V ktorom kraji krachuje najviac firiem?

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 2. 2018
Najviac rizikových spoločností sa podľa aktuálnych údajov vyskytuje na Západnom Slovensku.
V ktorom kraji krachuje najviac firiem?

Zdroj: Shutterstock

Najviac rizikových firiem z celého Slovenska podniká v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Informovala o tom poradenská spoločnosť Bisnode na základe svojej analýzy rozloženia rizikovosti a stability spoločností v jednotlivých krajoch Slovenska, kde hodnotila viac ako 201 tisíc spoločností.

Rizikové spoločnosti sa podľa Bisnode vyznačujú negatívnym ratingom, v rámci ktorého sa dá predpokladať ich zlá platobná schopnosť či následný krach v krátkodobom horizonte.

Ako možno získať nálepku „riziková firma“

Výsledky analýzy vychádzajú z metodiky skóringového modelu spoločnosti Bisnode, ktorého cieľom je odhadnúť riziko úpadku firmy v nasledujúcich 12 mesiacoch. „Firmy zaradené v rizikových stupňoch skóringu sú podľa našich databáz častejšie nespoľahlivými platcami DPH, častejšie majú virtuálnu adresu alebo sa vyhýbajú plneniu informačných povinností,“ spresňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Každá šiesta firma je ohrozená krachom

Analýza podnikateľskej základne ukázala, že na slovenskom trhu je krachom ohrozená každá šiesta firma. Ich najväčší počet pritom pripadá na tie, ktoré sídlia v okolí Bratislavy a Nitry. Veľmi tesne za týmito krajmi sa však nachádzajú aj podniky z okolia Košíc.

Práve v týchto krajoch pôsobí najväčší podiel spoločností so skóringovým stupňom „rizikový“ alebo „úpadok“ – v Bratislavskom kraji ide bezmála o 16 percent firiem, v Nitrianskom o 15,39 percenta a v Košickom o 15,09 percenta. „Bratislavský kraj je považovaný za najrizikovejší aj preto, lebo v ňom sídli najviac podnikateľov,“ ozrejmuje Petra Štěpánová. Naopak, najstabilnejšie firmy na Slovensku sídlia v Trenčianskom a Prešovskom kraji.

Najväčším strašiakom podnikania je prerušenie výroby

V roku 2018 sa podnikatelia najviac obávajú prerušenia prevádzky (42 %), ďalej kybernetických rizík (40 %) a  následkov prírodných katastrof (30 %). Tohtoročný rebríček najväčších hrozieb zase pre firmy zostavila spoločnosť Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) na základe odpovedí viac ako 1900 expertov na poistné riziká z 80 krajín sveta.

Prerušenie výroby je vnímané aj na Slovensku ako jedno z najväčších rizík. "Dlhé roky boli príčinou škôd vzniknutých prerušením výroby prírodné živly, najmä požiar a priemyselné nehody. V dnešnom digitálne prepojenom hospodárstve pribudli ďalšie riziká ako kybernetické útoky, výpadky informačných systémov, štrajky alebo teroristické útoky. Škody spôsobené výpadkom výroby môžu byť pritom omnoho vyššie ako náklady na postavenie nových priestorov,"vysvetľuje Ole Ohlmeyer z AGCS, zodpovedný za región východnej Európy. 

Scenár majetkovej škody v státisícoch eur a následnej finančnej škody z prerušenia prevádzky v miliónoch eur začína byť pomerne bežný a má jednoznačne rastúci trend.

Samostatnou kategóriou je tzv. kontingentné prerušenie prevádzky, keď k zastaveniu výroby u klienta dochádza z dôvodu majetkovej škody, napríklad požiaru, u klientovho dodávateľa. 

Viete, ako vám záznam v úverovom registri môže pokaziť túžby o hypotéke? Pozrite si tento článok.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

4. 4. 2024 | Barbora Magočová

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

Slovenské právne predpisy poskytujú spotrebiteľom pomerne vysokú ochranu. Aj preto sa banky či nebankoví poskytovatelia úverov a pôžičiek často snažia zmluvné dokumenty koncipovať tak,... celý článok

Nezhody medzi spoločníkmi s.r.o.: týchto 5 možností vás ich môže zbaviť!

3. 4. 2024 | Barbora Magočová

Nezhody medzi spoločníkmi s.r.o.: týchto 5 možností vás ich môže zbaviť!

Ak máte podiel v s.r.o. s viacerými spoločníkmi, určite nastanú aj chvíle, v ktorých sa váš názor bude líšiť. Čo ak sa však konflikt vyhrotí natoľko, že sa pomyslenie na ďalšie spoločné... celý článok

Podnikateľom rastú náklady. Ušetriť sa dá na poplatkoch bankám

25. 3. 2024 | PR článok

Podnikateľom rastú náklady. Ušetriť sa dá na poplatkoch bankám

Inflácia negatívne ovplyvňuje nielen obyvateľstvo, ale aj podnikateľskú sféru. Rast nákladov pociťujú ako veľké, tak aj menšie spoločnosti. Hľadanie možností ako ušetriť je tak dennou... celý článok

V roku 2024 môžu firmy získať dotácie na fotovoltiku aj inovácie

25. 3. 2024 | Redakcia

V roku 2024 môžu firmy získať dotácie na fotovoltiku aj inovácie

Každý podnikateľ hľadá čo najefektívnejšiu možnosť získania finančných prostriedkov na rozvoj biznisu. V roku 2024 môžu podnikatelia získať dotácie na rozvoj firmy z európskych štrukturálnych... celý článok

Príspevok na podnikanie v roku 2024. Kde ho získať a aké sú podmienky?

16. 2. 2024 | Marek Mittaš

Príspevok na podnikanie v roku 2024. Kde ho získať a aké sú podmienky?

Začiatky podnikania sú spojené s viacerými poplatkami a ďalšími nákladmi, ktoré môžu komplikovať rozbeh nejedného nového podnikateľa. Dobrou správou však je, že štát poskytuje takzvaný... celý článok