NBS po novom chce prikázať, koľko si môžete požičať peňazí

14.03.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Chcete si vziať hypotéku alebo spotrebný úver? Podmienky sa postupne sprísňujú a ďalšie opatrenie je na ceste.


Národná banka Slovenska trvá na tom, aby sa k peniazom dostali iba tí ľudia, ktorí sú schopní svoju pôžičku splácať. Od čoho by záviselo, ako veľmi sa môžete zadlžiť? A čo by to pre vás znamenalo?

Nesmie to byť viac ako 8-násobok čistého platu

Podmienky poskytovania úverov sa sprísnili len nedávno a už je v pláne ďalšie obmedzenie. Národná banka pracuje na opatrení, podľa ktorého si nemôžete požičať viac ako 8-násobok svojho ročného čistého platu. 

„Zadlženosť slovenských domácností sa dostala na najvyššiu úroveň v regióne strednej a východnej Európy a naďalej rastie najrýchlejším tempom. Tempo rastu zadlženosti možno považovať za nadmerné, pričom riziko je ešte zvýšené očakávaným prehrievaním ekonomiky,“tvrdí hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

Centrálna banka zatiaľ zverejnila len predbežné informácie, návrhy opatrení sú v procese prípravy. Predpokladá sa, že zmeny by sa mali postupne zavádzať od júla tohto roka. Národná banka pracuje na návrhu, cez ktorý by sa mala zastropovať suma, ktorú si ľudia budú môcť od finančného domu požičať.

Čo všetko sa počíta do vašich dlhov

  • zostatky existujúcich hypoték a spotrebných úverov
  • peniaze požičané z kreditnej karty
  • peniaze požičané cez povolené prečerpani

peniaze pozicka banka

Ako to môže vyzerať v praxi

Pri hrubom mesačnom zárobku 900 eur to znamená, že si tento človek bude môcť požičať maximálne 66 428 eur. Ide pritom o jeho celkový dlh, ktorý môže mať. To znamená, že ak by si chcel zobrať hypotéku v takejto výške, nemohol by mať už žiadny spotrebný úver, povolené prečerpanie či kreditnú kartu.

Získať pôžičku či hypotéku bude opäť ťažšie

Pripravované opatrenie môže významne obmedziť výšku hypoték. Najviac sa to podľa môjho názoru dotkne mladých ľudí, ktorí si chcú kúpiť nehnuteľnosť vo väčšom meste, kde sú vyššie ceny. Dotkne sa to však napríklad aj ľudí s nižšími príjmami. Uviedol vo svojom vyjadrení Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.

Ide zatiaľ o návrh, avšak veľmi reálny

Ak návrh prejde, išlo by o ďalšie sprísnenie poskytovania úverov. Okrem toho už centrálna banka obmedzila poskytovanie úverov na bývanie, pri ktorých si záujemca chce požičať viac ako 90 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Zároveň banky musia aj prísnejšie posudzovať príjem žiadateľa.

Od januára tohto roku musí žiadateľovi o úver zostať po odrátaní splátky úveru a životného minima aspoň 15 percent platu. Od júla tohto roku to bude až 20 percent. Od januára tohto roku musia banky zároveň prísnejšie posudzovať príjem aj pri spotrebných úveroch. Mnohí ľudia totiž využívali spotrebné úvery na získanie ďalších peňazí v prípade, že im banka neschválila dostatočne vysokú hypotéku.

Pre živnostníkov hotová pohroma

Problém môžu mať aj živnostníci, ktorí už dnes vzhľadom na povinné overovanie príjmu majú problém so získavaním úverov. Ak živnostník využíva paušálne výdavky vo výške 60 percent z príjmu, na papieri mu väčšinou vyjde nízky čistý príjem. V skutočnosti však mnohí živnostníci, ktorí paušálne výdavky využívajú, majú reálne výdavky výrazne nižšie ako 60 percent.

To znamená, že ich skutočný čistý príjem je vyšší ako ten, ktorý vykážu v daňovom priznaní. Banky však musia posudzovať príjem podľa daňového priznania a nemôžu zohľadňovať, či živnostník využíva skutočné, alebo paušálne výdavky.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5