Letné prázdniny už klopú na dvere. Študentov čakajú brigády, oddych a reparáty

01.06.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Študenti sa ani nenazdali a už je tu koniec školského roka. Ešte ostáva nejaký ten čas na opravu koncoročných známok a letný oddych sa môže začať. Niektorých však čaká aj reparát alebo oprava maturitnej skúšky.


Kedy sa uzatvárajú známky

Spravidla sa známky uzatvárajú dva týždne pred koncom školského roka. Učitelia však mnohokrát urobia výnimku. Niektorých žiakov skúšajú z milosti aj pár dní pred vysvedčením. To však závisí od dohody a uzávierky každej školy, prípadne od rozhodnutia riaditeľa alebo učiteľa.

Posledný deň v škole

Tento rok bude slávnostné ukončenie školského roka 29.6.2018. Vo výnimočných prípadoch môžu mať školy slávnostné ukončenie aj skôr.

Kedy začínajú prázdniny

Oficiálny začiatok letných prázdnin je 2.7.2018, avšak, keďže je v piatok oficiálne ukončenie školského roka, voľno študentom začína už v sobotu, respektíve 30.6.2018.

Začiatok nového školského roka vychádza až na pondelok 3.9.2018, kvôli sviatku a víkendu. Študenti sa tak môžu tešiť na trochu dlhšie voľno.

Kedy začínajú letné prázdniny 2018

Zdroj: Shutterstock

Reparát a opravný termín maturity

Niektorých smoliarov čakajú cez leto úplne iné starosti. Žiakov, ktorí prepadli z nejakého predmetu čaká opravná skúška. Reparáty sa väčšinou vykonávajú koncom augusta, najneskôr do 31.8. v danom roku. Ak sa žiak z relevantných dôvodov nedostaví na stanovený termín, môže sa reparát posunúť na iný deň, najneskôr však do 15.9. v danom roku.

Opravný termín čaká aj študentov, ktorí neuspeli na maturitách. Smoliari, ktorí si budú opravovať externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej skúšky majú určený termín 5. až 8. septembra 2018. Konkrétne dni pre jednotlivé predmety sa študenti dozvedia do konca augusta.

Práca

Niekto sa bude učiť a niekto zase pracovať. Študenti, ktorí si chcú niečo zarobiť majú už dohodnuté brigády alebo si niečo ešte len hľadajú. Ak patríte do druhej skupiny, dávajte si pozor na pracovné agentúry, ktoré ponúkajú lákavé zárobky. Často si strhávajú vysoké poplatky za sprostredkovanie.

Najlepšou voľbou sú brigády, ktoré vám vybavia priatelia alebo rodina. Ak chcete ísť pracovať do zahraničia, čakajú vás určite lepšie platené príležitosti, ale treba byť ešte viac obozretný, alebo ísť pracovať vo väčšej skupine priateľov a známych.

Oddych

Ak patríte do kategórie študentov, ktorí budú oddychovať a váľať sa pri bazéne, môžete navštíviť množstvo aquaparkov a vodných svetov doma aj v zahraničí.

Zoznam obľúbených aquaparkov na Slovensku a v Česku:

Slovensko Česko
Aquacity Poprad Aquacentrum Pardubice
Tatralandia Liptovský Mikuláš Aquapark Babylon
Thermalpark Bešeňová Aquapark Kravaře
Spa & Aquapark Turčianske Teplice Aqualand Moravia
Holidaypark Kováčová Termálny park - Termály Losiny
AquaRelax Dolný Kubín AquaPark Špindlerův Mlýn
Meander park Oravice Aquapark Olomouc
Aquapark Senec Aquapark Čestlice - Aquapalace Praha
Vadaš Štúrovo Aquaforum Františkovy Lázně
Vyšné Ružbachy Aquapark Vyškov
Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 6 krát 5 0.5h