Poplatky pri pôrode 2018: za čo všetko sa (ne)bude platiť

31.01.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Pôrodnice čakajú zmeny a konečne to budú zmeny k lepšiemu.


Ako bolo už koncom roka avízované, od februára 2018 by rodičky nemali platiť za morálnu podporu pri pôrode - zrušiť sa má poplatok za prítomnosť otca pri pôrode aj poplatok za epidurálnu analgéziu, ktorá tlmí pôrodné bolesti.

Česi poplatok za prítomnosť otca pri pôrode nemajú už dva roky

Slovensko je poslednou krajinou, v ktorej sa prijímajú poplatky za účasť pri pôrode. Českí otcovia neplatia od roku 2016, kedy český ústavný súd rozhodol, že právo otca či inej osoby na prítomnosť pri pôrode vyplýva priamo zo zákona a samotná prítomnosť nesmie byť spoplatnená.

Poplatok za prítomnosť otca sa neplatí ani v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku, v Nórsku ani Taliansku a ani v Anglicku či USA.

Koľko sa aktuálne platí na Slovensku

Za prítomnosť sprevádzajúcej osoby vyberajú pôrodnice najmenej 10 eur (v pôrodnici v Žiari nad Hronom), obvykle však okolo 30 eur (napríklad v bratislavskej pôrodnici na Antolskej), 33,50 eur v pôrodnici Banská Bystrica.

Za epidurálnu anestéziu, teda injekciu na tíšenie bolesti počas pôrodu, sa doposiaľ platilo ďalších cca. 80 až 120 eur.

Pôvodne minister zdravotníctva, Drucker, uvažoval aj o zrušení poplatku za výber pôrodníka, ktorý si pôrodnice vyberajú v sume od 150 do 300 eur, nakoniec sa však rozhodol tento poplatok ponechať, nakoľko časť odmeny ide aj pre samotného lekára a motivuje ho, aby prišiel k rodičke aj mimo svojej služby.

poplatky pri porode

Rok 2018 prinesie viacero zmien

"Zmeny plánujeme začiatkom budúceho roka vo všetkých štátnych nemocniciach," povedal Drucker. Bude to pre ne znamenať výpadok vo financiách vo výške dva milióny eur.

Epidurálnu analgéziu by mali preplácať poisťovne. „Nehovorím, že sme dohodnutí, ale máme otvorenú túto debatu. Pokiaľ to nebudú preplácať poisťovne, tak to zatiaľ budú platiť nemocnice. Našou cestou je, samozrejme, aby to bolo hradené z verejného zdravotného poistenia," uzavrel T. Drucker.

Rezort zdravotníctva bude v tomto roku pracovať aj na recertifikácii Baby Friendly nemocníc. Takýto certifikát má v súčasnosti podľa Druckera len jediná nemocnica na Slovensku, v Čadci. Záujem oň ale majú aj iné zdravotnícke zariadenia, zdôraznil minister.

Takéto nemocnice kladú dôraz na blízky kontakt matky s dieťaťom. Dojčeným bábätkám nedávajú cumle ani iné náhrady prsníka a matkám poskytujú poradenstvo v oblasti dojčenia.

Začiatkom roka by mali byť hotové aj štandardy pre oblasť gynekológie a pôrodníctva. Tie lekárom napovedia, ako majú postupovať v jednotlivých situáciách, napríklad pri nástrihu hrádze.

Naozaj dobrou správou je, že to netrvalo veľmi dlho a už dnes minister vyhlásil, že poplatky zruší:  "Zmeny plánujeme začiatkom budúceho roka vo všetkých štátnych nemocniciach," povedal Drucker. Bude to pre ne znamenať výpadok vo financiách vo výške dva milióny eur.

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.