Preukaz poistenca – všetko, čo potrebujete vedieť

15.03.2018 | Marek Mittaš, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Preukaz poistenca preukazuje nárok na využívanie zdravotnej starostlivosti. Preto je potrebné mať všetky náležitosti s ním v absolútnom poriadku.


Európsky aj národný preukaz poistenca

Preukaz poistenca možno rozdeliť na národný a európsky, hoci všetky slovenské zdravotné poisťovne už od 1.januára 2012 automaticky vydávajú poistencom preukaz poistenca kombinovaný s európskym preukazom. Takéto vydanie preukazu je bezplatné. Vďaka kombinovanému preukazu máte nárok na poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku, ale aj u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v členských štátoch Európskej únie, EHP a vo Švajčiarsku. S obmedzením len na štátne zariadenia.

Staré preukazy stále platia

Ak máte preukaz len na národnej úrovni, na Slovensku stále platí. Má totiž neobmedzenú platnosť až do doby, kým nezmeníte poisťovňu. Nezáleží teda na tom, či váš preukaz bol vydaný ešte pred rokom 2012, alebo po ňom, neustále platí bez časového obmedzenia. Dokonca stále platia aj zdravotné preukazy poisťovní ako Apollo, Sideria a Vzájomná zdravotná poisťovňa a všetkých zlúčených zdravotných poisťovní.

Aj samotní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú o tomto fakte informovaní a preukaz meniť netreba. No počítajte s tým, že k takémuto preukazu sa európsky už naviazať nedá.

Čo sa však týka platnosti, je jeden výrazný rozdiel medzi národným a európskym preukazom. Hoci sú oba na jednej kartičke, národný platí bez obmedzenia, európsky len desať rokov. Ak chcete aj naďalej využívať európsky preukaz, po uplynutí doby platnosti bude potrebná výmena preukazu, ktorá je bezplatná.

Platí iba jeden preukaz

Poistený môžete byť iba v jednej zdravotnej poisťovni a tak isto môžete mať len jeden platný zdravotný preukaz. Ak chcete zmeniť poisťovňu, takúto možnosť máte raz za rok a žiadosť musíte podať najneskôr do  30. septembra 2017. V minulosti bola povinnosť po zmene zdravotnej poisťovne, pod hrozbou pokuty, preukaz poistenca vrátiť. To už neplatí, preukaz vracať nemusíte, ale môžete tak urobiť osobne na niektorej z pobočiek, alebo ho zaslať na adresu poisťovne doporučenou zásielkou.

Používať ste však oprávnený iba platnú kartičku. V niektorých prípadoch sa, napríklad pri deťoch, odporúča spraviť kópiu kartičky, ktorú má dieťa pri sebe napríklad pre prípade potreby ošetrenia počas školy a podobne.

TIP: Vypočítajte si výšku náhrady mzdy počas PN-ky

Všetko o kartičke poistenca

Prvý preukaz poistenca pre novorodenca

Novorodenci krátko po narodení nepotrebuje žiadne registrovanie v zdravotnej poisťovni, ani vlastný preukaz poistenca. Dieťa je počas prvých 60 dní poistencom rovnakej poisťovne ako jeho matka. V tomto období sa dieťaťu automaticky uhrádza z matkinej poisťovne zdravotná starostlivosť akútna, plánovaná aj preventívna. Počas dvoch mesiacov je však rodič povinný svoje dieťa oficiálne prihlásiť ako samostatného poistenca do niektorej zo zdravotných poisťovní.

„Do 60 dní od narodenia majú rodičia povinnosť podať prihlášku dieťaťu do zdravotnej poisťovne, ktorú mu vyberú,“ upozorňuje Michaela Fabianová, špecialistka zo zdravotnej poisťovne Union.  V tomto prípade už nemusí byť poisťovňa rovnaká, akú majú rodičia.

Dieťa tým pádom dostane svoju vlastnú kartičku, no z praktických dôvodov by mala ostávať u rodiča. Podľa zákona je totiž za dieťa až do nadobudnutia plnoletosti zodpovedný zákonný zástupca. Bez neho by nemal lekár  dieťa vyšetriť a je teda praktickejšie, aby kartičku nosil u seba rodič. Dieťaťu môže zveriť spomínanú kópiu.

Preukaz príde do päť dní

Ak dieťa prihlásite do poisťovne, alebo ak sa sami prihlásite do novej poisťovne, po podaní prihlášky ju musí potvrdiť samotná zdravotná poisťovňa a akceptovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Následne vám bude vydaný už dnes kombinovaný preukaz automaticky. Samostatná žiadosť o preukaz teda nie je nutná.

Od potvrdenia prihlášky vám totiž obvykle do 5-tich kalendárnych dní bude preukaz automaticky doručený na adresu trvalého, alebo prechodného pobytu. Preukaz sa zasiela výhradne do vlastných rúk, preto je potrebné zabezpečiť jeho doručenie tam, kde sa budete nachádzať.  

Čo robiť pri strate zdravotného preukazu?

Či už ide o krádež, alebo stratu, v prvom rade je potrebné sa obrátiť na pobočku zdravotnej poisťovne a požiadať o vydanie nového preukazu. Nemusíte vypisovať komplikované žiadosti, stačí mať pri sebe občiansky preukaz a zdravotná poisťovňa vám vydá nový preukaz. Táto služba je bezplatná.

Stratu je dokonca možné oznámiť aj písomne a v tom prípade vám bude preukaz zaslaný na poštovú adresu. V niektorých prípadoch poisťovňa vydá dočasný preukaz, kým príde k vystaveniu oficiálneho. Tento dočasný doklad dostanete okamžite na pobočke, a slúži na preklenutie obdobia, kým vám je vystavený preukaz plnohodnotný.

Zdroj foto: shutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 5 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.