Google prináša Slovákom platby v obchodoch cez mobilný telefón

07.03.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Platby mobilom budú variabilnejšie. Na prevod peňazí cez Google v e-shopoch si ešte počkáme. Platby zatiaľ podporujú štyri banky.


Slovensko je vôbec prvou krajinou, kde Google uvádza túto službu v inovovanej podobe pod značkou Google Pay, predtým známou pod názvom Android Pay.

Od minulého týždňa je táto služba dostupná pre zákazníkov Slovenskej sporiteľne, mBank, Poštovej banky a J&T Banky. Čoskoro sa pripoja aj zákazníci 365.bank. Riaditeľ slovenskej pobočky Google Rasťo Kulich dodal, že prostredníctvom Google Pay je možné platiť na viac ako 43 tisíc predajných miestach na Slovensku. Google Pay je dostupný na Slovensku všade tam, kde je možné platiť bezkontaktne. Platobnú metódu je možné využiť online všade tam, kde používatelia uvidia ikonku, respektíve tlačidlo Google Pay.

Ako začať platiť s Google Pay

Pre používanie tejto platobnej metódy v obchodoch si používatelia musia stiahnuť aplikáciu Google Pay a pridajú do nej kreditné alebo debetné platobné karty podporovaných bánk. Pri platbe v obchode potom už len stačí prebudiť mobilný telefón a priložiť ho k bezkontaktnému terminálu. Pre zvýšenie bezpečnosti je pri platbách nad 20 eur potrebné telefón aj odomknúť.

Služba využíva všetky bezpečnostné prvky poskytované bankou a dopĺňa ich ešte o ďalšiu úroveň zabezpečenia. Pri platbe v kamenných obchodoch neodosiela Google Pay číslo karty. Namiesto toho pre každú platbu vytvorí jedinečné virtuálne číslo účtu a zároveň jednorazový bezpečnostný kód, ktorým spojí transakciu s konkrétnym bankovým účtom. V prípade straty alebo krádeže telefónu môžu používatelia najprv zistiť polohu telefónu vďaka funkcii Nájdi moje zariadenie. Potom ho môžu na diaľku buď uzamknúť novým heslom, alebo ho celý vymazať so všetkými údajmi.

obchod nakupovanie cez smartfon

Ktorý mobilný telefón môže používať Google Play

Google Pay funguje na telefónoch a tabletoch, ktoré sú vybavené operačným systémom Android 4.4 alebo vyšším a podporujú technológiu NFC. Nový spôsob platenia môžu využívať všetci držitelia platobných kariet Mastercard a Visa vydaných bankami, ktoré Google Pay podporujú. Okrem Slovenska je služba dostupná v 17 krajinách.

Platby mobilom sú súčasnosť i budúcnosť

„Oddnes môžu držitelia kariet Mastercard a Maestro pridať svoju kartu do služby Google Pay, a následne začať vďaka tejto službe jednoducho a bezpečne platiť na vyše milióne miest po celom svete,” povedal Pali Bhat, viceprezident pre platobné produkty spoločnosti Google pri spustení novinky.

„Mobilnému plateniu rozhodne patrí budúcnosť. Nie je potrebné so sebou nosiť peňaženku, ale stačí mobil, ktorý má teraz väčšina ľudí aj tak neustále pri sebe,“ uviedol Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko.

Ľudia chcú platiť mobilom najmä za MHD a parkovanie

Na Slovensku má smartfón 70 % ľudí, a zväčša ide o mobil s Androidom. Celkovo 80 percent užívateľov mobilu vie o možnosti platiť mobilom a 30 percent z týchto osôb si to už vyskúšalo, vyplýva to z aktuálneho prieskumu Masterindex. „Keď sme sa pýtali na osobné preferencie, tak Slováci hovorili, že chcú mobilné platby využívať hlavne vo verejnej doprave a v parkovacích automatoch, čo uvádzala v prieskume tretina opýtaných. Ďalej ľudia ako vhodné miesta spomínali pošty, čerpacie stanice, lekárov, kaviarne a reštaurácie,“ doplnil Miroslav Lukeš.

Platba mobilom funguje rovnako ako používanie bezkontaktnej platobnej karty, ktorých je na Slovensku väčšina. Užívateľ aplikácie Google Pay, ktorá sa dá stiahnuť na Google Play, v prípade platieb do 20 EUR jednoducho priloží mobil k platobnému terminálu a vykoná platbu. Pri platbách nad 20 EUR je nutné mobilný telefón pre zvýšenie bezpečnosti odomknúť a potom priložiť k terminálu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.