Daňové priznanie môžete podať v riadnom termíne už len do pondelka

29.03.2019 | Redakcia, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Termín podania daňového priznania sa už nezadržateľne blíži. Človek je však tvor lenivý a všetko si necháva na poslednú chvíľu. Pre jedincov z kategórie "odkladačov" povinností je tu jednoduchý prehľad na podanie daňového priznania, alebo jeho odklad na poslednú chvíľu.


Termín

Tradičný termín je posledný marcový deň, avšak tento rok sa dátum posúva na 1. apríl, respektíve na pondelok. Ak to aj napriek tomu nestíhate, môžete si podať odklad daňového priznania.

Formuláre

Všetky potrebné formuláre, ktoré súvisia s daňovým priznaním si môžete stiahnuť v našej sekcii.

Kto a ako podáva daňové priznanie

Najjednoduchšie podanie daňového priznania majú zamestnanci. V ich prípade ho má na starosti učtáreň zamestnávateľa. Sú však aj zamestnávatelia, ktorí takúto možnosť neposkytujú. Pozrite si jednotlivé návody podania daňového priznania pre dôchodcov, študentov a zamestnancov, respektíve, ako podávajú daňové priznanie.

 

Daňové priznanie na poslednú chvíľu

Zdroj: shutterstock

Ako vyplniť daňové priznanie

Daňové priznanie si môžete vyplniť aj svojpomocne na vytlačený formulár. Poplatníkom, ktorí sa odhodlajú vyplniť si daňové priznanie na vlastnú päsť, prinášame jednoduchý prehľad pre každý typ formuláru.

Návod:

Daňové zvýhodnenie

Pri daňovej povinnosti existujú aj možnosti uplatnenia čiastočného zvýhodnenia. Týka sa to hlavne rodičov, manželov, ľudí čerpajúcich hypotéku a niektorých príjmov, ktoré sa nezdaňujú. Ak neviete, aký daňový bonus si môžete uplatniť, pozrite si náš jednoduchý prehľad.

Doklady k daňovému priznaniu

Vyplnením daňového priznania boj ešte nekončí, nakoľko je potrebné priložiť aj potrebné dokumenty. Ďalšia vec je možnosť darovať 2 % z dane ľubovoľnej organizácii. Ak si lámete hlavu nad tým, aké potvrdenia je potrebné priložiť a ako darovať 2 % z dane, pozrite si jednoduchý návod.

Dokedy je potrebné zaplatiť daň

Daňové priznanie je potrebné podať do 1. apríla, zároveň je potrebné do tohto dňa daň aj zaplatiť. V prípade, že poplatníkovi vznikne nárok na preplatok a uplatní si ho, bude mu vrátený do 40 dní od posledného termínu splnenia daňovej povinnosti.

Neviete si poradiť s daňovým priznaním, prípadne vám niektoré jeho časti robia problémy? Napíšte do našej bezplatnej on-line poradne:  Daňová poradňa - Finance.skPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5