15 tipov, ako výraznejšie ušetriť na energiách v domácnosti

Roland Regely | rubrika: Článok | 14. 8. 2020
V západnej Európe tvoria náklady na energie približne 7 percent rodinného rozpočtu, na Slovensku je to viac – 15 až 20 percent. Každá úspora na energiách je plus pre rodinný rozpočet!
15 tipov, ako výraznejšie ušetriť na energiách v domácnosti

Zdroj: Shutterstock

Faktúry za energie sú každoročným strašiakom domácností. S modernými spotrebičmi však často viete predísť zbytočnému odberu energie a ušetriť desiatky eur. Ako na to? Pripravili sme stručný návod, ako ušetriť na energiách v domácnosti – zhrnuli sme ho do bodov.

1. Investujte do úsporného LED osvetlenia - Vďaka LED žiarovkám môžete znížiť spotrebuje energie na osvetľovanie až na desatinu.

2. Energetická trieda spotrebičov je dôležitá rovnako však dimenzovanie - Energetická účinnosť je jedna vec a správne dimenzovanie druhá. O dimenzovanie prístroja sa žiadne legislatíva nestará. Je to iba na vás, aby ste správne odhadli veľkosť chladničky, ktorú potrebuje do domácnosti. Musíte to buď odhadnúť, alebo vypočítať na základe počtu členov domácnosti.

3. Nenechávajte elektroniku v pohotovostnom režime - Na oko sa to môže zdať ako banalita. Prístroje však v pohotovostnom režime spotrebúvajú energiu. Nie je to veľa, ale ak ich máte doma viacero, tak sa to časom môže nazbierať.  Vždy je lepšie prístroj úplne vypnúť od zdroja energie. Toto isté platí aj o rôznych nabíjačkách.

4. Pravidelne odvzdušňujte radiátory - Vzduch v nich sa môže postarať o zvýšenie spotreby energie až o 25 percent.

 
  • Ako zmeniť dodávateľa energií: všetko, čo potrebujete vedieť

5. Nerozmrazujte potraviny v mikrovlnke - Energeticky je to veľmi nehospodárne a finančne viac ako drahé. Najjednoduchšie a najlacnejšie je vybrať zmrazené potraviny z mrazničky s dostatočným časovým predstihom a nechať ich rozmraziť prirodzene.

6. Dbajte na správnu teplotu v chladničke - V starších modeloch chladničiek teplota kolíše od 2 °C do 7 °C, čiže sa musí stále vyrovnávať, a to má za následok plytvanie energiou. Moderná monoklimatická technológia udrží v celom priestore rovnakú teplotu a tak chráni aj potraviny pred skazením alebo znehodnotením. Ak chcete chladničke ešte pomôcť, nechajte jej po stranách aspoň 2 centimetre a vzadu aspoň 5-centimetrový voľný priestor. Zabránite tým prehrievaniu.

7. Využívajte elektrické vykurovanie efektívne - Neprekurujte miestnosti. Znížením teploty o 1 °C ušetríte približne 6 percent energie. Zvýšte vlhkosť vzduchu a ušetríte ďalších 10 až 15 percent. Pri odchode z domu nevypínajte kúrenie úplne, ale zachovajte nižšiu, temperovaciu teplotu.

8. Varte na indukčnej platni - Oproti bežnej platničke či sklokeramike ušetríte približne 48 percent energie a veľa času - voda vám zovrie až trikrát rýchlejšie než na iných typoch sporákov. 

9. Vypínajte tmavé spotrebiče na noc - Televízia, satelitný prijímač či Wi-Fi odpočívajúca v pohotovostnom resp. zapnutom režime vás môže stáť desiatky eur ročne. Ak máte napríklad päť spotrebičov v režime stand-by s príkonom 5 W, za rok zaplatíte za elektrinu približne o 30 eur viac.

10. Používajte pri varení pokrievky, ušetria až 75 % energie. Spotrebu znížite na minimum aj využitím tlakových hrncov, ktoré skrátia čas varenia dokonca o 70 %. 

11. Zateplite svoje obydlie. Je to jedna z najspoľahlivejších metód, ako radikálne znížiť náklady na vykurovanie, a to aj pri starších domoch či bytoch.

12. Vymeňte okná. Pri voľbe okien nedosiahneme síce takú dobrú izoláciu, ako pri stene, ale aj tu sa dá dosiahnuť úspora 15 – 20 percent.

13. Máte klimatizáciu? Dokúrte si ňou. Ak máte klimatizáciu, tak v prechodnom období už prestáva slúžiť na chladenie, napriek tomu vďaka nej počas prvých chladných dní môžete ušetriť na kúrení.

14. Pri pečení vypínajte rúru skôr. Otváraním dvierok počas pečenia sa stráca 20 % tepla, predhrievanie pred pečením spotrebuje až 17 % energie (odporúčame rúru vypnúť 10 minút pred ukončením pečenia).

15. Používajte úsporné žiarivky. Ak svietite denne od 18.00 do 23.00 a namiesto obyčajnej 100 W žiarovky používate úspornú LED žiarovku, je úspora až 24 eur ročne.

Anketa

Využívate služby tradičných dodávateľov energií alebo alternatívnych?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok