada škody z poistenia

Plnenie z poistenia osôb či vyplatené náhrady škody z majetkového poistenia sú väčšinou taktiež oslobodené od dane z príjmov.

Pozor však na plnenie z poistenia osôb pre prípad dožitia určitého veku alebo z doplnkového dôchodkového sporenia (3. dôchodkový pilier). Z takejto vyplatenej sumy musíte odviesť daň z príjmu.

5. Kedy je oslobodená výhra

V tomto prípade zákon rozlišuje o akú výhru sa jedná. Ak ide o výhry v lotériách ako Keno, Loto, Euromilióny, je od dane oslobodená celá suma výhry.

O ostatných prijatých cenách alebo výhrach v rôznych iných súťažiach si môžete uplatniť daňové oslobodenie do sumy 350 eur.  V daňovom priznaní potom uvediete len sumu ceny nad 350 eur. tj. Ak ste vyhrali napríklad bicykel v hodnote 1000 eur, v daňovom priznaní uvediete sumu 650 eur.

Zdroj foto: ShutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0.5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.