Porucha na diaľnici: ako postupovať a zavolať pomoc? Tu je návod

21.05.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Pokazené auto nepoteší žiadneho šoféra. Avšak ak sa tak stane na takej frekventovanej ceste, ako je diaľnica, môže Vám ísť o život.


Ak sa vám stane, že sa vaše auto pokazí na diaľnici, je potrebné sa riadiť určitými pravidlami. V prvom rade nemyslite len na seba, ale aj na ostatných vodičov. Dobrá správa je, že motoristi, ktorým sa na slovenských diaľniciach a rýchlostných cestách pokazí vozidlo, môžu využiť bezplatnú pomoc od technikov správcu diaľničnej siete.

Čo spraviť ako prvé, ak máte poruchu na diaľnici

V podstate existujú dva možné scenáre. Auto môže byť úplne nepojazdné, alebo (v lepšom prípade) čiastočne pojazdné, napríklad v prípade defektu na pneumatike. Pokiaľ je auto čo i len trošku pojazdné, určite sa pokúste prejsť k najbližšej odstavnej ploche. A to aj v prípade, že by to znamenalo výraznejšie poškodenie pneumatiky či disku. Zastaviť na diaľnici mimo odstavnej plochy je jednoznačný hazard so životom – nielen vlastným, ale aj životmi iných ľudí. To platí najmä, ak sa pohybujete na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou, kde odstavné pruhy takmer vôbec neexistujú.

Či už máte poruchu alebo ide o haváriu, oblečte si ešte pred vystúpením z vozidla reflexnú vestu. Opatrne vystúpte z vozidla a umiestnite výstražný trojuholník do bezpečnej vzdialenosti tak, aby si prichádzajúci vodič mohli všimnúť aj vás, aj trojuholník. Osoby, ktoré sa priamo nezúčastňujú na oprave, by mali stáť v bezpečí za zvodidlami.

 

porucha na aute dialnica

Čo spraviť, ak je auto nepojazdné

Omnoho horší scenár nastane, ak je vozidlo nepojazdné a na odstavnú plochu sa nedostane. V prvom rade zapnite výstražnú funkciu smerových svetiel, rozdajte posádke reflexné vesty a dostaňte všetkých spolusediacich mimo zóny ohrozenia, čiže dostatočne ďaleko od vozovky. Všetci pasažieri by mali auto opustiť pravou stranou, aby minimalizovali riziko zachytenia iným prechádzajúcim vozidlom.

Ako privolať pomoc pri poruche na diaľnici

O vašej situácii by ste mali bezodkladne informovať políciu a správcu cestnej komunikáciu. Národná diaľničná spoločnosť, ktorá je správcom diaľnic a rýchlostných komunikácií, odporúča motoristom pre prípad problémov využiť bezplatnú nonstop linku SOS CENTRUM 0800 100 007.

Druhá možnosť je privolať patrolu aj cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici. Pri oznamovaní (či už polícia alebo diaľničná spoločnosť) je potrebné uviesť kilometer, na ktorom sa nachádzate a smer jazdy. Zvyčajne každých 500 metrov je to označené tabuľkou pri zvodidlách.

V ktorých prípadoch vám pomôže diaľničná patrola

  • Výmena kolesa a nahodenie rezervy
  • Servisné doplnenie pohonných hmôt (dojazd na najbližšiu čerpaciu stanicu)
  • Zabezpečenie odtiahnutia na najbližšiu voľnú odstavnú plochu
  • Poskytnutie informácií o odťahových službách
  • Poskytnutie informácií o najbližíšch pneuservisoch
  • Zabezpečenie stojaceho vozidla zákrytom a dopravným značením


Kvíz: Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.