Aké sú najčastejšie dovolenkové destinácie Slovákov

10.05.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Slovenskí turisti boli mnohé roky mierne konzervatívnym národom pri výbere dovolenky. V posledných rokoch však cestujú čoraz viac do exotiky.


Letná dovolenková sezóna sa blíži, cestovné kancelárie ponúkajú pre záujemcov najnovšie dovolenkové hity ako aj rôzne odporúčania a štatistiky uplynulého obdobia na základe predaja ich pobytov a služieb. Čo je v ponuke tento rok a kam slovenskí turisti najviac cestujú?

Spôsobov ako to zmerať nie je veľa, jedným z najpresnejších však môže byť nedávny prieskum analyzujúci dáta z mobilných telefónov Slovákov – tzv. Market Lokator, ktorý bol vykonaný anonymne za účelom zistenia práve najnavštevovanejších dovolenkových destinácií Slovákov.

Pomôžu nám tzv. Big data a populačná analytika z mobilných telefónov. Riešenie Market Locator ponúka reálny a hlavne dynamický pohľad na cestovateľské zvyklosti obyvateľov Slovenska, ktorí vycestovali do zahraničia. Je to pohľad na roamingové zvyklosti anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov.

Vyhrávajú susedné krajiny

Je možné predpokladať, že Slováci začali viac dovolenkovať na európskom kontinente, stiahli sa z afrických prímorských letovísk a nepriaznivá situácia ovplyvnila aj ďalšiu obľúbenú destináciu – Turecko.

V najnavštevovanejších destináciach jednoznačne víťazí Česká republika ako TOP destinácia pre všetkých Slovákov. Nasleduje Rakúsko, Maďarsko a Nemecko.

Vidno napríklad aj trend, že v blízkych európskych destináciách si dokážu Slováci zorganizovať dovolenku svojpomocne, bez sprostredkovateľa v podobne cestovnej kancelárie a navyše sa potvrdzuje fakt, že dlhodobejšie dovolenky nemusia byť spojené s morom.

kam chodia dovolenkovat slovaci

Mohlo by vás zaujímať:

Ak more, tak to Jadranské

Každoročne sa potvrdzuje, že chorvátske more je aj slovenským morom a do Chorvátska vycestovalo minulé leto (a strávilo tam aspoň 1 celý deň) viac ako 151.000 slovenských dovolenkárov. So značným odstupom nasleduje Taliansko, tiež s vysokým číslom – takmer 65 tisíc.

Grécko so svojimi ostrovmi ako aj Turecko bolo predbehnuté Francúzskom a kedysi obľúbené dovolenkové destinácie Egypt aj Tunisko sú už na okraji záujmu Slovákov, aspoň počas nášho leta. Egypt je však mimoriadne obľúbený najmä počas mimo-sezóny, kedy ponúka stále priaznivé teploty a dovolenku v luxusných rezortoch za polovičné ceny.

Typická slovenská dovolenka trvá zhruba týždeň

v prímorských destináciách prevládajú kratšie pobyty do 8 dní, je to spolu až 85% dovoleniek. Vysoké percento najkratších pobytov (do 4 dní) ovplyvnili „najsilnejšie“ destinácie – Chorvátsko a Taliansko, pri ktorých je možné predpokladať, že cestujeme predovšetkým vlastnou dopravou a tá nám poskytuje flexibilitu v presunoch domov alebo v pokračovaní do ďalších krajín (poznávacie dovolenky vo viacerých krajinách).

Menej last minute ponúk

Posledné dva roky doteraz obľúbené a výhodné last minute prestali byť v hlavnej sezóne – júl, august a čiastočne aj september – také výhodné ako voľakedy. Nie náhodou. Veľa ľudí, ktorí sa na last minute ponuky cez letné prázdniny spoľahlo, malo problém vôbec nájsť niečo, čo by im vyhovovalo.

Štatistiky ukazujú, že v roku 2017 sa príliš nevyplatilo čakať na last minute ponuky. Turisti, ktorí si objednávali dovolenku na poslednú chvíľu, sa často museli zmieriť s veľmi obmedzenou ponukou termínov a ubytovania. Letnú dovolenku kupovali Slováci minulý rok v predstihu, cestovné kancelárie zaznamenali významný nárast záujmu o dovolenky hneď začiatkom rok a tento rok to nebolo inak.

Kam lietajú Slováci do exotiky

Slováci obľubujú čoraz viac aj exotickejšie a vzdialenejšie destinácie. Prispievajú k tomu nové letecké spojenia z Viedne či Budapešti. Hitom tohtoročnej zimy bol Zanzibar, Dubaj či Maldivy, ale aj tradičné destinácie ako Thajsko, Indonézia či Srí Lanka.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo