Kedy sa uvádza výhra v súťaži v daňovom priznaní

25.02.2019 | Redakcia, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Prinášame vám príklady a prehľad pravidiel, kedy musíte výhru uviesť v daňovom priznaní a kedy nie.


Výhra v súťaži patrí buď medzi príjmy od dane oslobodené úplne, alebo len čiastočne. Od povinnosti platiť daň sú oslobodené výhry v lotériách ako Keno, Loto, a podobne.

U ostatných prijatých cenách alebo výhrach v rôznych iných súťažiach si môžete uplatniť oslobodenie do sumy 350 eur. V daňovom priznaní potom uvediete len sumu ceny nad 350 eur, tj. ak ste vyhrali napríklad bicykel v hodnote 1000 eur, v daňovom priznaní uvediete sumu 650 eur.

Daň tiež už neplatíte z výhry, z ktorej bola odvedená zrážková daň organizátorom.

Taktiež, ak by vaše príjmy v roku 2018 neboli vyššie ako 1 915,01 eur, nemusíte podávať daňové priznanie ani platiť daň z príjmu.

Príklad: Nepeňažná výhra a nízke príjmy

Študent Zolo vyhral v súťaži notebook v hodnote 800 eur. V roku 2018 však žiadne príjmy nedosiahol. Keďže jeho celkový príjem nie je vyšší ako 1 915,01 eur, nemá povinnosť podávať daňové priznanie ani platiť daň.

Keby si popri škole ešte privyrábal a jeho príjmy by spolu s odmenou boli vyššie ako 1 915,01 eur, musel by príjem z výhry uviesť v daňovom priznaní. Avšak,  mohol by si uplatniť 350 eur ako oslobodenie a v daňovom priznaní by uviedol sumu 450 eur (800 – 350).

Študentka Viera taktiež v roku 2018 nemala žiadne príjmy, ale bola v súťaži úspešnejšia a vyhrala televízor v hodnote 2 100 eur. Ani Viera však nemusí podávať daňové priznanie, pretože po uplatnení oslobodenia sú jej príjmy nižšie ako 1 915,01 eur.

  • Výhra Viery: 2100 eur
  • Daňové oslobodenie: 350 eur
  • Celkové príjmy: 1 750 eur
 

Ako zdaniť výhru

Kde sa v daňovom priznaní uvádzajú príjmy z výhry

Príjmy z výhry patria medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov.

Ostatné príjmy sa uvádzajú v daňovom priznaní k dani z príjmov – typ B:

  • VIII. oddiel, riadok číslo 9, strana číslo 7
Daňové priznanie k dani z príjmu fyzických osôb typ B Daňové priznanie k dani z príjmov typ B
Potvrdenie k daňovému priznaniu k dani z príjmu fyzických osôb typ B Potvrdenie k daňovému priznaniu k dani z príjmu fyzických osôb typ B
Pokyny na vyplnenie daňového priznania k dani z príjmu fyzických osôb typ B Pokyny na vyplnenie daňového priznania k dani z príjmu FO - typ B

Príjmy z výhry patria medzi tzv. pasívne príjmy a nedá sa na ne uplatniť nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, ani sa neposudzujú pre poskytnutie daňového bonusu.

Zdroj foto: ShutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 8 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dane - spravodajstvo