Mladým chýbajú úspory. Hypotéku od leta len tak nezískajú

26.04.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Od júla bude na získanie úveru na nehnuteľnosť potrebná suma vlastných prostriedkov.


Nové pravidlá pre poskytovanie hypoték môžu skomplikovať cestu za bývaním najmä pre mladých ľudí. Od júla tohto roka bude totiž na získanie úveru na nehnuteľnosť potrebná suma vlastných prostriedkov. Informovala o tom tlačová agentúra SITA.

Posledná šanca využiť súčasné podmienky

Podľa analýzy Poštovej banky majú ľudia vo veku do 35 rokov na sporiacich produktoch o takmer dve tretiny menej prostriedkov, ako ľudia nad 36 rokov. A práve výška vlastných zdrojov bude od leta hrať podstatnejšiu úlohu pri žiadosti o hypotéku. Ak zvažujú bývanie, mali by sa preto so žiadosťou o hypotéku poponáhľať.

Mladí ľudia často nemajú našetrené

Nové pravidlá pre poskytovanie hypoték môžu skomplikovať cestu za bývaním najmä pre mladých ľudí. Od júla tohto roka bude totiž na získanie úveru na nehnuteľnosť potrebná suma vlastných prostriedkov. A podľa analýzy Poštovej banky práve mladí ľudia majú na sporiacich produktoch najmenšie čiastky. Klienti starší ako 36 rokov majú totiž na sporiacich účtoch, termínovaných vkladoch či vkladných knižkách nasporené až o dve tretiny viac, ako ľudia pod 35 rokov.

hypoteka podmienky od leta

Úspory rastú s vekom

„Mladí ľudia do 35 rokov majú v priemere na sporiacich produktoch uložených 1 632 eur. Je to o 64 % menšia suma, než majú v priemere našetrené starší klienti, ktorí môžu počítať s rezervou v priemere vyše 4 500 eur. Tieto rozdiely sú prirodzene spôsobené výškou platu, životným štýlom či dĺžkou sporenia,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Najhoršie sú na tom z pohľadu výšky nasporenej sumy mladí do 25 rokov. Paradoxne je však práve táto skupina sporiteľov podľa údajov Poštovej banky až o 40 % väčšia, ako skupina klientov so sporiacim produktom vo veku 26 až 35 rokov. Podľa Žáčkovej za tým môže stáť aj fakt, že mladým často sporí rodina a po ukončení vysokej školy a odsťahovaní sa im často výrazne stúpajú životné náklady.

Po novom už len 90% hodnoty nehnuteľnosti

Nové pravidlá na úvery na bývanie pritom od leta stanovujú, že maximálna výška úveru na bývanie už nebude môcť presiahnuť 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Poklesnúť by mal tiež počet úverov nad 80 % hodnoty nehnuteľnosti. Pri nehnuteľnosti v hodnote 50 tis. eur tak bude po novom pravdepodobné, že klient bude musieť vynaložiť minimálne 20 %, v tomto prípade 10 tis. eur, z vlastných prostriedkov.

Okrem toho, po novom sa zavedie aj takzvaný úverový strop, teda maximálna výška všetkých úverov, ktoré môže človek mať. Bude závisieť od čistého ročného príjmu. Napríklad priemerne zarábajúci človek z Bratislavského kraja si bude môcť po júli požičať najviac okolo 86 tis. eur. Aj to len v prípade, že v čase žiadosti o úver nebude mať staršie dlžoby, prečerpanie na účte či kreditnú kartu. To všetko sa do stropu započíta tiež.

Zostáva už len pár mesiacov

Ak teda klienti zvažujú obstaranie nehnuteľnosti, mali by podľa Poštovej banky o úver požiadať ešte pred účinnosťou nových pravidiel. „Zmeny zasiahnu najmä mladých ľudí, ktorí sa ťažšie dostanú k svojmu prvému bývaniu. Práve pre nich Poštová banka v týchto dňoch spustila mimoriadnu akciu. Až do konca mája môžu všetci do 35 rokov získať hypotéku za výhodný úrok 0,95 % p. a. pri trojročnej fixácii,“ tvrdí Žáčková.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5