Zmena letného a zimného času v roku 2018

27.10.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Každoročná zmena letného a zimného času prebieha pravidelne už od roku 1976. Slovensko ju svojvoľne zrušiť nemôže kvôli členstvu v Európskej únii. Na začiatku roka však prebehlo hlasovanie Európskeho parlamentu, ktorý chce zmenu zimného a letného času zrušiť.


Plánuje sa zrušenie

Európsky parlament v plenárnom zasadnutí hlasoval za návrh uznesenia o posúvaní zimného času na letný a naopak. Hlasovanie skončilo v prospech zrušenia a teraz má jeho ďalší osud v rukách Európska komisia. Hlavným dôvodom a argumentom na jeho zrušenie je fakt, že nepriaznivo vplýva na ľudský organizmus. Zdravotné problémy, ktoré so striedaním času súvisia majú hlavne ľudia vo vyššom veku a s citlivejším organizmom.

 

Posúvanie času v roku 2018

Hlasovanie o zrušení striedania letného a zimného času síce už prebehlo, ale ešte stále platia staré pravidlá. Ak sa teda oficiálne nič nezmení, budeme už tradične posúvať čas dvakrát aj v tomto roku. Zmena zimného na letný čas prebehne 25. marca o 2.00 hod. ráno a ručičku hodín budeme posúvať o hodinu dopredu. Druhé posúvanie hodín prebehne 28. októbra o 3.00 hod. ráno a ručička sa pretáča o hodinu späť.

Zmena na letný čas Zmena na zimný čas
25.3.2018
2.00 hod. na 3.00 hod.
28.10.2018
3.00 hod. na 2.00 hod.

Nevýhody

Pravidelné posúvanie času má svojich podporovateľov, ale aj odporcov. Debaty o zjednotení času v Európskej únií už prebiehali v roku 2011, ale napriek tomu sa nič nezmenilo. V priebehu niekoľkých rokov zástancovia zrušenia predložili mnoho argumentov a vypracovali niekoľko odborných štúdií. Jedným z argumentov je aj zdravotné riziko. Ľudia s citlivejším organizmom údajne majú fyzické a psychické zdravotné ťažkosti. Odborníci tvrdia, že sa v období posúvania času stretávajú s pacientmi, ktorí majú problémy s krvným tlakom, bolesťami hlavy, trpia nespavosťou alebo prejavmi úzkosti.

Kedy sa mení letný a zimný čas v roku 2018

Zdroj: shutterstock

Výhody

Niektorí poslanci však so zrušením nesúhlasili. Najčastejšie opakované argumenty, ktoré posúvanie hodín hája sú lepšie využitie denného svetla v produktívnom čase, menej autonehôd alebo úspora energie. Odborné štúdia boli vypracované aj na menované pozitíva, ale žiadne hmatateľné výsledky nepriniesli. Práve naopak, nepreukázali žiadny pozitívny vplyv na ekonomiku a ani rozdiel v počte autonehôd. Aj kvôli tomu boli zástancovia zimného a letného času prehlasovaní.

Všetko má v rukách Európska rada a komisia

Podľa Európskej komisie bolo zavedenie posúvania hodín pre všetky členské štáty rovnaké, aby sa predišlo chaosu v doprave, komunikácií a v iných odvetviach. Letný čas mal byť zrušený už v roku 2011, ale k plánovanému zrušeniu nakoniec nedošlo. Svoje k tomu povedali aj slovenskí europoslanci, ktorí sú tiež zástancami zrušenia. Momentálne je všetko v rukách Európskej komisie, ktorá by mala v tejto veci konať. Konečné a definitívne slovo bude mať Európska rada, respektíve najvyšší predstavitelia štátov Európskej únie.


KVÍZ: Viete, kedy sú vaše zimné pneumatiky nepoužiteľné?

1. Aká musí byť minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky?

Rovnako dôležité, ako meniť letné pneumatiky za zimné je aj to, v akom sú stave. Ich pravidelná kontrola, no najmä starostlivosť je z pohľadu vašej bezpečnosti, ale i bezpečnosti ostatných účastníkov premávky dôležitá. Ako dobre spoznáte opotrebovanú pneumatiku?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 19 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo