Ako a kedy založiť deťom sporenie

17.05.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Ako odkladať peniaze pre svoje deti, aby sa čo najlepšie zhodnotili? Oplatí sa držať ich v banke, vo fonde alebo doma v prasiatku?


Pre rodičov je celkom prirodzené, že chcú, aby sa ich deti mali čo najlepšie. Často to chcú dosiahnuť tým, že ich chcú zabezpečiť do budúcnosti, a tak im založia sporenie napríklad na vysokú školu alebo pomoc pri prvom bývaní. Hľadáte aj vy pre vaše dieťa výhodné sporenie? Prečítajte si náš článok o sporení pre deti.

Tri otázky, ktoré vám povedia viac

Ešte predtým, než sa rozhodnete založiť sporenie pre deti, položte si tri otázky. Nezaťaží vás také sporenie až príliš? Máte už našetrené aj vy sami? Ako dlho chcete svojim deťom sporiť?

Dnes už je úplne normálne, že okrem toho, že si sporíme my sami, v prípade, že to naše finančné možnosti dovoľujú, zakladáme aj sporenie pre dieťa. Zvyčajne je možné takéto sporenie vytvoriť ako dodatok k účtu pre deti, ktorý máte otvorený vo vašej banke. Na trhu nájdete aj stavebné sporenie, ktoré môžete založiť svojim ratolestiam.

Pri uzatváraní sporenia pre deti sa najskôr skutočne uistite, či na to máte. Viete to podľa toho, že vás mesačná splátka takmer vôbec nezaťaží, ale aj podľa toho, že už vy sami máte sporenie a nejaký ten mesiac či rok svedomite odkladáte. Rezervu je totiž dobré vytvárať nielen pre deti, ale aj pre seba. So sporením sa dá začať kedykoľvek, ideálne už vtedy, keď sa dieťatko narodí.

sporenie pre deti

Súvisiace články: 

Klasika, ktorú poznajú aj starí rodičia: vkladné knižky

Výhody vkladnej knižky: Vkladné knižky v poslednom období znova začali naberať na popularite. Kedysi boli pri narodení dieťaťa takmer samozrejmoťou a dnes sa k nim ľudia znova radi vracajú. Vkladné knižky majú viacero výhod. Peniaze sú na nich uložené v bezpečí, pri vkladných knižkách pre deti získate výhodnejší úrok ako pri tých bežných knižkách pre dospelých, zväčša sú dokonca bez výpovednej lehoty, takže peniaze môžete vybrať kedykoľvek.

Nevýhody vkladnej knižky: S nevýhodami tohto druhu sporenia sa môžete stretnúť, ak vkladnú knižku stratíte. Takisto môže byť pre niekoho mínusom aj to, že pri výbere peňazí, musíte vkladnú knižku fyzicky priniesť so sebou do banky.

Bežné sporiace účty

Výhody a nevýhody: Sporiaci účet nájdete v každej jednej banke. S vkladnou knižkou toho má veľa spoločného. Rozdiel však môže byť vo výpovednej lehote. Takisto treba myslieť aj na to, že nie všetky sporiace účty sú rovnaké a podmienky sa môžu líšiť podľa toho, v akej banke si tento účet založíte.

Nesporiť, ale radšej učiť hospodáriť

Niektorí sa však rozhodnú úplne inak a namiesto toho, aby deťom sporili peniaze, ich už odmalička učia narábať s peniazmi a správne hospodáriť. Nedá sa povedať, že by to nemalo význam. Na čo vám bude dlhoročné sporenie, ak vaše dieťa nenaučíte, ako zaobchádzať s peniazmi a všetky úspory, ktoré ste mu za jeho život nahromadili, minie do jedného roka?

Sporenie nie je to jediné, čo je dôležité. Nezabúdajte ani na finančnú gramotnosť a naučte vaše deti, ako správne hospodáriť.

Ak sa rozhodnete sporiť, výsledná suma je v tisícoch

Čím skôr rodičia začnet sporiť, tým viac sa vám aj pri nízkej mesačnej sume podarí nasporiť. Napríklad ak od narodenia do dovŕšenia 18. roku budete každý mesiac investovať do dynamického portfólia 30 eur mesačne, bude mať dieťa pri dovŕšení dospelosti nasporených vyše 12-tisíc eur. Kto by odkladal mesačne sto eur, nasporí za 18 rokov viac ako 41-tisíc eur.

Tip redakcie: Úplne ideálnou možnosťou ako sporiť, je odkladať prídavky na dieťa. Ak počítame, že od štátu dostaneme prídavky na dieťa vo výške 23,68 eura, náklady na sporenie nemusia byť pre rodinný rozpočet až takou veľkou záťažou. Pri odkladaní takejto sumy po dobu 18 rokov sa dostanete k sume vyššej než 5000 eur, čo je skvelý štart do života pre dospelého človeka.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo