Ako a dokedy treba poistiť novorodenca

27.04.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Ak má vaše dieťatko trvalý pobyt na území SR, musí byť v zmysle platnej legislatívy zdravotne poistené. 


Poistencom, povinne verejne zdravotne poistenou osobou, je aj Vaše práve narodené bábätko - tak ako každá iná fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt, ak nie je z nejakých dôvodov poistená v zahraničí, napríklad v zahraničí pracuje.

Zdravotne poistené musí byť aj dieťa, ktoré sa narodí v inom členskom štáte EÚ „nášmu“ poistencovi, t.j. matke alebo otcovi dieťa, ktorý je zdravotne poistený na území SR.

Kedy treba prihlásiť dieťatko do poisťovne

Novorodenca je treba prihlásiť do zdravotnej poisťovne v lehote do 60 dní od jeho narodenia. Dovtedy je bábätko poistené v tej istej poisťovni ako matka, pričom zdravotná starostlivosť poskytovaná v pôrodnici, resp. na novorodeneckom oddelení a takisto návštevy v ambulancii pediatra, sú hradené z jej poistenia.

Záleží od rozhodnutia rodiča, v ktorej poisťovni bude dieťa poistené, do ktorej poisťovne podá prihlášku. Nemusí to byť poisťovňa matky, ani poisťovňa otca.

Čo potrebujete na prihlásenie dieťatko do zdravotnej poisťovne

Na prihlásenie dieťaťa ako nového poistenca potrebujete:

  • prihlášku poistenca (nájdete ju v ktorejkoľvek pobočke VšZP, prípadne na internetovej stránke v časti pre poistencov/tlačivá)
  • rodný list
  • OP rodiča alebo zákonného zástupcu.

zdravotne poistenie novorodenca

Vyplnenú a podpísanú prihlášku môžete poslať do ktorejkoľvek pobočky poisťovne, alebo ju môžete priniesť osobne. Doklady potrebné na prihlásenie dieťaťa na zdravotné poistenie je možné predložiť aj prostredníctvom splnomocnenej osoby.

Prihlášku už v súčasnosti viete vyplniť aj telefonicky za pomoci zákazníckej linky, prípadne na internete cez online formulár.

Vybavte si rovno Európsky zdravotný preukaz

Pri príležitosti prihlásenia dieťaťa do zdravotnej poisťovne môžete zároveň požiadať poisťovňu aj o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia pre Vaše dieťa, na základe ktorého má každý občan nárok na úhradu potrebnej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte EÚ. Zdravotná poisťovňa môže európsky preukaz vydať na druhej strane preukazu poistenca.

Nezabudnite ani na Sociálnu poisťovňu

Po vybavení zdravotného poistenia by mali ísť rodičia aj na pobočku svojej Sociálnej poisťovne. Musia si tam vybaviť, aby za matku platil štát nemocenské a dôchodkové poistenie. Na to stačí vypísať tlačivo, priložiť kópiu rodného listu a podpísať čestné prehlásenie, že matka nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť. Pre mamičky, ktoré sa starajú celodenne o dieťa platí dôchodkové poistenie štát.

Výhody ihneď po narodení

Poisťovne zvyknú lákať mamičky aj na výhody po narodení dieťatka. Napríklad poisťovňa Union prepláca všetky potrebné vyšetrenia pre optimálnu zdravotnú starostlivosť, poskytuje 30 eur zľavu na nákup v e-shope pre mamičky a poukaz na 30 eur pre kurz plávania s novorodencom.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Poistenie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.