Nepoužívate svoje auto? Požičajte ho. Carsharing je čoraz populárnejší

11.05.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


To, čo v susednom Česku funguje už vo veľkom, začína pomaly aj u nás. Hlavné mesto už má niečo ako Airbnb na kolesách.


Priemerné auto strávi na ceste približne hodinu denne a zvyšok dňa je odparkované. Mnohí vodiči auto používajú ešte menej. Nie je to efektívne, keďže auto sa amortizuje a treba zaň platiť poistenie. Carsharing môže byť istým riešením.

Ako to funguje

Jednoducho prídete na vyhradené miesta v konkrétnom meste a v ľubovoľnom čase si vyzdvihnete vozidlo. Samozrejme, automobil si môžete rezervovať vopred, čiže dohodnúť typ či čas vyzdvihnutia. Po tom, ako využijete jeho služby, vozidlo vrátite na jedno zo stanovíšť, čím sa stáva daný automobil opätovne voľným Za túto službu zaplatíte na mieste alebo pomocou faktúry – najmä v mestách, kde carsharing fičí dlhodobo funguje vyplácanie na báze mesačného poplatku, alebo ak chcete paušálu (berie do úvahy počet hodín/odjazdených km). Náklady na poistné či pohonné hmoty sú zahrnuté do sadzieb.

Výhody carsharingu

Ten, kto si auto prenajme:

 • nerieši údržbu, čistenie, prihlasovanie, poistky
 • má k dispozícii vozidlo, žiadne však nemusí vlastniť
 • má k dispozícií rožne typy vozidiel – malé/veľké,
 • úžitkové/luxusne/športové
 • má možnosť vyskúšať (dlhodobo) nový automobil

Automobilka:

 • propaguje svoje nové modely
 • môže zoznámiť ľudí s ťažšie sa predávajúcimi modelmi

Mesto:

 • prichádza o značnú časť vozidiel v centre
 • získava viac voľných parkovacích miest
 • sa stáva dostupnejším v prípade potreby
 • zlepšuje svoje životné prostredie

pozicanie auta carsharing

Súvisiace články:

Carsharing sa už dostáva do povedomia

Ako prvé asi každého napadne nedávno spustený projekt up! city v Bratislave, teda carsharing pod záštitou Volkswagen Slovakia (a ďalších). Jeho biznis model vsádza na vyhradené miesto pred Starou tržnicou v centre, kde je k dispozícií 7 elektromobilov Volkswagen e-up! Tie môžete v zmysle podmienok a cenníka využiť na presun po meste za akýmkoľvek účelom, siahnuť však užívateľ môže aj po obhliadke hlavného mesta na základe preddefinovaných trás v navigácií. Hlavou cieľovou skupinou sú tak zákazníci, ktorí potrebujú krátkodobý prenájom na deň či pár hodín.

Požičanie elektrického vozidla Volkswagen e-up! vás vyjde na 35 eur na deň, na poldňa je to 25 eur. Za hodinu jazdy tak zaplatíte 4 eurá.

Aj Trnava má svoj carsharing

Druhý veľmi zaujímavý projekt zdieľania elektromobilov nájdeme v druhom najľudnatejším meste Slovenska - v Trnave. V rámci projektu e-Trnava prebieha carsharing elektromobilov Nissan Leaf a Peugeot iOn alebo sedemmiestneho Nissan e-NV. V súčasnosti je možné si vozidlo požičať v Trnave na adrese Nová 3B a Coburgova 82. Na týchto adresách je možné elektromobily aj nabíjať na nabíjacích staniciach

S mestským elektromobilom sa však na lyžovačku do Vysokých Tatier nedostanete, preto je dobré spomenúť aj nový slovenský projekt – Carrivederci. Ich biznis model je podstatne odlišný, nakoľko táto spoločnosť nedisponuje vlastnou flotilou vozidiel. Namiesto kupovania nových automobilov, a teda zbytočného ďalšieho plnenia mestských parkovísk, spoločnosť využíva zdroje, ktoré už existujú.

Prvý peer-to-peer carsharing na Slovensku

Funguje to tak, že majiteľ svoj momentálne nevyužívaný automobil ponúkne užívateľovi, ktorý ho v danom momente potrebuje, a teda vie využiť. Na jednu stranu tak ide o podnikateľskú činnosť pre majiteľa vozidla, nakoľko na svojom vozidle vie zarobiť, zároveň na strane druhej ide o príležitosť pre užívateľa využiť služby ideálneho vozidla, aké práve potrebuje. Ponuka vozidiel pritom ráta s rôznymi typmi vozidiel – od mestských presúvadiel, cez úsporné rodinné kombi až po luxusné či športové modely.

Celý proces prebieha prostredníctvom webovej aplikácie. S databázou vozidiel si užívateľ vyberie a rezervuje (tým pádom automaticky i zloží zálohu, ktorú si určí majiteľ auta, minimálne však 100 €) auto aké potrebuje. Následne dôjde k stretnutiu s majiteľom, obhliadke vozidla, kontrole dokladov, no a napokon užívateľ dostane kľúč a odchádza. Majiteľ vozidla si sám určuje cenu za prenájom a zároveň vie určiť miesto odovzdania/prebratia, maximálny nájazd kilometrov či iné podmienky. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.