Stavebné sporenie sa mení, koho sa dotknú novinky

05.02.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Stavebné sporenie čakajú zásadné zmeny, bohatší sa k štátnej podpore nedostanú.


Ak ste počítali s tým, že vám štát každoročne pripíše k vkladu na stavebnom sporení aj štátnu prémiu, možno ste sa prepočítali. Po tom, čo sa zmenila hypotéka pre mladých prichádza na rad ďalší tŕň v oku ministerstva financií – stavebné sporenie.

Najväčšie zmeny v histórii stavebného sporenia

O prípadných zmenách v systéme stavebného sporenia sa hovorí už dlhšie, teraz však ministerstvo financií avizuje konkrétne kroky. V roku 2018 pripraví novelu zákona o stavebnom sporení, ktorej cieľom má byť podľa Kažimíra zvýšiť účelovosť, adresnosť a efektívnosť štátnej podpory pri stavebnom sporení rôznymi opatreniami.

Minister zároveň prezradil, že stavebná prémia by mala byť v snahe zabezpečiť sociálnu adresnosť naviazaná na výšku mesačného príjmu podobne, ako je tomu pri štátnej podpore hypoték pre mladých. Zmeny v stavebnom sporení sú pritom podľa Kažimíra motivované aj tým, že verejné prostriedky by mali čoraz viac podporovať nájomné bývanie oproti súkromnému bývaniu.

Rezort pod taktovkou ministra zo Smeru-SD je vo svojej snahe pretvoriť systém stavebného sporenia odvážnejší, ako jeho predchodcovia. Popri oprášených starých návrhoch teda chce presadiť, aby sa stavebná prémia nevyplácala každému, kto si na účet stavebného sporenia vloží dostatok prostriedkov. Patriť by mala už len dospelým sporiteľom, ktorých príjem neprekročí stanovenú hranicu.

stavebne sporenie

Ako môže zmena vyzerať v praxi

Ak sa novela bude uberať podobným smerom ako to bolo v prípade hypoték pre mladých, môžu prísť takéto zásadné zmeny:

  • Zavedenie nutnosti zdokladovať príjem – či už daňovým priznaním alebo čestným prehlásením, alebo dožadovaním sa údajov o výške príjmu zo Sociálnej poisťovne. Jednoducho bude stavebná sporiteľňa zisťovať výšku vášho príjmu a to napriek tomu, že si chcete len sporiť a nežiadate od sporiteľne úver. Takto si sporiteľne môžu selektovať menej zarábajúcich od lepšie zarábajúcich.
  • Druhou možnosťou je to, že sa štátna prémia nebude pripisovať z došlých vkladov ale sporiteľ bude mať možnosť zníženia základu dane z príjmov o zaplatené príspevky do sporenia. Tým sporiteľ ušetrí na dani. Otázka ostáva čo s detskými stavebnými sporeniami? – dieťa predsa nepodáva daňové priznanie.

Čo prinesú zmeny bežným sporiteľom

Tak či onak, akýkoľvek zásah do stavebného sporenia pravdepodobne spôsobí zvýšenie administratívneho zaťaženia, ktoré sa presunie na plecia sporiteľov a nezáujem o stavebné sporenie.

Ako možno v roku 2018 získať štátnu prémiu na stavebné sporenie

Štátna prémia sa v minulosti vypočítavala ako 40% ročného vkladu. Dnes je štátna prémia rátaná len ako 5% z vkladu. Pre porovnanie, ak chcete v roku 2018 získať plnú štátnu prémiu, je potrebné počas roka 2018 poslať na účet stavebného sporenia prostriedky v celkovej sume 1328,70 eur.

Ak by pravidlá z minulosti platili dnes, tak by ste plnú štátnu prémiu získali už vkladom sumy 166 Eur za rok. Jednoducho je dnes až 8-násobne ťažšie získať štátnu prémiu, ako tomu bolo v minulosti.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5h