Ako riešiť škody na aute po ohňostroji

08.01.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Nehodu je nutné písomne a fotograficky zdokumentovať bez ohľadu na to, či sa vám podarilo identifikovať vinníka, alebo nie.

Každoročne pri lúčení sa so starým rokom a vítaní nového pri ohňostrojoch, ktoré už nerozlučne patria k silvestrovským oslavám, svetlice a rakety poškodia zaparkované autá. Aj vy sa desíte toho, či si pouličné ohňostroje a oslavy neodnesie vaše vozidlo? Ako ho ochrániť a čo robiť, ak sa stane „obeťou“ osláv?

"V prípade poškodenia vozidla či už ohňostrojom, alebo vandalizmom, ide o štandardnú poistnú udalosť, ktorú kryje havarijná poistka. Je však potrebné dodržať isté náležitosti a vo väčšine prípadov je potrebná aj spolupráca vodiča," uviedol pre TASR technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák. Čo všetko vám môže kryť PZP? Tu je 7 rád, ako si vybrať povinné zmluvné poistenie.

Ideálne odparkovať auto na bezpečné miesto

Podľa odborníkov je v prvom rade vždy najvhodnejšie, ak majiteľ môže vozidlo ochrániť pred akýmkoľvek rizikom poškodenia. Teda zaparkuje ho počas osláv do garáže, prípadne na iné bezpečné miesto. Ak to nie je možné a k poistnej udalosti dôjde, napríklad k poškodeniu skla, karosérie, pneumatík a podobne, potrebné je nehodu bezodkladne zdokumentovať. 

Pri vandalizme či škode vyššej ako 4 tisíc eur volajte políciu

"Nehodu je nutné písomne a fotograficky zdokumentovať bez ohľadu na to, či sa vám podarilo identifikovať vinníka, alebo nie," zdôrazňuje Kundlák. Ak je škoda zjavne dôsledkom úmyselného konania cudzej osoby, ide o vandalizmus a je potrebné privolať políciu. V prípade dopravnej nehody alebo škody pri parkovaní je potrebné privolať políciu iba v prípade, ak výška škody zjavne prevyšuje 4000 eur. 

"Ak si však výškou škody nie ste istý, je lepšie ju privolať, a to bez ohľadu, či je vozidlo v osobnom vlastníctve, alebo ide o služobné vozidlo, prípadne o vozidlo, ktoré si vaša firma prenajíma na operatívny lízing. Vodičov inštruujeme k tomu, aby zavolali políciu vždy, keď je predpokladaná škoda vyššia ako 4000 eur alebo ide o zjavné úmyselné poškodenie vozidla. Ak si vodič nie je istý výškou škody, odporúčame privolať políciu. Určite vždy vtedy, ak škodu spôsobil pri prevádzke vozidla niekto jemu," vysvetľuje Kundlák. 

Vandalizmus treba dokázať

V prípade, že vám na Silvestra susedova petarda poškodila okno na balkóne, nepokryje vám to bežné poistenie nehnuteľnosti, ale okno musíte mať špeciálne pripoistené. Ak by ste chceli túto škodu riešiť z poistenia nehnuteľnosti, musíte mať pripoistený vandalizmus a museli by ste preukázať, že sused škodu spôsobil úmyselne. Ak sused nemal záujem okno rozbiť úmyselne, škoda poisťovňami nie je považovaná za vandalizmus. Poškodili vám vandali plot? Pozrite si článok, ako získať náhradu škody.

Nedostatočná dokumentácia môže byť problém

Poisťovne často v prípade nekompletnej dokumentácie k poistnej udalosti odmietnu poskytnúť poistné plnenie. Zdokumentovanie nehody je tiež nevyhnutné, ak škodu spôsobil sneh zo strechy budovy, ľad, cencúle a podobne a majiteľ vozidla chce, aby spoluúčasť platil vlastník budovy. V takomto prípade je ešte vhodné zabezpečiť si svedkov, ktorí v prípade potreby dosvedčia, že vozidlo sa nachádzalo v momente škody pri predmetnej budove.

Stromček na aute

Ak vám sused vyhodil z okna starý vianočný stromček a ten vám poškodil kapotu auta, máte dve možnosti ako škodu riešiť. Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, je možné takúto škodu uplatniť z neho, ale budete musieť platiť spoluúčasť, takže za vinu iného človeka budete platiť vy. Spoluúčasť si môžete od suseda vymáhať súdnou cestou, ale potrebujete dôkazy, že vám škodu spôsobil práve on. Pomôže fotka alebo video z mobilu.

Pokiaľ nemáte uzavreté havarijné poistenie, zostáva už len vymáhať si vzniknutú škodu v občiansko-súdnom konaní. Ďalšiu možnosť máte, ak má váš sused uzatvorené poistenia zodpovednosti za škodu - môžete sa pokúsiť škodu vymáhať z tohto poistenia. Úspešný budete len v prípade, ak sa sused prizná. V prípade, že to neurobí, ostáva vám už len súd. 

Zdroj foto: shutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.