Ako naplno využiť PZP vo svoj prospech

17.01.2018 | Marek Mittaš, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Povinné zmluvné poistenie (PZP) už neslúži len na škody spôsobené iným. Vďaka pripoisteniam čiastočne nahradí aj havarijnú poistku.


Nutnosť, ktorá sa hodí

Každý majiteľ motorového vozidla, ktoré vyjde na cestu, musí mať podľa zákona uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Je primárne určené na úhradu škôd, ktoré vodič spôsobí tretím stranám. Sankcie za nedodržanie zákona môžu byť až 3320 eur a nehovoriac o vysokých sumách, ktoré budete musieť v prípade nehody uhradiť dotknutej strane.

Môžu sa počítať na státisíce eur. Napriek tomu nie je nutné spraviť z PZP len nutné zlo a vybrať si poistenie v najnižšej možnej cene z dôvodu, že z neho aj tak nič mať nebudete.  Opak je pravdou. Poisťovne zmenili taktiku a z PZP spravili produkt, ktorý pri správnom ocenení aj sám vodič.

PZP v roku 2018 sa mení

Pre poisťovne bolo PZP produktom, kde sa dlhodobo snažili klientov získať len nízkou cenou. V súčasnom roku sa viac ako inokedy začínajú objavovať výhody výberu PZP aj podľa iných parametrov. Z nutnej povinnosti sa zmenilo na službu, ktorú vodiči vyhľadávajú a vďaka pripoisteniam slúži aj ich potrebám čoraz viac.

Môže nahradiť havarijnú poistku

Pri nových autách si vodiči často uzatvárajú dvojkombináciu havarijného aj PZP poistenia. No staršie vozidlá a tam, kde je už bežné KASKO na hranici výhodnosti, môžu pripoistenia k PZP výrazne napomôcť refundovať vlastné škody.

Stret so zverou, vandalizmus, alebo živelné pohromy totiž boli donedávna len záležitosťou havarijnej poistky. V súčasnosti si môžete tieto poistenia pridať k PZP a chrániť najväčšie cestné riziká, ale napríklad aj krádež samotného auta.

Pripoistenia v základnej cene

Poisťovne ponúkajúce PZP prestali súťažiť v cene. Už počas minulého roka sa medzi jednotlivými poisťovňami prehlbovali cenové rozdiely. Jedným dôvodom je vplyv zmien v segmentácií PZP a havarijnom poistení, no do ceny sa premieta aj odvod z neživotného poistenia a snaha vyrovnať sa okolitým štátom.

V Rakúsku majú PZP napríklad až osemkrát drahšie ako slovenskí poistenci. Cena prestala byť teda hlavným lákadlom a preto si pri výbere poistky treba napríklad všímať bonusy, ktoré poisťovňa pribaľuje. Tými môže byť napríklad vyššie poistné krytie na život, zdravie, či majetok, alebo možnosť zvoliť si niektoré pripoistenia v základnej cene.

Internetové kalkulačky v tomto prípade poskytujú aktuálny prehľad. Sú  vhodnou možnosťou, ako si vybrať pre seba ten najvhodnejší pomer ceny a služieb.

PZP auta

Pripoistenia, ktoré určite oceníte

Pripoistenia k PZP si môžete vybrať jedno, alebo aj celú plejádu, vďaka čomu sa prakticky stanú akýmsi menším havarijným poistením pre vaše potreby.

Poistenie čelného skla

V ideálnom prípade vám škodu preplatia z PZP vinník, a no toho nájsť, zastaviť a uznať vinným nie je jednoduché.

„Poisťovňa v prípade poškodenia čelného skla z PZP postupuje v zmysle platných predpisov, to znamená, že musí byť identifikované vozidlo, ktoré škodu spôsobilo a následne uhradíme buď opravu poškodeného čelného skla, alebo jeho výmenu. To znamená, že pokiaľ bolo čelné sklo poškodené prevádzkou iného vozidla a toto vozidlo je identifikované, poistnú udalosť v plnej miere uhradíme,“ hovorí Helena Kanderková  z Allianz - Slovenskej poisťovne.

Ak vinníka nemáte, nastupuje hradenie z havarijného poistenia, alebo pripoistenia k PZP. Aj preto toto poistenie patrí k jednému z najobľúbenejších. Kryje totiž okrem rozbitia kamienkom aj poškodenie v prípade vandalizmu, odcudzenia, živelnej pohromy, či havárie.

Pripoistenie stretu so zverou

Patrí k veľmi častým úkazom na cestách a opäť ide o jedno z najčastejších dôvodov, pre ktoré si ľudia uzatvárajú havarijné poistenie. V rámci pripoistenia si môžete nárokovať na poistné plnenie poškodenia pri strete s divou zverou aj bez KASKA.

Živel

Na živelné pohromy sú rizikovejšie autá stojace na vonkajších nekrytých parkoviskách a pripoistenie preto kryje poškodenia v prípade požiaru, krupobitia, povodní a záplav, víchrice, pádu stromu, stožiara, zosuvov pôdy a pádu lavíny.

Pripoistenie proti výtlkom

Najmä po zime veľmi aktuálna téma. Bez havarijného poistenia, či doťahovania sa so správcom komunikácie vám toto pripoistenie zabezpečí pokrytie  poškodenia disku, časti nákladov na poškodenú pneumatiku a náklady na geometriu.

Pripoistenie proti „amortizácii“

Ani v prípade nezavinenej nehody nemusíte z vinníkovho poistenia dostať sumu, ktorá plne nahradí vaše náklady spojené s opravou vozidla. Preto poisťovne umožňujú k vlastnému PZP uzatvoriť možnosť ochrany pred amortizáciou, čo znamená, že v prípade nezavinenej dopravnej nehody vám poisťovňa preplatí rozdiel medzi celkovými nákladmi na opravu vozidla a poistným plnením vyplateným z PZP vinníka.

Zdroj foto: shutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.