Ako spojiť staré pôžičky s novým úverom na bývanie

23.04.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Viete, ako môžete skonsolidovať nový úver na bývanie s existujúcimi pôžičkami? Prinášame krátky návod.


Konsolidácia úverov nie je riešením len pri splácaní spotrebných úverov, kreditných kariet či kontokorentu. Využiť ju môžete aj keď máte staré úvery a chystáte sa požiadať o hypotekárny úver na bývanie. Rozhodli sme sa priniesť stručný článok o tom, ako tak môžete urobiť.

 

Neobiehajte banky, využite služby finančného poradcu

Ešte predtým, ako sa rozhodnete podstúpiť zdĺhavý proces konsolidácie starých úverov spolu s novou hypotékou, odporúčame vám obrátiť sa na hypotekárneho poradcu, ktorý vám poradí najvýhodnejšie riešenie a načasuje všetky kroky tak, aby ste ich mali čo najrýchlejšie za sebou. Po prečítaní nasledujúcich riadkov pochopíte, prečo sa oplatí využiť jeho služby.

refinancovanie uvery hypoteka

Ručte za hypotéku hodnotnejšou nehnuteľnosťou

Pokiaľ máte v pláne skonsolidovať staršie úvery a hypotéku do jedného úveru na bývanie, musíte počítať s tým, že náklady na hypotéku sa vám zvýšia o dlžnú sumu všetkých nesplatených úverov.

Aké máte teda možnosti? Úver na bývanie môžete zaručiť nehnuteľnosťou, ktorá má vyššiu hodnotu ako dom či byt, ktorý sa chystáte kúpiť. Pokiaľ ale takúto nehnuteľnosť nemáte k dispozícii, za hypotéku môžete ručiť druhou alebo dodatočnou nehnuteľnosťou, ktorú po čase môžete uvoľniť spod záložného práva.

Keď splatíte časť hypotéky a na zvyšok vám postačí ručiť vašou novo nadobudnutou nehnuteľnosťou, banka by vám v uvoľnení druhej nehnuteľnosti nemala brániť. Mnoho spotrebiteľov na ručenie dodatočnou nehnuteľnosťou využíva rodičovský dom alebo byt.

Prečo vlastne využiť služby hypotekárneho poradcu?

Aj keď je konsolidácia úverov obľúbeným a často využívaným spôsobom na zlepšenie finančnej situácie dlžníka, spája sa s časovo náročnou byrokraciou.

Prvý krok by mala byť žiadosť o hypotéku spolu s konsolidáciou v banke. K dokumentom ako znalecký posudok a kúpna zmluva budete musieť doložiť aj všetky existujúce úverové zmluvy.

V momente, ako vám banka úver na bývanie s konsolidáciou schváli, si budete musieť vybaviť predčasné splatenie všetkých úverov u veriteľov. Musíte počítať s tým, že každá banka či nebankovka má svojské pravidlá v procese predčasného splácania.

Pokiaľ sa chystáte skonsolidovať len malý počet úverov, nemali by ste mať väčší problém so zosúladením dátumov. Pokiaľ ale máte starších úverov viac, využite služby hypotekárneho poradcu. Keďže má prehľad o situácii na trhu a o špecifikách bankových a nebankových subjektov, dokáže vám proces naplánovať a tiež poradiť, v ktorej banke si hypotekárny úver na bývanie vybaviť.

Ako postupovať pri refinancovaní úveru? Na čo si dávať pozor? Čo je to RPMN a na čo slúži formulár pre štandardné informácie o spotrebiteľskom úvere? V tomto článku nájdete všetky odpovede.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.