Preukaz poistenca – všetko, čo potrebujete vedieť

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 15. 3. 2018
Preukaz poistenca preukazuje nárok na využívanie zdravotnej starostlivosti. Preto je potrebné mať všetky náležitosti s ním v absolútnom poriadku.
Preukaz poistenca – všetko, čo potrebujete vedieť

Zdroj: Shutterstock

Európsky aj národný preukaz poistenca

Preukaz poistenca možno rozdeliť na národný a európsky, hoci všetky slovenské zdravotné poisťovne už od 1.januára 2012 automaticky vydávajú poistencom preukaz poistenca kombinovaný s európskym preukazom. Takéto vydanie preukazu je bezplatné. Vďaka kombinovanému preukazu máte nárok na poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku, ale aj u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v členských štátoch Európskej únie, EHP a vo Švajčiarsku. S obmedzením len na štátne zariadenia.

Staré preukazy stále platia

Ak máte preukaz len na národnej úrovni, na Slovensku stále platí. Má totiž neobmedzenú platnosť až do doby, kým nezmeníte poisťovňu. Nezáleží teda na tom, či váš preukaz bol vydaný ešte pred rokom 2012, alebo po ňom, neustále platí bez časového obmedzenia. Dokonca stále platia aj zdravotné preukazy poisťovní ako Apollo, Sideria a Vzájomná zdravotná poisťovňa a všetkých zlúčených zdravotných poisťovní.

Aj samotní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú o tomto fakte informovaní a preukaz meniť netreba. No počítajte s tým, že k takémuto preukazu sa európsky už naviazať nedá.

Čo sa však týka platnosti, je jeden výrazný rozdiel medzi národným a európskym preukazom. Hoci sú oba na jednej kartičke, národný platí bez obmedzenia, európsky len desať rokov. Ak chcete aj naďalej využívať európsky preukaz, po uplynutí doby platnosti bude potrebná výmena preukazu, ktorá je bezplatná.

Platí iba jeden preukaz

Poistený môžete byť iba v jednej zdravotnej poisťovni a tak isto môžete mať len jeden platný zdravotný preukaz. Ak chcete zmeniť poisťovňu, takúto možnosť máte raz za rok a žiadosť musíte podať najneskôr do  30. septembra 2017. V minulosti bola povinnosť po zmene zdravotnej poisťovne, pod hrozbou pokuty, preukaz poistenca vrátiť. To už neplatí, preukaz vracať nemusíte, ale môžete tak urobiť osobne na niektorej z pobočiek, alebo ho zaslať na adresu poisťovne doporučenou zásielkou.

Používať ste však oprávnený iba platnú kartičku. V niektorých prípadoch sa, napríklad pri deťoch, odporúča spraviť kópiu kartičky, ktorú má dieťa pri sebe napríklad pre prípade potreby ošetrenia počas školy a podobne.

TIP: Vypočítajte si výšku náhrady mzdy počas PN-ky

Všetko o kartičke poistenca

Prvý preukaz poistenca pre novorodenca

Novorodenci krátko po narodení nepotrebuje žiadne registrovanie v zdravotnej poisťovni, ani vlastný preukaz poistenca. Dieťa je počas prvých 60 dní poistencom rovnakej poisťovne ako jeho matka. V tomto období sa dieťaťu automaticky uhrádza z matkinej poisťovne zdravotná starostlivosť akútna, plánovaná aj preventívna. Počas dvoch mesiacov je však rodič povinný svoje dieťa oficiálne prihlásiť ako samostatného poistenca do niektorej zo zdravotných poisťovní.

„Do 60 dní od narodenia majú rodičia povinnosť podať prihlášku dieťaťu do zdravotnej poisťovne, ktorú mu vyberú,“ upozorňuje Michaela Fabianová, špecialistka zo zdravotnej poisťovne Union.  V tomto prípade už nemusí byť poisťovňa rovnaká, akú majú rodičia.

Dieťa tým pádom dostane svoju vlastnú kartičku, no z praktických dôvodov by mala ostávať u rodiča. Podľa zákona je totiž za dieťa až do nadobudnutia plnoletosti zodpovedný zákonný zástupca. Bez neho by nemal lekár  dieťa vyšetriť a je teda praktickejšie, aby kartičku nosil u seba rodič. Dieťaťu môže zveriť spomínanú kópiu.

Preukaz príde do päť dní

Ak dieťa prihlásite do poisťovne, alebo ak sa sami prihlásite do novej poisťovne, po podaní prihlášky ju musí potvrdiť samotná zdravotná poisťovňa a akceptovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Následne vám bude vydaný už dnes kombinovaný preukaz automaticky. Samostatná žiadosť o preukaz teda nie je nutná.

Od potvrdenia prihlášky vám totiž obvykle do 5-tich kalendárnych dní bude preukaz automaticky doručený na adresu trvalého, alebo prechodného pobytu. Preukaz sa zasiela výhradne do vlastných rúk, preto je potrebné zabezpečiť jeho doručenie tam, kde sa budete nachádzať.  

Čo robiť pri strate zdravotného preukazu?

Či už ide o krádež, alebo stratu, v prvom rade je potrebné sa obrátiť na pobočku zdravotnej poisťovne a požiadať o vydanie nového preukazu. Nemusíte vypisovať komplikované žiadosti, stačí mať pri sebe občiansky preukaz a zdravotná poisťovňa vám vydá nový preukaz. Táto služba je bezplatná.

Stratu je dokonca možné oznámiť aj písomne a v tom prípade vám bude preukaz zaslaný na poštovú adresu. V niektorých prípadoch poisťovňa vydá dočasný preukaz, kým príde k vystaveniu oficiálneho. Tento dočasný doklad dostanete okamžite na pobočke, a slúži na preklenutie obdobia, kým vám je vystavený preukaz plnohodnotný.

Zdroj foto: shutterstock

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok