Termínovaný vklad vs. sporiaci účet. Ktorý sa viac oplatí?

04.06.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Ak už máte ponožky plné natlačených peňazí, je čas na rozumnejšie sporenie. Ak však nie ste skúsený investor, vašou možnosťou je sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Prečítajte si, ktorý z nich sa viac oplatí.


Ako funguje sporiaci účet

Sporiaci účet slúži na odkladanie prebytočných peňazí z príjmov, ktoré ma za cieľ našetriť určitú alebo neurčitú sumu peňazí. Vo svojej podstate je to bežný účet, ktorý ma aj rovnaké výhody, ale ponúka vyšší a výhodnejší úrok. Žiadne vysoké zhodnotenie však nečakajte. Sporiaci účet slúži skôr ako bezpečné miesto na odkladanie vašich peňazí.

Pri jeho zavedení nemusíte mať bežný účet, no niektoré banky to vyžadujú, prípadne ponúkajú sporenie k bežnému účtu. Vkladanie a vyberanie peňazí býva väčšinou flexibilné. Ak ste skúsený používateľ internetbankingu, môžete si na sporenie vkladať peniaze v podstate kedykoľvek. Samozrejme, môžete to urobiť aj priamym vkladom v banke.

Najdôležitejšie parametre, ktoré by vás mali zaujímať sú úroky a poplatky. Ako však už bolo spomenuté, sporiaci účet nie je mašina na zhodnocovanie. Na Slovenskom trhu máme momentálne najvyšší možný úrok 5,00 % ročne. Rátajte však s viazanosťou a v prípade jej porušenia o všetky úroky prídete.

TIP: 7 áno pre sporiace účty

Termínovaný vklad vs. sporiaci účet: Ktorý sa viac oplatí?

Zdroj: shutterstock

Ak chcete mať peniaze kedykoľvek k dispozícii, musíte mať sporiaci účet bez výpovednej lehoty. V opačnom prípade vám hrozí čakacia doba a nevyhnete sa ani sankčnému poplatku. Treba tiež spomenúť, že dnes už väčšina sporiacich účtov nemá výpovednú lehotu a ani sankčné poplatky. Určite si však poriadne prečítajte parametre sporenia, kým si ho reálne zavediete.

Banky momentálne ponúkajú širokú paletu sporenia, nijako zvlášť sa však od seba nelíšia. Výška úrokov sa pohybuje od 0,01 % až po 5,00 %. V prípade dlhodobého a pravidelného sporenia s dosť vysokou čiastkou, môžete pri 5,00 %-tnom ročnom úroku pocítiť aspoň nejaký hmatateľný nárast úspor. Pre lepšiu predstavu o podmienkach, úrokoch a výhodách sporenia sme pripravili porovnanie niektorých sporiacich účtov na trhu.

Prehľad niektorých sporiacich účtov na Slovensku

Banka Úrok Výpovedná lehota Poplatky Doba sporenia Mesačný vklad
Prima Banka 5,00 % Nie 0 € (pri predčasnom výbere je strata 100 % úrokov) 12, 18 a 24 mesiacov od 10 € do 30 €
Poštová banka 1,25 % Nie 5 % z vybranej sumy, 5 € za mimoriadny výpis Viazanosť 10 rokov od 10 € do 500 €
BKS Bank 0,75 % Nie 0 € Úrok sa pripisuje 1 krát za rok Bez obmedzenia
Privatbanka 0,40 % 3 mesiace Platby z účtu podľa sadzobníka banky Bez obmedzenia Bez obmedzenia
PSS 0,30 % Nie 0 € Bez obmedzenia Bez obmedzenia
Raiffeisen Banka 0,20 % Nie 0 € 10 sporiacich cieľov na výber Bez obmedzenia
Slovenská sporiteľňa 0,15 % Nie 0 € Bez obmedzenia Minimálne 10 €
ČSOB 0,05 % 7 dní 0,75 % z vyberanej sumy alebo minimálne 3 € Bez obmedzenia Bez obmedzenia

Zdroj: Banky.sk

Termínovaný vklad

Druhou možnosťou sporenia je termínovaný vklad. Ide o produkt, ktorý ponúkajú banky a slúži na zhodnocovanie vložených finančných prostriedkov. Z tohto sporenia však nemôžete vyberať alebo do neho vkladať peniaze kedykoľvek. Už jeho názov prezrádza, že peniaze sa do neho vkladajú na vopred stanovenú dobu.

Takže termínovaný vklad vzniká podpisom zmluvy, respektíve vkladom a zaniká vo vopred dohodnutom termíne. Termínovaný vklad môže byť jednorazový alebo obnovovaný. Jednorazový znamená, že na konci sporenia vám vložené peniaze plus zhodnotená čiastka, bude pripísaná na účet. Obnovovaný termínovaný vklad sa automaticky na konci viazanosti obnoví na rovnaké obdobie.

Ani pri tomto sporení nie sú úroky v astronomických výškach. Avšak, ak vložíte na dlhší čas vyššiu sumu peňazí, budete mať aj pri nízkom úroku hmatateľne zhodnotené peniaze. Úroky si môžete nechať pripisovať jednorázovo alebo pravidelne na váš účet, alebo si zvolíte pripisovanie na termínovaný vklad, čím budete získavať úroky z úrokov, respektíve bude vložená suma väčšia, takže aj samotný úrok bude vyšší.

Pri zakladaní termínovaného vkladu si určujete lehotu a výšku vloženej sumy, od čoho, samozrejme, závisí aj výška výsledného úroku. Najčastejšie ponúkané lehoty termínovaných vkladov sú 1, 3, 6, 9, 12 až 60 mesiacov. Ak sa rozhodnete vybrať peniaze ešte pred skončením vopred dohodnutého termínu, rátajte so sankčným poplatkom. Banky väčšinou strhnú polovicu alebo celú výšku úrokov. V praxi to znamená, že vám ostane len to, čo ste tam vložili.

Prehľad niektorých termínovaných vkladov na Slovensku

Banka Úrok Viazanosť Poplatky za výber Minimálny vklad
J&T Banka 1,20 % 12 mesiacov 100% úrokov Od 10 000 €
Privatbanka 0,80 % 12 mesiacov Úrok za 90 dní Od 250 €
BKS Bank 0,65 % 12 mesiacov 100 % úrokov Bez obmedzenia
Raiffeisen Bank 0,30 % 12 mesiacov 100 % úrokov Bez obmedzenia
Poštová banka 0,15 % 12 mesiacov 100 % úrokov Od 500 €
otpBanka 0,15 % 12 mesiacov Úrok za 120 dní Od 150 €
Fio banka 0,15 % 12 mesiacov

platná úroková sadzba x (počet dní do splatnosti/365)

najmenej však 40 EUR,

Od 40 €
Oberbank 0,12 % 12 mesiacov Zníženie úrokovej sadzby na predčasne vybratú čiastku - 0,01% p.a. Bez obmedzenia

Zdroj: Banky.skPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 8 krát 5 0.5