Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Musíte to stihnúť do konca septembra

18.09.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Každý rok máju poistenci možnosť zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu. Avšak, prihlášky musia byť odovzdané do 30. septembra v novej poisťovni.


 

Slobodná voľba zdravotnej poisťovne je jedným zo základných práv pacientov, občanov a poistencov. Ak chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu, môžete tak urobiť len jedenkrát za rok. Ak sa chcete stať poistencom novej zdravotnej poisťovne od 1. januára 2019, musíte tak urobiť najneskôr do 30. septembra 2018. Ak sa však rozhodnete zmeniť zdravotnú poisťovňu, niektoré výhody môžete užívať už počas tohto roka.

Ako sa prehlásiť z jednej poisťovne do druhej

Spôsob sa môže pri jednotlivých poisťovniach jemne líšiť, potrebné informácie nájdete na webových stránkach každej z nich. Zvyčajne sa dá žiadosť podať telefonicky, poštou, osobne alebo cez online prihlášku na webe. Prihlášku však treba vždy vlastnoručne podpísať.

Čo robiť, ak si zmenu rozmyslíte

Poistenec, ktorý si podal prihlášku do inej zdravotnej poisťovne a svoje rozhodnutie zmenil, je oprávnený vziať ju späť v lehote do 30. septembra kalendárneho roka bez uvedenia dôvodu. Poisťovňa mu musí vyhovieť.

Ak sa stane, že vás niekto prepoistil bez vášho vedomia, môžete podať podnet v novej zdravotnej poisťovni. V prípade, že tá nevyhovie vašej žiadosti o stornovanie prihlášky, môžete sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý jej postup preverí.

Tip: Ako si zrušiť životnú poistku čo najlacnejšie

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu počas roka (+benefity poisťovní)

Zdroj: shutterstock

Pozor na chyby, môžu vás stáť stovky eur

Pri vypĺňaní prihlášky si vždy skontrolujte všetky potrebné údaje. V prípade, že by neboli všetky povinné údaje riadne vyplnené, prihláška nebude spĺňať podmienky platnosti a nová poisťovňa vás nebude môcť poistiť. Ak podávate prihlášku začiatkom roka, môžete byť pokojní, poisťovňa vás na chybu upozorní a vy ju v pokoji stihnete vyriešiť a prihlášku podáte ešte raz.

Vašou najdôležitejšou povinnosťou je oznámiť zmenu zdravotnej poisťovne svojmu zamestnávateľovi do ôsmich dní od jej uskutočnenia. V opačnom prípade vám môže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udeliť pokutu až do výšky 331 eur. Aktuálne je to jediná vec, ktorú musíte po podaní prihlášky urobiť. V minulosti ste museli nahlásiť zmenu okrem zamestnávateľa aj všetkým lekárom (všeobecnému aj špecialistom). Navyše ste mali povinnosť, vrátiť starej poisťovni preukaz poistenca. Od januára 2017 to však už neplatí.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2019.

Niektoré výhody novej poisťovne možno čerpať už tento rok

Aj keď zdravotné poistenie meníte vždy k 1. januáru nasledujúceho roku, niektoré poisťovne umožňujú využívať benefity k zdravotnému poisteniu už v roku, kedy podáte prihlášku. Napríklad poisťovňa Union vám zapožičia monitor dychu pre novorodenca na 6 mesiacov - podmienkou je, aby obaja rodičia boli poistencami uvedenej poisťovne, alebo mali podanú platnú prihlášku na nasledujúci rok.

Benefity poisťovní o ktorých ste možno nevedeli

Poisťovňa Union

 1. Dentálny balík – príspevok vo výške 100 eur ročne pre dospelých aj deti na dentálnu hygienu, korunky, mostíky a podobne. Podmienkou je absolvovanie preventívnej prehliadky u stomatológa v predchádzajúcom roku.
 2. Príspevok na očkovanie proti ovčím kiahňam, pneumokokovej infekcii, hepatitíde typu A a B (aj samostatne proti hepatitíde typu A), proti infekcii HPV, kliešťovej encefalitíde a meningokokom. V plnej výške hradí očkovanie proti chrípke.
 3. Príspevok na plávanie 30 eur pre bábätká, poukážka na nákup dojčenských potrieb a monitor dychu na pol roka zadarmo.
 4. Mobilná aplikácia VšZP s praktickými funkciami, e-Ordinácia – elektronická komunikácia pacienta so svojim všeobecným lekárom.
 5. Licencovaná pôrodná asistencia.
 6. Vitamínový balíček pre darcov krvi.
 7. Príspevok na okuliarové rámy pre deti do 12 rokov v sume 10 eur.
 8. Príspevok na test potravinovej intolerancie v sume 70 eur.
 9. Test okultného krvácania pre včasnú diagnostiku rakoviny čreva a konečníka už od 40. roku života, cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice už od 18 rokov, nadštandardné vyšetrenie u urológa a iné vyšetrenia nad rámec zákona.
 10. Úhrada CRP vyšetrenia na zistenie nutnosti podania antibiotík u všeobecného lekára pre dospelých.
 11. Aplikácia Domáci doktor – do jednej minúty dokáže užívateľov rýchlo zorientovať a poradiť im, ako riešiť svoj zdravotný problém.
 12. Zľavy na kúpele, wellness, optiky, cestovné poistenie, povinné zmluvné poistenie.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

 1. Benefity v kúpeľoch (Liečebno-preventívne programy Obezita a Zdravý chrbát) – poisťovňa uhradí tretinu nákladov na zdravotnú starostlivosť.
 2. Úhrada polovice nákladov na dentálnu hygienu pre detských pacientov.
 3. Úhrada vakcíny na očkovanie proti chrípke a príspevok pri očkovaní proti vírusovej hepatitíde typu B.
 4. Cytologické vyšetrenie sterov maternice ženám nad 18 rokov pri každej gynekologickej preventívnej prehliadke.
 5. Vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici – test na okultné krvácanie vo veku nad 40 rokov.
 6. Preventívna urologická prehliadka pre mužov už od 40 rokov.
 7. Nadštandardné vyšetrenia pri preventívnej prehliadke u všeobecného lekára (napr. vyšetrenie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody). Zmluvné predoperačné vyšetrenia u všeobecného lekára.
 8. Komplexná liečba morbídnej obezity.
 9. Zľavnené vstupy do fitnescentier, plavární, na športoviská, zľavy na tlakomery, vitamíny, kozmetiku, rekondičné a kúpeľné pobyty či v internetových obchodoch pre najmenších.

Poisťovňa Dôvera

 1. Úhrada vakcíny na očkovanie proti chrípke a hepatitíde typu A, príspevok na očkovanie proti infekcii HPV, kliešťovej encefalitíde a na kombinovanú vakcínu proti hepatitíde A a B.
 2. Možnosť získať späť doplatky za lieky, vakcíny, antibiotiká a dietetické potraviny na predpis až do výšky 200 eur.
 3. Príspevok na liek na odvykanie od fajčenia, vitamíny pre darcov krvi.
 4. Mobilná aplikácia Dôvera s praktickými funkciami.
 5. DôveraLinka24 – telefonické konzultácie s lekárom 24 hodín denne 7 dní v týždni.
 6. BabyBox – taška plná užitočných vecí pre najmenších.
 7. Programy DôveraPomáha nečakať – objednávkový systém a DôveraPomáha diabetikom – starostlivosť o pacientov s cukrovkou.
 8. Príspevok na dentálnu starostlivosť do výšky 50 eur ročne.
 9. Grantový program Bojovníci za zdravie – príspevok na liečbu, ktorá štandardne nie je hradená z verejného zdravotného poistenia.
 10. Zľavy v kúpeľoch a na webových portáloch.

Zdroj: Dôvera, Union, VZPPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 9 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.