Daňové priznanie na poslednú chvíľu

28.03.2018 | Redakcia, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Termín podania daňového priznania sa už nezadržateľne blíži. Človek je však tvor lenivý a všetko si necháva na poslednú chvíľu. Pre jedincov z kategórie "odkladačov" povinností je tu jednoduchý prehľad na podanie daňového priznania, alebo jeho odklad na poslednú chvíľu.

Termín

Tradičný termín je posledný marcový deň, avšak tento rok sa dátum posúva na 3. apríla, respektíve na utorok po veľkonočných sviatkoch. Ak to aj napriek tomu nestíhate, môžete si podať odklad daňového priznania.

Formuláre

Všetky potrebné formuláre, ktoré súvisia s daňovým priznaním si môžete stiahnuť aj na našej stránke.

Kto a ako podáva daňové priznanie

Najjednoduchšie podanie daňového priznania majú zamestnanci. V ich prípade ho má na starosti učtáreň zamestnávateľa. Sú však aj zamestnávatelia, ktorí takúto možnosť neposkytujú. Pozrite si jednotlivé návody podania daňového priznania pre dôchodcov, študentov a zamestnancov, respektíve kto je povinný podať daňové priznanie.

Daňové priznanie na poslednú chvíľu

Zdroj: shutterstock

 Ako vyplniť daňové priznanie

Daňové priznanie si môžete vyplniť aj svojpomocne na vytlačený formulár. Poplatníkom, ktorí sa odhodlajú vyplniť si daňové priznanie na vlastnú päsť prinášame jednoduchý prehľad pre každý typ formuláru.

Daňové zvýhodnenie

Pri daňovej povinnosti existujú aj možnosti uplatnenia čiastočného zvýhodnenia. Týka sa to hlavne rodičov, manželov a niektorých príjmov, ktoré sa nezdaňujú. Ak neviete, aký daňový bonus si môžete uplatniť pozrite si náš jednoduchý prehľad.

Doklady k daňovému priznaniu

Vyplnením daňového priznania boj ešte nekončí, nakoľko je potrebné priložiť aj potrebné dokumenty. Ďalšia vec je možnosť darovať 2 % z dane ľubovoľnej organizácii. Ak si lámete hlavu nad tým, aké potvrdenia je potrebné priložiť a ako darovať 2 % z dane, pozrite si jednoduchý návod.

Do kedy je potrebné zaplatiť daň

Daňové priznanie je potrebné podať do 3. apríla, zároveň je potrebné do tohto dňa daň aj zaplatiť. V prípade, že poplatníkovi vznikne nárok na preplatok a uplatní si ho, bude mu vrátený do 40 dní od posledného termínu splnenia daňovej povinnosti.

Ak si nesplníte daňovú povinnosť v 1. ustanovenej lehote, bude výška pokuty od 30 eur až do 16 000 eur. Po následnej výzve od správcu dane, respektíve nesplnenie 2. lehoty určenej správcom dane je výška ďalšej pokuty od 30 eur do 16 000 eur. V prípade nedodržania 3. lehoty, ktorú určí správca dane je výška pokuty od 60 eur až do 32 000 eur. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dane - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.