Kedy vybavíte cestovný pas bez čakania

12.02.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Teraz je ten správny čas vybaviť si všetky potrebné doklady. Vyhnete sa letnému náporu.


Ministerstvo vnútra upozorňuje, že s blížiacim sa koncom zimy prichádza na oddelenia dokladov takzvaná pasová sezóna, ktorá trvá až do konca prázdnin.

To znamená, že ak si cestovné doklady začnete vybavovať až cez pasovú sezónu, na oddeleniach dokladov či klientskych centrách si počkáte oveľa dlhšie ako dnes.

Kedy je najvhodnejší čas? Začiatkom roka

Využite preto príležitosť aktuálneho pokojného predsezónneho obdobia a požiadajte o cestovný pas alebo občiansky preukaz už dnes. Vašu žiadosť zamestnanci vybavia v komfortnom čase.

Ministerstvo apeluje predovšetkým na rodiny s deťmi plánujúce zahraničnú dovolenku, na ktorú každý maloletý potrebuje vlastný pas. Cestovný pas by si mal však skontrolovať každý, kto plánuje vycestovať, pretože mnohé krajiny od zahraničných návštevníkov vyžadujú, aby ich pasy mali platnosť napríklad pol roka pred odchodom z krajiny.

cestovny pas vybavenie

Rýchlejšie aj občiansky preukaz či elektronický podpis

Využiť pokojné obdobie na oddeleniach dokladov sa odporúča aj tým, ktorí si chcú vybaviť či aktivovať občiansky preukaz, prípadne bezplatne požiadať o elektronický podpis.

Ak vám končí platnosť pôvodného OP, o nový môžete bezplatne požiadať už 180 dní pred ukončením platnosti.

Vedeli ste? O nový cestovný pas či občiansky preukaz môžete požiadať na hociktorom z 84 pracovísk dokladov na Slovensku nezávisle od miesta pobytu.

Napríklad v Bratislave okrem obľúbeného klientskeho centra na Tomášikovej ulici sú pre vás k dispozícii ďalšie tri menšie oddelenia dokladov na Ružinovskej a Záporožskej ulici a na ulici Schneidera-Trnavského.

Doručiť si vyhotovený občiansky môžete nechať na ktorékoľvek oddelenie, prípadne za poplatok doručiť kuriérom na akúkoľvek adresu.

Koľko stojí vybavenie cestovného pasu 

Cestovný pas je platný 10 rokov. Osoby mladšie ako 13 rokov majú pas s platnosťou na 5 rokov a občan mladší ako 5 rokov má cestovný pas s platnosťou 2 roky. Ceny vybavenia cestovného pasu:

Občan starší ako 16 rokov

  • 33 eur (do 30 dní)
  • 66 eur (do 10 dní)
  • 99 eur (expresne do 2 dní)

Občan od 6 do 16 rokov 

  • 13 eur (do 30 dní)
  • 26 eur (do 10 dní)
  • 39 eur (expresne do 2 dní)

Občan mladší ako 6 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu 

  • 8 eur (do 30 dní) 
  • 16 eur (do 10 dní)
  • 24 eur (expresne do 2 dní)

Ako vybaviť cestovný pas? Všetko, čo potrebujete vedieť nájdete TU.  Kompletného sprievodcu vybavením nového občianskeho preukazu nájdete na tomto odkaze.

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 6 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo