Ako ušetriť na energiách v domácnosti

14.05.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


V západnej Európe tvoria náklady na energie približne 7 percent rodinného rozpočtu, na Slovensku je to viac – 15 až 20 percent. Každá úspora na energiách je plus pre rodinný rozpočet!


Faktúry za energie sú každoročným strašiakom domácností. S modernými spotrebičmi však často viete predísť zbytočnému odberu energie a ušetriť desiatky eur. Ako na to? Pripravili sme stručný návod, ako ušetriť na energiách v domácnosti – zhrnuli sme ho do bodov.

1. Investujte do úsporného LED osvetlenia - Vďaka LED žiarovkám môžete znížiť spotrebuje energie na osvetľovanie až na desatinu.

2. Energetická trieda spotrebičov je dôležitá rovnako však dimenzovanie -Energetická účinnosť je jedna vec a správne dimenzovanie druhá. O dimenzovanie prístroja sa žiadne legislatíva nestará. Je to iba na vás, aby ste správne odhadli veľkosť chladničky, ktorú potrebuje do domácnosti. Musíte to buď odhadnúť, alebo vypočítať na základe počtu členov domácnosti.

3. Nenechávajte elektroniku v pohotovostnom režime - Na oko sa to môže zdať ako banalita. Prístroje však v pohotovostnom režime spotrebúvajú energiu. Nie je to veľa, ale ak ich máte doma viacero, tak sa to časom môže nazbierať.  Vždy je lepšie prístroj úplne vypnúť od zdroja energie. Toto isté platí aj o rôznych nabíjačkách.

4. Pravidelne odvzdušňujte radiátory - Vzduch v nich sa môže postarať o zvýšenie spotreby energie až o 25 percent.ň

energie v domacnosti

Súvisiace články:

5. Nerozmrazujte potraviny v mikrovlnke - Energeticky je to veľmi nehospodárne a finančne viac ako drahé. Najjednoduchšie a najlacnejšie je vybrať zmrazené potraviny z mrazničky s dostatočným časovým predstihom a nechať ich rozmraziť prirodzene.

6. Dbajte na správnu teplotu v chladničke - V starších modeloch chladničiek teplota kolíše od 2 °C do 7 °C, čiže sa musí stále vyrovnávať, a to má za následok plytvanie energiou. Moderná monoklimatická technológia udrží v celom priestore rovnakú teplotu a tak chráni aj potraviny pred skazením alebo znehodnotením. Ak chcete chladničke ešte pomôcť, nechajte jej po stranách aspoň 2 centimetre a vzadu aspoň 5-centimetrový voľný priestor. Zabránite tým prehrievaniu.

7. Využívajte elektrické vykurovanie efektívne - Neprekurujte miestnosti. Znížením teploty o 1 °C ušetríte približne 6 percent energie. Zvýšte vlhkosť vzduchu a ušetríte ďalších 10 až 15 percent. Pri odchode z domu nevypínajte kúrenie úplne, ale zachovajte nižšiu, temperovaciu teplotu.

8. Varte na indukčnej platni - Oproti bežnej platničke či sklokeramike ušetríte približne 48 percent energie a veľa času - voda vám zovrie až trikrát rýchlejšie než na iných typoch sporákov. 

9. Vypínajte tmavé spotrebiče na noc - Televízia, satelitný prijímač či Wi-Fi odpočívajúca v pohotovostnom resp. zapnutom režime vás môže stáť desiatky eur ročne. Ak máte napríklad päť spotrebičov v režime stand-by s príkonom 5 W, za rok zaplatíte za elektrinu približne o 30 eur viac.

10. Používajte pri varení pokrievky, ušetria až 75 % energie. Spotrebu znížite na minimum aj využitím tlakových hrncov, ktoré skrátia čas varenia dokonca o 70 %. 

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.