Prezidentské voľby 2018 v Českej republike

10.01.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Voľby


Hneď na začiatku roka čaká našich českých susedov veľká politická udalosť. Budú si voliť hlavu štátu a to len druhýkrát v ére svojej samostatnosti. Ako u nich prebiehajú voľby a kto vlastne kandiduje na post prezidenta?


Kto môže kandidovať

Na Slovensku si hlavu štátu volia občania už od roku 1999. V Česku však toto privilégium mal parlament až do roku 2012, kedy vláda zaviedla priamu voľbu prezidenta. Týmto krokom sa pridali k Slovensku a ďalším 11 krajinám v Európskej únií, ktoré priamu voľbu prezidenta majú.
Podmienky na kandidovanie sú rovnaké ako u nás. Prezidentom republiky môže byť občan, ktorý má právo voliť a dosiahol vek 40 rokov.

Aby bolo podanie kandidatúry právoplatné, musí získať podporu najmenej dvadsiatich poslancov alebo desiatich senátorov, prípadne aspoň 50 000 občanov, ktorí podpísali právoplatnú petíciu. Funkčné obdobie prezidenta je 5 rokov a zvolená osoba môže byť vo funkcií najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.

Ako prebieha voľba

Prezidentské voľby prebehnú 12. a 13. januára 2018. V piatok budú volebné miestnosti otvorené od 14.00 do 22.00 hod., naopak v sobotu sa bude voliť od 08.00 do 14.00 hodiny. Termíny podliehajú aj konkrétnym pravidlám a síce, že ich vyhlasuje predseda Senátu najneskôr 90 dní pred konaním volieb a musia sa konať najneskôr 30 dní pred uplynutím volebného obdobia súčasného prezidenta.

Právo voliť majú občania ČR vo veku nad 18 rokov a voľby sa vyhodnocujú dvojkolovým väčšinovým systémom. V prvom kole si občan volí kandidáta, ktorý by podľa neho mal byť zvolený a splnil všetky podmienky pre kandidatúru. Hlavou štátu sa stane ten z kandidátov, ktorý v ňom získa viac než 50 % hlasov. Ak sa tak nestane, prebehne druhé kolo, do ktorého postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. V tomto prípade vyhrá ten, kto získa viac hlasov.

Dvojkolový systém volieb je pomerne rozšírený a obľúbený. Ak sa nerozhodne v prvom kole, volič má možnosť vybrať si pre neho sympatickejšieho kandidáta hneď dvakrát. Prax tohto systému ukazuje, že ľudia v prvom kole často volia podľa sympatií a v druhom podľa rozumnejšej alternatívy, respektíve si zvolia „menšie zlo“.  Dosť často sa stáva, že do druhého kola postúpia kontroverznejší kandidáti a mladší voliči im dajú svoj hlas len z čistej recesie.

 

Prezidenstké voľby 2018 v ČR

Zdroj: shutterstock

Ako voliť v zahraničí

Podmienky volieb mimo Českú republiku sú:

 • Vek nad 18 rokov
 • Štátne občianstvo v ČR
 • Občiansky preukaz / Cestovný pas
 • Byť zapísaný na zvláštnom zozname voličov
 • Voličský preukaz

Samozrejmosťou je, že voliť môžete vo volebnej miestnosti trvalého bydliska, v inom volebnom okrsku alebo aj v zahraničí. V prípade, že budete voliť v inom okrese alebo v zahraničí je potrebné mať volebný preukaz. Ten je možné vybaviť písomne, osobne alebo elektronicky.

Ďalšou z podmienok je, byť zapísaný na zvláštnom zozname voličov. Tento krok sa oplatí hlavne vtedy, ak v zahraničí pôsobíte dlhodobo alebo tam už máte aj trvalý pobyt. Voľba v mimo štátu prebieha na zastupiteľskom úrade Českej republiky, ktorý pripadá na vaše miesto pôsobenia.  

Občan ČR môže na Slovensku voliť na jednom z dvoch zastupiteľských úradov, ktoré sídlia v Bratislave.

TIP: Všetko čo potrebujete vedieť, ak volíte zo zahraničia

Kandidáti na prezidenta

V súčasnosti je prezidentom Českej republiky, Miloš Zeman. Svojimi zakopnutiami a prostorekosťou je známy aj na Slovensku. V úrade je už od roku 2013, kedy sa prvý krát v ére samostatného Česka volil prezident priamou voľbou. Napriek vyššiemu veku a horšiemu zdravotnému stavu sa rozhodol, že sa jeho misia v prezidentskom úrade ešte neskončila a opäť kandiduje na svoju momentálnu funkciu. Ako jediný tvrdí, že nevedie žiadnu kampaň a odmietol aj predvolebné televízne debaty.

Po vyhlásení volieb na prezidenta bolo kandidátov viac než 17, ale nie každý dokázal splniť podmienky v stanovenom termíne. Niektorým sa nepodarilo vyzbierať potrebné množstvo hlasov, iný ich nestihli odovzdať v stanovenom čase. Na zozname teda ostalo 9 mien.

Kandidáti:

 1. Miloš Zeman
 2. Jiří Drahoš
 3. Jiří Hynek
 4. Marek Hylšer
 5. Michal Horáček
 6. Mirek Topolánek
 7. Pavel Fisher
 8. Petr Hannig
 9. Vratislav Kulhánek


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.