Čo všetko musí vybaviť otec pred narodením dieťaťa

16.03.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ani počas tehotenstva sa rodičia nevyhnú behaniu po úradoch. Čo všetko musí otec zariadiť pred pôrodom?


Tehotenstvo so sebou prináša množstvo nových okamihov pre oboch rodičov. Okrem návštev lekára na nich čaká aj množstvo papierovačiek. Čo všetko musia rodičia zabezpečiť ešte pred narodením svojho dieťaťa? Ponúkame stručný prehľad.

Priznanie otcovstva

Pokiaľ ako partneri nežijete v manželstve, teda nie ste zosobášení, nemali by ste zabudnúť na úradné doloženie otcovstva. Teda len v prípade že chcete, aby v rodnom liste dieťaťa bolo uvedené meno otca. Pre doklad o určenie otcovstva choďte na matriku miesta trvalého bydliska matky. Nutná je účasť oboch rodičov spolu. Predložiť musíte tehotenský preukaz, občiansky preukaz matky i otca, rodný list matky i otca nenarodeného dieťaťa. Obaja rodičia dostanú po jednom originále, jeden ostáva uložený na matrike.

Prehlásenie o mene dieťaťa

Pred pôrodom odovzdajte na matrike (ak rodný list vybavuje pôrodnica, je nutné vziať toto prehlásenie k pôrodu) vyplnený dotazník na meno dieťaťa. Lepšie zariadiť pred pôrodom, vyhnete sa potom po pôrode zbytočnému obiehaniu úradov.

K tomuto dotazníku, ktorý musí byť podpísaný oboma rodičmi, priložte sobášny list (u detí narodených v manželstve), rodný list matky dieťaťa, príp. rozsudok o rozvode matky (u detí narodených mimo manželstva), súhlasné prehlásenie rodičov o určení otcovstva (u detí, u ktorých ste určovali na matrike pred pôrodom otcovstvo), rozsudok o rozvode matky (u detí narodených do 300 dní po rozvode). Všetky dokumenty musia byť originály, ešte lepšie overené kópie. Nemusíte sa tak báť, že by matrika odovzdané dokumenty stratila.

otec materska dovolenka financie papierovacky

Výber pediatra pre dieťatko

V pôrodnici budú chcieť vedieť, ktorý pediater bude preberať starostlivosť o novorodenca. Prvá poradňa prebieha asi tri dni po návrate z pôrodnice, niekde lekár jazdí na prvú poradňu priamo domov za bábätkom. Je preto potrebné kontaktovať pediatra ešte pred pôrodom. Stačí sa telefonicky dohodnúť či k nemu môžete s bábätkom chodiť. Pri výbere pediatra môžete dať na rady kamarátok a známych mamičiek v okolí. Pokiaľ máte vlastné názory na zdravotnú starostlivosť (očkovanie, podávanie antibiotík, homeopatia,..), zistite si, či vami vybraný pediater bude mať názory podobné. Takisto skontrolujte, či pediater, ktorého ste si vybrali, má uzatvorenú zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou.

Skontrolujte si platnosť dokladov

Najmä, ak sa jedná o občiansky preukaz. Budete ho potrebovať na množstvo úkonov a jeho exspirácia vám môže skomplikovať vybavovanie papierov.

Doklady k pôrodu – Uistite sa, že ste ich nestratili – sobášny list, rodný list, rozsudok o rozvode.

Finančné dávky v materstve

6-8 týždňov pred pôrodom sa nastupuje na materskú dovolenku. Dávka peňažnej pomoci v materstve je dávka nemocenského poistenia. Nárok na ňu má žena, ktorá bola v posledných 2 rokoch pred pôrodom aspoň 270 dní účastná nemocenského poistenia, bola teda zamestnaná, na úrade práce alebo študovala. Žiadosť vystavuje gynekológ, žena ho odovzdá zamestnávateľovi a ten zašle na SSSZ. Peňažná pomoc v materstve sa poberá po dobu 28 týždňov. U dvojčiat či matiek samoživiteliek dlhšie.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5