Môžu policajti zobrať vodičský preukaz aj cyklistovi?

18.05.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Policajti vám údajne môžu zadržať vodičský preukaz aj pri jazde na bicykli. Je to mýtus alebo fakt? Prečítajte si, ako to vlastne je s priestupkami, pokutami a vodičským preukazom pri jazde na bicykli.


Priestupky

Bohužiaľ, niektorí cyklisti nerešpektujú pravidlá cestnej premávky, ktoré sa týkajú aj ich alebo jazdia pod vplyvom alkoholu. Zmena zákona síce priniesla benevolentnejšie pravidlá, respektíve pre cyklistov začala platiť tolerancia 0,5 promile alkoholu v krvi pri jazde v obci, ale ani tento ústupok ich neodrádza popíjať aj väčšie množstvo alkoholu a jazdiť v podnapitom stave.

Ďalšími častými prehreškami sú jazda bez prilby a reflexných prvkov, ignorácia dopravných značiek, ťahanie bicykla psom, prípadne ťahanie iného bicykla či vozíka. Za porušenie zákonom určených predpisov budete potrestaný peňažnou pokutou.

Jej výška sa odvíja od závažnosti daného priestupku, posúdenia situácie konkrétnym policajtom a od iných vonkajších faktorov. Každopádne je dôležité dodržiavať stanovené predpisy, ktoré slúžia hlavne pre bezpečnosť cestnej premávky a aj samotného cyklistu.

Zadržanie vodičského preukazu

Držitelia vodičského oprávnenia, ktorí sa dopustili nejakého priestupku na bicykli sa nemusia obávať o svoje doklady. Cyklistovi policajti nemôžu zadržať vodičský preukaz alebo udeliť zákaz činnosti, nakoľko má vodičské oprávnenie na vedenie motorového vozidla, nie na bicykel. Nevyhnete sa však vysokej pokute.

 

TIP: Aké pokuty hrozia cyklistom a čo priniesla zmena zákona?

Môžu policajti zadržať cyklistovi vodičák?

Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Správne obchádzanie cyklistu

Každoročne vznikne niekoľko nehôd, ktoré sú spôsobené zlým obchádzaním cyklistov. Avšak, chyby pri takomto manévri robia aj samotní vodiči bicyklov. Výsledkom takýchto stretov je často aj smrť. Žiadny zákon ani norma neurčuje, koľko miesta má byť pri obchádzaní medzi autom a cyklistom. Vzdialenosť tohto manévru závisí od ohľaduplnosti šoféra automobilu a obozretnosti cyklistu. Vo všeobecnom povedomí účastníkov cestnej premávky platí, že optimálna vzdialenosť by mala byť aspoň 1,5 metra.

Pokuty pre cyklistov

Pod vplyvom alkoholu

50 - 650 eur (do 1 promile)

150 - 800 eur (nad 1 promile)

Bez reflexných prvkov 30 eur
Bez prilby mimo obce 10 eur
Ťahanie vozíka, iného bicykla alebo psa 30 - 50 eur
Jazda po chodníku do 60 eur

Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 13 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.