Veľká noc a veľkonočné prázdniny v roku 2018

26.03.2018 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Študenti sa ani nestihli spamätať z jarných prázdnin a už sú tu ďalšie voľné dni. Spolu s Veľkou nocou prichádzajú aj veľkonočné prázdniny. V článku sa pozrieme na termín a tradičné oslavy Veľkej noci.


Veľkonočné prázdniny 2018

Študentom a školopovinným deťom sa ani nestihli zahojiť zranenia z lyžovačky, ktorú absolvovali cez jarné prázdniny a už tu máme ďalšie voľné dni. Zároveň nás už čoskoro čaká aj jeden z najväčších kresťanských sviatkov, ktoré na Slovensku máme. Veľká noc a veľkonočné prázdniny predpovedajú aj pomalý koniec zimného obdobia. Oficiálny začiatok školských prázdnin je 29.3.2018 a končia sa 3.4.2018. Niektoré školy majú voľno už skôr a to prostredníctvom riaditeľského voľna, ktoré dáva vedenie škôl individuálne.

Štvrtok Piatok Sobota Nedeľa Pondelok Utorok
29.3.2018 30.3.2018 31.3.2018 1.4.2018 2.4.2018 3.4.2018

TIP: Kedy sú obchody na Slovensku zatvorené

Veľkonočné sviatky

Jeden z najstarších a najvýznamnejších kresťanských sviatkov je práve Veľká noc. Kresťania si týmto sviatočným týždňom pripomínajú Ježišove mučenie, ukrižovanie, smrť a následné zmŕtvychvstanie. Tomuto sviatku predchádza už Kvetná nedeľa, ktorá je týždeň pred Veľkou nocou.

Kvetnou nedeľou sa vstupuje do takzvaného veľkého týždňa, ktorý bude symbolizovať všetky udalosti spásy. Ďalším významným dňom je Zelený štvrtok, ktorý nie je oficiálnym sviatkom. Svoje meno dostal podľa zelenej záhrady, kde sa modlil a následne bol zatknutý Ježiš. Nasleduje Veľký piatok, ktorý má pripomínať deň mučenia, ukrižovania a smrti Krista na kríži.

Ďalší deň je označovaný ako Biela sobota, ale rovnako ako Zelený štvrtok, ani tento deň nie je oficiálnym sviatkom. Biela sobota je prostredný deň veľkonočných sviatkov a zároveň sa ním končí aj pôst. Celý týždeň pomaly vrcholí Veľkonočnou nedeľou, ktorá predstavuje Kristovo zmŕtvychvstanie. Práve tento deň je považovaný za najdôležitejší deň kresťanského, respektíve cirkevného roka.

Posledným dňom osláv je Veľkonočný pondelok. Nasleduje po Ježišovom zmŕtvychvstaní a niekedy je označovaný aj ako Svetlý pondelok. Symbolizuje ohlasovanie radostnej správy svetu o tom, že Ježiš vstal z mŕtvych. Kresťanské sviatky vrcholia Nanebovstúpením Krista a Turícami, ale tie sa oslavujú až 50 dní po Veľkej noci.

Kvetná nedeľa

Zelený štvrtok

Veľký piatok

Biela sobota

Veľkonočná nedeľa

Veľkonočný pondelok

18.3.2018 29.3.2018 30.3.2018 31.3.2018 1.4.2018 2.4.2018

Kedy je Veľká noc a veľkonočné prázdniny 2018

Zdroj: shutterstock

Tradície

Je všeobecne známe, že niektoré kresťanské sviatky časom zľudoveli a ich pravá podstata, respektíve pôvod bol odstrčený do úzadia. Veľkonočné sviatky nie sú len kresťanský sviatok, ale zároveň aj oslava príchodu jari a konca zimy. Odohráva sa pomyselný súboj života a smrti, pričom jar predstavuje život a zima smrť. Tradičnými zvykmi, ktoré nemajú cirkevnú podobu je oblievačka, šibačka a hodovanie počas veľkonočného pondelka.

Oblievanie mladých dievčat počas veľkonočného pondelka je asi najznámejší symbol tohto dňa. Ženy sa oblievajú studenou vodou, šibú korbáčom a voňavkujú parfumom. Podľa ľudových tradícií je to preto, aby boli počas celého roka zdravé, krásne a voňavé. Muži za to na oplátku dostávajú odmenu v podobe veľkonočných vajíčok, peňazí alebo tekutého občerstvenia.

Veľká noc včera, dnes a zajtra

V dnešnej dobe je už väčšina tradičných sviatkov pohltená komerčnou vlnou a ani Veľká noc nie je výnimkou. Už dva mesiace pred jej začatím majú predajcovia a obchodné reťazce vo svojej ponuke tovar, ktorý symbolizuje tento sviatok. Pomaly sa vytráca kresťanská, ale aj ľudová podstata a ľudia ho berú skôr ako dni oddychu, jedla a pitia. Za tento fakt hovoria aj plné obchody a nákupné centrá pár dní pred Veľkou nocou.

2018 2019 2020 2021
29.3 - 2.4 18.4 - 22.4 9.4 - 13.4 1.4 - 5.4
Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 9 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.