Príjmy a právomoci najvyšších ústavných činiteľov SR: Robert Fico

12.03.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Mzda - spravodajstvo


Podľa Ústavy Slovenskej republiky je premiér jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov. Túto funkciu momentálne zastáva politik a absolvent práva Robert Fico. V priebehu rokov jeho vládou otriaslo aj niekoľko problémových káuz. Akými kauzami strana Smer - SD prešla, aké sú právomoci premiéra a koľko peňazí za rok zinkasuje?


Právomoci a povinnosti predsedu vlády

Posledný stupienok rebríka, ktorý predstavuje samotnú funkciu premiéra, respektíve predsedu vlády sa dosahuje veľmi náročnou cestou. Po úspešnom založení politickej strany je tá najnáročnejšia úloha získať si dôveru voličov. Líder víťaznej strany väčšinou dostane poverenie prezidenta na zostavenie vlády a po úspešnom splnení tejto úlohy sa stáva premiérom. Tento vysoký post môže dosiahnuť ktorýkoľvek občan Slovenska, pokiaľ môže byť legálne volený do Národnej rady SR.

Jeho právomoci pokrývajú celé vedenie štátu, respektíve činnosť vlády. Môže zvolávať schôdze a má hlavné slovo aj v personálnej oblasti organizácie činnosti vlády. Taktiež podáva návrhy na odvolávanie a vymenovanie jednotlivých členov vlády. Na základe takýchto návrhov prezident Slovenskej republiky konkrétnych navrhovaných členov odvoláva, vymenuje alebo sú poverení riadením jednotlivých ministerstiev.

Ak nastane situácia, že krajina nemá riadne zvoleného prezidenta a túto funkciu nikto nezastáva, premiér môže dočasne suplovať aj tento post, pričom preberá aj všetky právomoci a povinnosti prezidenta štátu. Zároveň sa stáva aj hlavným veliteľom ozbrojených síl Slovenskej republiky. V minulosti takáto situácia nastala po skončení funkčného prezidentského obdobia Michala Kováča. Jeho právomoci vtedy prešli na vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara.

Keďže vykonáva funkciu predsedu vlády a zároveň je členom vlády, nesmie mať zároveň poslanecký mandát, funkciu v iných orgánoch verejnej moci, pracovný pomer alebo iný pracovný vzťah, podnikateľskú činnosť, členstvo v  riadiacom alebo kontrolnom orgáne právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú, hospodársku alebo inú zárobkovú činnosť. Môže vykonávať správu vlastného majetku a umeleckej, pedagogickej, literárnej a vedeckej činnosti.

TIP: Aké sú platy a majetkové pomery v cirkvi

Aké sú právomoci predsedu vlády SR

Príjmy

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zverejnil príjmy našich najvyšších ústavných činiteľov. Robert Fico zinkasoval za výkon svojej funkcie sumu 48 396 eur, pričom dostal aj paušálne náhrady vo výške 12 949 eur. Na rozdiel od prezidenta Slovenska a predsedu Národnej rady SR, ostatné príjmy predsedu vlády neboli uvedené.

Ďalej je vo verejne prístupných materiáloch uvedený aj nehnuteľný majetok. Do tohto zoznamu patrí rekreačná chata v Malých Levároch, kde je uvádzaný podiel 50 %. Ďalšou nehnuteľnosťou sú vinice, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, respektíve v časti Vinohrady. Aj u tejto položky sa uvádza podiel 50 %.

V zverejnených majetkových pomeroch sa ďalej uvádza hnuteľný majetok. Do tejto kategórie je zaradené vybavenie rekreačnej chaty, podielové listy, úspory, osobný automobil a stavebné sporenie. V takomto zverejnenom vlastníctve je len taký majetok, ktorého hodnota, cena alebo peňažné plnenie presahuje 35 - násobok minimálnej mzdy. Iné príjmy a majetok predseda vlády neuviedol.

Výroky

Demagog.sk je portál, ktorý sa zaoberá kontrolou faktických výrokov politických predstaviteľov a iných verejne dôležitých osôb. Pod drobnohľad si zobral aj premiéra Slovenska Roberta Fica. Z 1874 oficiálne kontrolovaných výrokov portál označil 1120 z nich za pravdivé, 310 za nepravdivé, 225 za zavádzajúce a 219 nie je možné overiť.

Väčšia výrokov, ktoré boli označené ako nepravdivé sa týka korupčných a problémových káuz. Robert Fico pravidelne avizuje, že strana Smer - SD, respektíve vláda pod jeho vedením nemá žiadne takéto kauzy.

 

„Táto vláda okrem brutálneho útoku na ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, kvôli úspešnému predsedníctvu, nemala žiadnu aféru a za týmto si jednoducho stojím.“

Robert Fico, 26.3.2017, podľa demagog.sk - NEPRAVDIVÉ

„Je niekoľko ministrov stíhaných, teraz bol odsúdený primátor na päť rokov za trestný čin spojený s nejakými podvodmi.“ (exministri z kauzy nástenkového tendra a bývalý prešovský primátor, poz. redakcie)

Robert Fico, 2.3.2016, podľa demagog.sk - PRAVDIVÉ

Koľko zarába predseda vlády SR

Zdroj foto: shutterstock

Problémové kauzy strany Smer - SD (počas vlády)

Výstavba diaľnice (2000 - doteraz)

 • Dodnes nie je Bratislava spojená s Košicami neprerušovaným diaľničným úsekom. Výhrady sú na nedodržiavanie stavebných termínov a údajné tunelovanie financií.

Eurofondy (2006 - doteraz)

 • Od počiatku využívania a čerpania eurofondov sa rieši nehospodárne nakladanie s týmito financiami. Podozrenia sú aj na ich rozkrádanie a škody sú odhadované v miliardách eur.

Vojenská spravodajská služba (2010)

 • Kauza s podozrivými kúpami, rekonštrukciou a predajmi za výrazne nižšie ceny určitým ľuďom, za účelom vysokého zárobku sa uzatvorila v roku 2015. Vyšetrovateľ to uzavrel tak, že trestný čin sa nestal.

Predaj emisií (2008)

 • Počas vlády strany Smer - SD podpísalo Ministerstvo životného prostredia zmluvu o predaji emisií. Pavol Frešo uviedol, že na tom zarobila firma, s ktorou bola podpísaná zmluva a daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur.

Dotácie z Európskeho sociálneho fondu (2008)

 • Európsky sociálny fond pridelil dotácie pre osem sociálnych podnikov na Slovensku. Vtedajšia ministerka práce bola kritizovaná a obvinená z klientelizmu, nakoľko existuje podozrenie, že za podnikmi stáli predstavitelia strany Smer - SD.

Bratislavský hrad (2008)

 • Rekonštrukciu hradu v roku 2008 zastrešovala firma Váhostav, ktorú vlastní údajný oligarcha Juraj Široký. Ten je spájaný so stranou Smer - SD. Pôvodná suma za rekonštrukciu mala byť 39,8 milióna eur. Nakoniec sa vyšplhala do výšky 86 miliónov eur.

Vlastnou hlavou (2010)

 • V roku 2010 sa objavila anonymná nahrávka, v ktorej bolo počuť hlas podobný Robertovi Ficovi. Hlas hovoril o utajených sponzoroch strany Smer - SD, ktorí mali strane poskytnúť 2,48 milióna eur. Hlas na nahrávke hovorí: „Zabezpečil som a to tu môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40 plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich vlastnou hlavou.“ Robert Fico vylúčil a poprel tvrdenia, že hlas na nahrávke patrí jemu. Prokuratúra, ktorá to vyšetrovala prípad uzavrela s tým, že sa skutok nestal.

Predražené CT-čko (2014)

 • Kauza sa týka CT prístroja, ktorý kúpila nemocnica v Piešťanoch za 1,6 miliónov eur. Taký istý prístroj kúpila česká nemocnica za tretinu tejto ceny. Kauza sa týkala niektorých členov strany Smer - SD, ktorí boli bývalí spoluvlastníci firmy dodávajúcej daný prístroj. Po prevalení kauzy skončila ministerka zdravotníctva a neskôr aj predseda parlamentu vo svojej funkcií.

Váhostav (2014 - 2015)

 • Počas reštrukturalizácie spoločnosti Váhostav v roku 2014 súd rozhodol, že väčšina pracovníkov a živnostníkov, ktorí pre túto spoločnosť pracovali prídu o 85 % peňažných pohľadávok, ktoré mali voči Váhostavu. So stranou Smer - SD bola táto kauza spájaná kvôli majiteľovi Váhostavu Jurajovi Širokému.

Teta Anka (2015)

 • Táto kauza stála vtedajšieho šéfa štátnej zdravotnej poisťovne stoličku. Za jeho vedenia poisťovňa uzatvorila zmluvy s firmou jeho tety, v celkovom peňažnom plnení 14 miliónov eur. Jeho odstúpením sa kauza skončila.

Peniaze zabalené v alobale (2015)

 • Veľmi populárna kauza, ktorá sa týkala exposlanca Vladimíra Jánoša. Jeho manželka tvrdí, že domov nosil obrovské sumy peňazí a neskôr ich dokonca balil do alobalu. Uviedla, že to bolo opatrenie v prípade požiaru. Tiež uviedla, že jej manžel spolupracoval s riaditeľom Hornonitrianskych baní v Prievidzi a premiérom R. Ficom. Tvrdí, že sa stretávali v baniach a po takýchto stretnutiach chodil domov s balíkmi peňazí, vraj pravidelne.

DPH, R. Kaliňák a J. Počiatek (2016)

 • Obvinenie z daňových podvodov v celkovej výške 75 miliónov eur, ktoré boli údajne kryté R. Kaliňákom a J. Počiatkom. Reakcia týchto dvoch politikov bola trestné oznámenie a žaloba na ochranu osobnosti.

Drahé masérske služby (2016)

 • Zdravotná poisťovňa, ktorá spadá pod štát mala zmluvu s masérom, v celkovom peňažnom plnení 3,2 milióna eur. Nezávislí odborníci to označili za typický politický klientelizmus.

Bašternák (2016)

 • Kauza Ladislav Bašternák sa prevalila v roku 2016. Išlo o dokázané prepojenia tohto podnikateľa na najvyššie politické špičky. Podnikateľ bol obvinený s nadmerných odpočtov DPH, pričom si uplatnil účinnú ľútosť a peniaze po ročnom tlaku médií na orgány činné v trestnom konaní vrátil.
Zdroje: demagog.sk, NR SR


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 16 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Mzda - spravodajstvo